З власного досвіду: цесаркам потрібна пісочниця, новорічна ялинка і в 4 рази більше їжі, ніж куркам

6-1.jpg

13/11/2013

У киянки Наталії Калюжної живуть 800 цесарок. Почалося все з бажання якісно та безпечно харчуватись. Спочатку друзі та рідні сміялись з того, що успішна бізнес-леді завела пташник. Тепер купують лише її продукт. Бо знають, що Наталія поганого не виростить. 


У лісі та без кліток

У кожного господаря – власні секрети. Сріблясті красуні пані Наталії живуть на волі, посеред лісу. 

– Ми відгородили чотири сотки у березовому лісі, поставили укриття від негоди, – розповідає вона. – Тепер цесарки живуть на свіжому повітрі цілорічно, перелітають з дерева на дерево, бігають. Одним словом – роблять все, як їхні дикі родичі. Завдяки цьому якість м’яса дуже висока, хоча через постійний рух приріст невеликий: не більше 1200 г. Але ці птиці взагалі не схильні до ожиріння. Зате смак м’яса просто винятковий, це справжня дичина! Мій чоловік захоплюється мисливством, тому я знаю, що кажу. Якщо фазан трохи жорсткий та темний, то цесарка нагадує супову курку, як у дитинстві. Зараз якраз варю її дітям на обід. 

М’ясо цесарок дуже корисне: у ньому 27% білку та лише 1% жиру (у курячому відповідно 20% и 8-10%). 

 

Ніяких антибіотиків

Головний плюс цесарки, крім смачного та поживного м’яса, – її міцне здоров’я. Ця птиця практично не хворіє і не потребує жодних медикаментів, навіть профілактики. Щоправда, це не стосується цесарок-бройлерів, яких, як і курчат, потрібно періодично пропоювати антибіотиками. 

– Я зневірилась у будь-яких бройлерах, – зізнається Наталія Валентинівна. – По-перше, вони хворобливі, по-друге, потребують ліків, а, по-третє, ніякої фантастичної ваги не набирають. Звичайні індики та мускусні качки набагато кращі. Більшість фермерів чомусь вважають, що цесарки теж швидко ростуть та дають купу м’яса. Насправді це не так, їхнє призначення в іншому.

 

У дзьоби – все, що завгодно

Певних правил годування все ж треба дотримуватися. Протягом осінньо-зимового періоду доречними будуть хвойні гілки, які краще підвішувати у вигляді віників. Аромат чудовий, птахи дзьобають їх із задоволенням. А головне – такі новорічні ялинки забезпечують всіма необхідними вітамінами. 

Маленькі пташки – справжні ненажери. Скільки насиплеш у годівниці, стільки і з’їдять, причому на стрункість це ніяк не вплине. Наша співрозмовниця каже, що одна особина потребує у чотири рази більше їжі, ніж проста курка. 

– Мішок кукурудзи – на півдня, – усміхається. – Минулого року, коли було дві тисячі птахів, 16 тис. грн пішло тільки на харчі. Хоча комбікорми даю вибірково – тим птахам, що будуть нести інкубаційні яйця. Інші їдять все, що є в господарстві. 

Цесарки й справді не вередують: люблять пшеницю, кукурудзу, висівки, горох, соєву та соняшникову макуху, ячмінь, гречку, овес, пшоно, подрібнені гарбузи, варену картоплю, огудину від помідорів та огірків, картопляні пагони, будь-яку зелень. Черв’яків, равликів, гусінь та колорадських жуків аж обожнюють. Потрібен також морський вапняк, крейда, трав’яне борошно з люцерни та конюшини, кормові дріжджі, йодована сіль.

 

Несучість: три місяці на рік

Середня несучість, яку «приписують» цесаркам, – 120 яєць на рік. Але, як виявилось, навіть цю кількість отримати непросто. Цесарки можуть бути вірні єдиному партнерові протягом всього життя та мають далеко не стовідсоткову запліднюваність. 

– Потрібне суворе дотримання всіх умов, інакше яєць буде набагато менше очікуваного, – попереджає Наталія Калюжна. – Живучи в лісі, мої цесарки починають нестись у травні, а закінчують уже в середині літа. Щоб подовшити цей термін, я перевожу частину птахів у приміщення. Там вони досхочу їдять білої глини та крейди зі спеціальних пісочниць. Кальцій значно покращує несучість. А постійне тепло та світло роблять її цілорічною.

У цесарок дуже важко визначити стать, тому це роблять лише у чотири місяці. Кращі самиці дають яйця для виведення та продажу, а інших цесарок та самців відгодовують на м’ясо (за винятком плідників). До речі, яйця можуть дуже довго зберігатися завдяки товстій шкаралупі та підшкаралупній оболонці. 

Чи розпочинати бізнес? 

За словами пані Наталії, такий бізнес може бути вигідним лише за однієї умови: якщо «вирощувати» власний корм — кукурудзу, пшеницю, інші культури. У противному разі навіть починати немає сенсу. Ну, дуже багато ці птахи їдять! Наша господиня не має городу, тому птахів розводить, так би мовити, для себе. 

Багато вкладати у пташиний бізнес не треба, радить вона. Для початку вистачить навіть 500 гривень. Саме стільки коштує сотня інкубаційних яєць, з яких вилупиться щонайменше 60 пташенят. 

– Я починала так: купила 100 пташенят, потім ще два рази по стільки ж, – згадує Наталія Валентинівна. – Загалом витратила 7500 грн. Деякі знайомі купували у мене по 50 дорослих цесарок, що вже неслись. Таким чином, через три місяці вони отримували по 500-600 пташенят. 

Як відрізнити?

За виглядом та забарвленням самець і самиця майже однакові. Але деякі відмінності таки є. Наприклад, у самців трошки більша восковиця (потовщення шкіри в основі наддзьобка), через що профіль здається «горбатим». Сережки у них яскравіші, блакитно-червоні. У самиць голівка менша, з маленькими сережками червоного кольору. Восковиця майже не виступає на поверхню дзьоба. Статевий орган самців у 5 місяців має форму конуса та довжину 5-10 мм. Хоча відомі випадки, коли самки мали «чоловічий» статевий орган, а самці – нерозвинену «жіночу» восковицю. 

 

Наталія Федорова

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.