Хто добре піднімає штангу, краще метикує, – переконаний головний тренер селищної школи

10-1.jpg

23/10/2013

Вважається, що життя в сільській місцевості не дозволяє людині проявити повною мірю особисті задатки. Що ж казати про високі досягнення і рекорди! Проте таку думку категорично спростовує спортивне життя селища Біловодськ Луганської області, де майже чверть століття тому Володимир Самардак створив школу важкої атлетики.

Сталося це в 1989 році. Ще існував СРСР, але економічна ситуація вже була складною, а значить, ні про яку допомогу від влади не йшлося. Починали з порожнього спортивного залу училища. І все на голому ентузіазмі двох Володимирів – Самардака і його колеги Харченка.
Сам Самардак, безмежно віддана важкій атлетиці людина, почав тренуватися після закінчення школи в шахтарському місті Красний Партизан. Але оскільки там умов для занять не було, після роботи на шахті щодня їздив на тренування до Свердловська. Не припинив занять і тоді, коли вступив до Луганського педагогічного інституту на фізико-математичний факультет. А в 1979 році, щойно приїхавши за розподілом до села Новолимарівка Біловодського району, відкрив секцію на громадських засадах. Згодом секція з’явилася в селі Зелеківка, коли Самардака призначили директором місцевої загальноосвітньої школи. А вже потім ініціативний чоловік організував школу важкої атлетики у Біловодську.
Які ж особисті досягнення її головного тренера? Майстер спорту СРСР з важкої атлетики, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту, суддя міжнародної категорії, причому, за оцінкою федерації важкої атлетики та Міністерства молоді та спорту, один із кращих суддів України, секретар чемпіонатів України з важкої атлетики – такий підсумок 43-річної діяльності спортсмена. Крім того, Самардак є почесним громадянином Біловодського району та депутатом чотирьох скликань районної Ради.

Угледіти майбутнього чемпіона

– Створення школи відбувалося методом народної будови. Ми з Володимиром Харченком на громадських засадах у вільний від основної роботи час, а це з третьої години дня і майже до ранку, протягом півроку ремонтували і готували до занять спортзал, – згадує Володимир Олексійович. – Звичайно, самотужки осилити цю роботу було би важко, якби не підтримка голови районної ради ВФСТ «Колос» АПК України Івана Короленка, директора маслоробного заводу Володимира Іванова, який допоміг із будматеріалами.
Нині приміщення Біловодської школи важкої атлетики Луганської СДЮШ олімпійського резерву ВФСТ «Колос» за оснащеністю вважається кращим в області й одним із кращих в Україні. Але спортзал, як відомо, тільки засіб. Для досягнень потрібен педагогічний талант тренера, знання методики тренувань, пошук нових форм роботи, вміння розгледіти у звичайній дитині майбутнього чемпіона.
– Вихованців для школи знаходимо по-різному. Багато приходять самі, адже про школу знають у всьому районі, – розповідає Володимир Самардак. – Їжджу по школах Біловодщини, придивляюся до дітей на уроках фізкультури і під час спортивних змагань. Спілкуюся з дітьми, проводжу роботу з батьками, переконую їх. Звичайно, робота складна, але її доводиться виконувати, а найкраща нагорода за неї – досягнення наших вихованців. Одне з них – участь в Олімпійських іграх 1996 року в Атланті одного з перших наших вихованців, майстра спорту міжнародного класу Олега Чумака, який зайняв сьому позицію у списку спортсменів, і це теж чимало.
Великі перемоги починаються з малих. Так, на останніх Всеукраїнських пошукових сільських спортивних іграх ВФСТ «Колос» з важкої атлетики, що відбулися у червні цього року в Скадовську Херсонської області, срібні медалі виграли Вадим Шишанов у ваговій категорії до 35 кг, Артем Гончаров (до 56 кг), Сергій Ступченко (до 50 кг). «Золото» у ваговій категорії до 50 кг завоював Денис Карпенко.
– Треба віддати належне нашим хлопцям, – пригадує Володимир Олексійович, – вони гідно боролися за звання чемпіона і закінчували штовхати штангу в сутінках, тому що в усьому Скадовську відключили електрику. Але тим і сильний спорт, що за будь-яких умов маєш зуміти сконцентруватися, зібрати волю в кулак і показати результат.
Переможну крапку в змаганні атлетів поставив Володимир Тесля, не лише вигравши золоту медаль у категорії до 85 кг, а й ставши абсолютним чемпіоном змагань.

Штанги для дівчат

Слід зазначити, що Самардак став засновником і мережі жіночих секцій з важкої атлетики в Луганській області. Його вихованки – Юлія Деркач, майстер спорту міжнародного класу, Яна Дяченко і Катя Дрюмова, які в збірній України завоювали 6 золотих медалей. Даша Пономарьова – кандидат до збірної країни, подають надії кандидати у майстри спорту Даша Попелнуха і Настя Шишанова, а сестра Насті – Даша Шишанова, 2003 року народження, – вже рекордсменка України в групі до 13 років.
Це унікальна дівчинка, кажуть про неї тренери. Наприкінці червня у Скадовську Херсонської області, де проходили Всеукраїнські пошукові сільські спортивні ігри ВФСТ «Колос» з важкої атлетики, Даша встановила три рекорди України, а їй всього десять.
Мимоволі напрошується запитання: «А чи потрібно це дівчаткам, майбутнім мамам?»
– Багато видів спорту, на зразок боксу та альпінізму, теж не жіночі. Головне, щоб скрізь були максимально продумані і розподілені навантаження, – дає таку відповідь Володимир Олексійович та наводить приклади. – Люба Григорко з Івана-Франківська, яка в 1993 році на чемпіонаті світу стала бронзовим призером, через п’ять років народила здорового хлопчика. Юля Калина з Маріуполя, бронзовий призер Лондонсьої олімпіади, стала мамою дев’ять років тому. Син найпершої вихованки нашої школи Марини Мартиненко вже закінчив школу. Більше того, маючи хороший загальний стан здоров’ і натреновану м’язову систему, важкоатлетки народжують легко, без ускладнень.
Але головне в спорті, на думку Володимира Самардака, навіть не спорт, а виховання людських якостей. Коли Олександр Стрига повернувся з Афганістана, то зізнався тренеру, що без науки, яку йому піднесла важка атлетика, він, напевно, і не вижив би.
Крім того, Володимир Самардак зазначив прямий зв’язок між важкою атлетикою і загальним розвитком: хто добре піднімає штангу, той краще тямить. Більшість його вихованців закінчили вищі навчальні заклади, в тому числі і син тренера Сергій, також майстер спорту. Тренування зі штангою виховують характер, вчать керувати своїми емоціями, тож Володимир Олексійович радить батькам, бабусям і дідусям не відмовляти дітей від занять важкою атлетикою. Бо сила та міцний характер їм завжди стануть в нагоді, чим би вони не займалися в житті.

Із сільської глибинки? Та ви жартуєте!

Коли хлопці з Біловодської школи виступають на міжнародних турнірах, судді, учасники і глядачі насилу вірять, що таких високих результатів вони домоглися, тренуючись у себе в селі.
Олександр Стрига, заслужений майстер спорту України з жиму лежачи (на фото ліворуч), живе і тренується в селі Зелеківка, в 30 кілометрах від районного центру. Прийшов до Самардака (на фото праворуч), коли навчався в 5 класі. Зараз йому 45 років. За версією AWPC Олександр торік виграв чемпіонат Європи та чемпіонат світу, встановивши у своїй віковій групі рекорд світу з вагою 220 кг. У цьому році встановив рекорд Європи за версією WPC/AWPC. І без жодних допінгів, харчується виключно натуральними продуктами, займається звичною селянською працею. На чемпіонаті Європи в Ростові-на-Дону Олександр дав фору важкоатлетам, що приїхали з великих міст і столиць як ближнього, так і далекого зарубіжжя.

Лариса ЧАЙКА

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.