Федір Фекета став героєм єдиного у світі пам’ятника листоноші

12-3.jpg

09/10/2013

Закарпатське гірське село Тур’я-Ремета, що на Перечинщині, відоме, мабуть, єдиним у світі пам’ятним знаком листоноші, встановленому ще півтора століття тому на стіні православної церкви святого Михаїла. «Въ Память Приязности, Тверезности, Чесности и Послужности Посла Феодора Фекета. Померъ р.б. 1838», – написано на барельєфі.

За історичними переказами, в XIX столітті жив в Тур’ї-Реметі поштар Теодор Фекета. Кожен день з Тур’янської долини виходив Федір, як називали його місцеві лемки-русини, аби отримати в Ужгороді й рознести листи мешканцям Перечинщини. А відстань між деякими поселеннями становить тут більше 30 кілометрів. Весь цей шлях Фекета проходив пішки з важкою сумкою.
Узимку 1838 року, переходячи річку по льоду, листоноша провалився й разом зі своїм цінним вантажем почав тонути. З останніх сил він зняв сумку й викинув на берег, а сам загинув у гірському потоці. На знак подяки й поваги односельці власним коштом замовили меморіальну дошку, яку встановили на стіні місцевого храму на честь 30-річної сумлінної праці героїчного поштаря.
А у 2004 році на честь 215 років з дня народження та 165 років з часу загибелі реметівського листоноші у районному центрі Перечин відкрили бронзовий пам’ятник. Ужгородський скульптор Михайло Белень зобразив славетного поштаря в народному тогочасному вбранні, ступаючим з каменя на камінь у гірському потоці. До речі, тоді на урочисте відкриття запросили праправнука Теодора Фекети – кандидата філологічних наук, колишнього доцента Ужгородського університету Івана Фекету.
У Перечині це взагалі перший пам’ятник, і розповідають, що відтоді почалося справжнє паломництво. Адже зі всіх навколишніх сіл до монументу поштаря нині приїжджають пари молодят. А на камені постаменту вони залишають листи зі своїми мріями й побажаннями.

Ігор Галущак

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.