Обробляючи поля ріпаку, орендарі занапастили сади та городи селян

15-1.jpg

24/07/2013

21 червня цього року городи та сади жителів села Широке, що в Криворізькому районі Дніпропетровської області, згоріли під дією гербіцидів. То так сусід-аграрій обробив з вертольоту поля ріпаку, не розрахувавши напрямок вітру. Потрапили під отруйний дощ і селяни, які близько 9-ої години ранку працювали на своїх ділянках.

– Яблуні скинули зав’язь, а черешні й абрикоси залишились навіть без листя, – розповідає жителька села Олена Олійник. – Усе ніби кислотою покроплене. На врожай і не чекаємо. І поки що не зрозуміло, чи будуть ці дерева плодоносити наступного року, чи виживуть вони взагалі.
Селяни скаржаться на бездіяльність місцевої влади і кажуть, що певні зрушення почалися лише тоді, коли вони звернулися на гарячу лінію губернатора. Після того взяли проби на наявність пестицидів у рослинах та землі. Зараз спеціальна комісія обліковує збитки, але, за словами селян, враховує далеко не все.
– Наприклад, кабачки почали випускати молоде листя, тому мені сказали, що вони не постраждали, але ж урожаю з них нема! – каже жителька Широкого Тамара Зубенко. – А декоративні рослини взагалі не беруть до уваги, а вони коштують чималі гроші.
Підприємці, які стали винуватцями інциденту, спочатку обіцяли селянам відшкодувати збитки – замість знищеної привезти готову городину. Тепер же кажуть, що їхню вину ще потрібно довести.
Як правильно поводити себе в подібній ситуації, розповідає наш юрист Вікторія Гусакова:
З опису ситуації стає зрозумілим, що той, хто обробляв поля, не дотримувався правил роботи з гербіцидами, ріпак зрошувався під час сильного вітру, були порушені санітарні правила.
У ст. 20 ЗУ «Про пестициди та агрохімікати» наголошується, що «порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством. Відповідальність несуть особи, винні у забрудненні пестицидами і агрохімікатами понад допустимі рівні сільськогосподарської сировини, кормів, харчових продуктів, ґрунту, води, повітря».
Громадяни як колективно, так і кожен окремо можуть звертатися зі скаргою до органів місцевого самоврядування, а також самостійно позиватися до суду, щоб підприємство компенсувало збитки, завдані внаслідок недбальства з його боку.
Для того, щоб позиватися до суду, постраждалі повинні провести копітку роботу: зібрати докази збитків, щоб суд оцінив достовірність кожного доказу окремо, а також зв’язок усіх доказів у сукупності. Варто додати, що справи за участю юридичних осіб, як у цьому випадку, розглядаються господарськими судами.
Важливо дочекатися висновків спеціальної комісії – це може бути важливим фактом у судовому позові.
Ймовірно, відповідач буде заперечувати, що в той день був вітер, твердитиме, що він дотримався санітарних норм. У такому випадку варто звернутися до «Українського гідрометеорологічного центру» з запитом про надання довідки про погодні умови у вашому районі. Про наявність вітру можуть свідчити й очевидці події.
Кожен факт у позовній заяві повинен бути підтверджений доказами (надаються у додатках до позовної заяви). При обрахуванні матеріальних збитків важливо вказати вартість насіння, саджанців (взяти рахунок з магазину чи ринку), а також нинішню вартість овочів, квітів тощо. В заяві треба вказати, що цього року ви залишилися без врожаю і додаткового доходу для родини, перерахувати пошкоджені рослини і їхню кількість, і як додаток – докласти довідку з ринковими цінами.
До речових доказів належать висновки МНС, санстанції, окремих спеціалістів, які доводять, що було пошкоджено врожай. Важливо мати офіційні документи. Можете до справи долучити фото рослин, дерев, які були зіпсовані. Важливо мати висновки експерта (агронома), який би підтвердив, що саме цим хімікатом було зіпсовано рослини, ґрунт, і що врожаю не буде.

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.