Змагання з несучості

chicken.jpg

24/07/2013

Влітку на подвір’ях безліч курей, а ось восени господарі починають відбирати кращих несучок, інших пускають на м’ясо. Визначитися, яка птиця буде регулярно нестися, а яка ні, можна вже сьогодні.
– Якщо господар все робив правильно, то кури почнуть нестися від 120-150 дня життя, і вже в цьому віці можна відрізнити добру несучку від поганої, – каже завідувач відділу птахівництва Інституту тваринництва НААН України Олег Катеринич.
Професіонали використовують несучок не більше року, далі продуктивність падає і тримати таких птиць нерентабельно. Проте селяни зазвичай чекають «до останнього яйця». Якщо тримати курей більше року, восени вони будуть линяти. Оскільки линька – це дуже болісний процес, то й несучість значно падає. Протягом 1-2 місяців доведеться перечекати, потім птиця одужає і знову почне нестися. У випадку, коли курка постійно втрачає пір’я ще з літа, варто замислитися, чи треба її залишати.
Дуже важливим фактором, що впливає на несучість, є світло. Воно стимулює всіх птахів, у тому числі й курей. Природне чи штучне освітлення має бути протягом 14-16 годин на добу. За такої умови кури даватимуть багато яєць навіть узимку. Також для цього потрібна температура не нижча нуля, в ідеалі – близько 10 градусів.
Щоб одержати інкубаційні яйця, знадобиться один півень на 10-12 курочок. Якщо ж яйця потрібні лише для їжі – можна взагалі обійтись без півнів. Незапліднені яйця навіть триваліше зберігаються. На початку продуктивного періоду кури дають по 12-18 дрібних яєць (вагою 40-45 г). Вони часом забруднені кров’ю, що є нормою. Найбільше яєць кури приносять у перший рік кладки – до 200. Потім несучість знижується на 20-30%. У віці 4-5 років курка майже не несеться.

Їдять жолуді та кропиву

Для доброї несучості потрібно правильно годувати курочок. Лише зерна замало, їм потрібне кісткове, м’ясо-кісткове та рибне борошно, горох, макуха. Також можна давати буряк, моркву, капустяне листя, картоплю, подрібнені жолуді, сіно з конюшини, сушену кропиву, березові та липові віники, запарену хвою. В якості мінеральної підкормки підійдуть подрібнені мушлі, кістки, яєчна шкаралупа, глина, крейда.
Щоб їжа не прилипала до пір’я і не заклеювала ніс, додавайте до неї висівки або готовий комбікорм.

Ознаки доброї курки-несучки

1Тіло не худе, живіт великий, з м’якою шкірою.

2Пір’я гладеньке, блискуче, міцне.

3 Гребінь яскраво-червоного кольору.

4 Анальний отвір – вологий, м’який, без зморщок, блакитно-білого кольору.

5 Відстань між яйцекладом та вістряком грудини має бути не менше 4 пальців (рис. 1).

6 Ширина лобкових кісток – не менше 2-3 пальців, а краще 4. Цю відстань легко поміряти: треба перегорнути курку догори ногами та відшукати місце біля клоаки, між курячими ногами. Якщо воно зовсім вузеньке, то яєць буде мало, таку курку називають «зашитою». Тримати її як несушку сенсу немає (рис. 2).

Підготувала
Наталія Федорова

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.