Зібрати яблука вчасно

apple.jpg

15/08/2012

Здавалося б, навіщо мудрувати: дозріло яблучко або груша – зривай його. Але не все так просто: час збирання нерідко визначає долю всього врожаю.

Якщо занадто рано ...
Передчасно зібрані плоди завжди низької якості, тому що в їх тканинах не закінчилося накопичення органічних і мінеральних речовин. Такі плоди не придатні для зберігання і швидко в’януть. Чимало цінних сортів яблук через передчасне збирання зазнають під час зберігання значних ушкоджень від так званої «засмаги» – побуріння шкірки, тож товарні якості різко погіршуються. Нарешті, завчасний збір призводить до значної недостачі врожаю, оскільки вага плодів збільшується саме на останніх етапах дозрівання (на 20-25%).
Якщо занадто пізно ...
Плоди осипаються, при падінні пошкоджуються і забруднюються. Це призводить до зараження бактеріальними і грибковими хворобами, м’якоть стає борошнистої, а в деяких сортів бурою.
Особливо небезпечно запізнюватися зі збиранням у районах, де останні етапи дозрівання збігаються з настанням періоду сильних вітрів. Осипання плодів напередодні збору врожаю, особливо в сухе і спекотне літо, характерне для таких сортів, як Боровінка (Боровінка крапчаста, Харламовське), Квінті, Мекінтош, Мелба, Папіровка (Білий налив, Алебастрові), Слава переможцям, Уелс. Таким недоліком страждають і груші, наприклад, Скороспілка з Треві.

Чому не можна гаяти часу?
Але навіть якщо плоди не осипаються, не можна залишати їх на дереві після того, як вони дозріють. Власне період дозрівання закінчується у той момент, коли плід втрачає зв'язок з материнською рослиною. Відбувається це в місцях прикріплення плодоніжки до гілки: у багатьох сортів утворюється пробкова тканина. Як результат, плоди починають витрачати на дихання речовини, які були накопичені ними раніше, найбільш активно – якщо вони в цей час знаходяться на дереві. Це і називається перезрівання плодів, яке веде до погіршення смакових якостей і втрати здатності до тривалого зберігання.
Такий недолік характерний для сортів Джонатан, Кальвіль сніговий, Ренет Симиренка, Ренет шампанський та інших. Тому подібні сорти знімають за перших ознак зрілості. А сорти Бойкен, Голден Делішес і його клони, Старкримсон, Уелс та інші з цієї групи набувають більш високої якості через 7-8 днів після настання так званої знімної зрілості.
Крім того, слід враховувати, що тривале перебування плодів на гілках виснажує дерева, що може позначитися на врожаї наступного року і знизити зимостійкість.

Як точно визначити момент?
Щоб правильно визначити час збирання, потрібно мати уявлення про процеси, що відбуваються під час дозрівання плодів. У цей період їх два, і вони тісно пов’язані між собою: по-перше, до тканин плоду безперервно надходять нові органічні речовини і, по-друге, відбувається розпад уже відкладених складних органічних речовин, які витрачаються на дихання і дозрівання ув’язнених у плодах насінинах.
Для визначення строків збору врожаю зазвичай орієнтуються на забарвлення (наприклад, Пепін шафранова стає блідо-рожевим, Антонівка звичайна і Уелс починають білішати), появу на поверхні плодів воскового нальоту (пруїна), на міцність кріплення до гілочки, потемніння насіння (це – орієнтир для Осіннього смугастого і Мелби), щільність м’якоті, появу характерних для сорту смаку й аромату. Але тільки за якоюсь однією ознакою, наприклад, потемнінням насіння, орієнтуватися не можна: у літніх сортів, навіть за умови повного дозрівання, насінини часто залишаються білими, а в зимових можуть потемнішати ще за один-півтора тижні до настання знімної зрілості. Вчені використовують й інші характеристики: вміст крохмалю (йодокрохмальна проба), вік у днях з моменту опадання пелюсток, інтенсивність дихання тощо.
Після знімання плоди слід охолодити і тільки після цього готувати до зберігання.

Мартін Єршов

Майже науковий тест

Розчинити в 1 л води 8-10 крапель йоду. Розрізане навпіл здорове яблуко опустити в розчин на 2-3 хвилини і спостерігати за зміною кольору м’якоті. Якщо, починаючи з країв і майже до серединки, переважатиме блакитне забарвлення, яблуко ще зелене. Якщо ближче до серединки з’явиться жовтий відтінок, час збирати врожай. Ну, а якщо вся м’якоть жовта, без синьої окрайки, плоди перезріли.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.