А чи не купити нам порося?

7-1.jpg

24/07/2013

Воно має бути віком 35-60 днів, відлучене від свиноматки і не надто сіпати хвостиком


Свині менш вибагливі до умов утримання, ніж інші тварини: можуть жити в обмеженому просторі – їм не обов’язково мати майданчик для вигулу або пасовище, не потребують специфічного обладнання, кормова база найрізноманітніша – від промислових комбікормів до городини. Проте придбати порося для відгодівлі не так то й просто.


Великого значення має походження. Найкраще купити тварину таких промислових популярних порід як дюрок, ландрас, велика біла, бо вони мають високу скороспілість – у промислових умовах від дня народження до забійної кондиції (110 кг) минає півроку (180 днів). Однак, щоб досягти такого результату, в промислових умовах тваринам упродовж доби забезпечують стабільну, без різких перепадів температуру, свині мають вільний доступ до води і кормів, а комбікорми містять багато білку, збалансовані за вітамінами й мікроелементами. Тобто в стихійних умовах тварини можуть не дати такого результату.
Аборигенні свині, ті, яких багато років культивували у певній місцевості, звісно, стійкіші до змін у навколишньому середовищі. Але вони не ростуть так швидко, як промислові, і забійної кондиції досягають через рік від народження. Крім того, вони схильні до надмірного відкладання жиру, що значно збільшує витрати кормів. Як же краще вибрати порося? Попереджаю про те, що на базарі це зробити складно. Порося, яке вранці кинули у причіп, півдня тирлували на базарі, до того ж не годували, щоб запобігти проносу, отримало значний стрес і втратило товарний вигляд. Тому на базарі бажано познайомитись із власником тварини, розпитати про товар, а вибирати порося краще у звичайних для нього умовах – у господарстві.
На час купівлі порося вже має бути відлучене від свиноматки (35-60 днів від народження), споживати корми і при цьому мати добрий апетит,  бути жвавим. Таке порося важить від 6 до 12 кг, добре реагує на корми, відпочиває у сухій частині загону, оправляється в одному місці, як правило, у протилежному від годівниці, або в холоднішій частині загону. Якщо поросята щойно відняті, вони видають «сумне» хрюкання, збиваються до купи, слабо реагують на корм. Таких краще не брати, оскільки вони ще не адаптувалися до самостійного життя.
У здорового поросяти п’ятачок повинен бути рожевим, вологим (блідий, сіруватий, сухий, з тріщинами або витіканням з ніздрів свідчить про певні порушення в організмі). Очі широко відкриті й рухливі, без сльозотечі, повіки без припухлості. Іноді трапляються сліпі поросята, при гарному загальному станові вони не вирізняються від інших: зір компенсується добрим нюхом. Вушка цільні, без ран. У нормі є подряпини, які можуть бути отримані під час бійок з іншими поросятами, а от гнійники, тріщини та потертості повинні насторожити. При огляді шкіри поросяти обов’язково зверніть увагу на щетину. Вона має бути рівною, блискучою, не кошлатою і не кучерявою, через неї добре проглядається шкіра. У хворих чи виснажених поросят геніталії (вульва або мошонка) покриті високим волоссям, у здорових – майже без нього.
Уражені коростою або вошивістю поросята надмірно чухаються о сторонні предмети, на шкірі помітне велике накопичення лупи, впадають в очі місця поранень. Цього, як вогню, боятися не слід, бо хвороба проста в лікуванні, хіба що доведеться на це згаяти час. А ось якщо у поросят гострий зад, запалі або надто роздуті боки, проглядається (стирчить) хребет, звужені груди – це порушення обміну речовин, тож період відгодівлі буде тривалим.
Бажано оглянути кінцівки тварини: на ратицях не повин-но бути тріщин чи ран, на суглобах – опухлостей. Хвостик закручений, але не занадто рухливий, бо неспокійний хвостик є ознакою подразнення шлунково-кишкового тракту.
Багато дебатів точиться щодо кастрації. Брати кастрованого або не кастрованого кабанчика? А може, таки свинку? У промислових умовах кабанчиків каструють ще «під свиноматкою», тобто на третій день життя. В умовах приватного господарства це роблять рідко.  Для домашнього господарства різниця нібито незначна, але існують деякі нюанси. Іноді сіменники не опускаються у порожнину мошонки, і вона виглядає як у кастрованого кабанчика, при цьому сіменники залишаються в черевній порожнині і продукують гормони. Це негативно впливає на смакові якості м’яса. Тож при покупці раджу впевнитись у наявності характерного післякастраційного шраму.
Свинки теж мають свої недоліки: при досягненні статевої зрілості (приблизно з 5-6 місяців) вони під час охоти, яка виникає раз на місяць, упродовж 3-5 днів поводяться збуджено, втрачають апетит, що призводить до втрати ваги.
У домашніх умовах, за індивідуального нагляду, нормально виростають і проблемні поросята (ті, що відстали у рості, з грижами тощо), але тримати таких є певний ризик, і його при купівлі треба врегульовувати більш низькою ціною.
Існує старий дідівський спосіб вибрати поросятко: якщо присісти серед загону, то першим підійде найжадібніше, воно й буде кращим за всіх (до речі, підтверджую з власного досвіду). Та жодна прикмета не може компенсувати добру і своєчасну годівлю та якісний догляд.

Василь Усатенко,
ветлікар

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.