Якщо до вас приїхав ревізор

15/08/2012

Який порядок проведення перевірки господарства чи кооперативу податковою службою?
Таке питання ми отримали від кількох читачів із Донецької та Київської областей. Господарі мають сумніви щодо дотриманні вимог законодавства тими, хто їх перевіряє.
На запит редакції Державна податкова служба України повідомила, що всі відомості щодо перевірок містить єдиний чинний документ – Податковий кодекс України (далі – Кодекс).
Норми Кодексу щодо особливостей перевірок різняться за їх видом. Є камеральні (невиїзні, за декларацією. – Ред.), документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Проте правила для всіх однакові, тобто організація та процедура перевірки не залежать від того, яке підприємство перевіряється: товариство з обмеженою відповідальністю, публічне акціонерне товариство, фермерське господарство чи сільськогосподарське товариство.
Посадові особи органу ДПС мають право приступити до проведення документальної або фактичної перевірки, якщо для того є підстави, визначені Кодексом. Перевіряючі пред’являють, а в окремих випадках, визначених Кодексом, надсилають повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки, направлення та копії наказу про проведення перевірки, пред’являють службові посвідчення.
Одним із головних документів, які підтверджують право представника органів ДПС бути присутнім у суб’єкта господарювання та здійснювати його перевірку, є відповідним чином оформлене направлення. Воно має бути виписане окремо на кожного перевіряючого. В цьому документі (відповідно до ст. 81 Кодексу) повинні бути зазначені: дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб’єкта (об’єкта), перевірка якого здійснюється, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку і тривалість перевірки, посада і прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Водночас слід звернути увагу на те, що відомості щодо посадових осіб, зазначених у направленні на перевірку, повинні відповідати даним, зазначеним у службовому посвідченні кожного із перевіряючих.
Направлення на перевірку є дійсним за наявності підпису керівника органу ДПС або його заступника, що скріплений печаткою органу ДПС. Використання факсиміле в даному випадку не передбачається. ДПС України розробила єдину форму направлення на перевірку, зразок якого затверджено наказом ДПС України від 27.05.2008 № 355 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків» (зі змінами та доповненнями) та надіслала цю форму до регіональних ДПІ.
Платник податків (або його представник) розписуються у направленні з зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. Але платник податків має право не допустити працівників податкової до проведення перевірки, якщо зазначені вище документи ними не пред’явлені або оформлені з порушенням.
Якщо за результатами перевірки виявлено порушення, то складається акт, якщо ні, то довідка. Обидві сторони ставлять свої підписи. Підприємствам, установам і організаціям усіх форм власності рекомендовано ведення журналів відвідання їх та їхніх структурних підрозділів представниками контролюючих органів. У журналі мають бути зазначені строк та мета відвідання, посада і прізвище перевіряючого.
З метою запобігання можливим зловживанням з боку працівників органів ДПС платник податків може скористатися гарячою лінією Податкової за номером (044)284-00-07. Лінія працює цілодобово. З 8.30 до 19.30 інформацію про неправомірні дії приймають оператори, у неробочий час – автовідповідач.

Інформацію підготовлено за допомогою спеціалістів ДПС України

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.