Що потрібно знати купуючи козу?

6-1.jpg

10/07/2013

Купуючи козу, понюхайте її голову, поміряйте дійки та роздивіться молоко


Багато селян справедливо вважає, що тримати кіз простіше та вигідніше за ту ж корову: фізичних і матеріальних витрат менше, молока вдосталь, а хворіють рідко.


– Перше, на що слід звернути увагу – зовнішній вигляд тварини, – радить Світлана Асобайрі, старший науковий співробітник лабораторії технології виробництва продукції вівчарства Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України. – Погані прикмети: коза дуже худа, у неї виступають ребра, вона не жує, пасивна. Також покупця мають насторожити відкриті ранки на тілі, шишки, надто маленьке вим’я. Але, якщо вим’я мало не торкається землі, теж погано, воно має бути надійно прикріплене до живота зв’язкою. Дійки повинні бути однаково розвинені, довжиною десь 6-8 см,                     2 см – замало, важко буде доїти, а ось 15-сантиметровий сосок коза буде постійно пошкоджувати, сама на нього наступаючи. Тобто шукаємо золоту середину.
Під час купівлі бажано подоїти кізку, бо часто трапляється, що вим’я велике, а молока мало, або доїння «туге». Звичайно, коза не завжди довіриться чужим людям, але треба шукати до неї підходу, дати шматочок хліба, приластити. Адже тваринка з характером, добре відчуває ставлення до неї. Сподобається покупець – дозволить подоїти.
Дуже рідко зустрічаються зовсім невгамовні кози, що від чужої людини буквально стрибають під стелю та дуже пручаються. Скоріш за все, тваринка з часом звикне, але доведеться витратити на це певний час. Не хочете? Тоді шукайте більш поступливої кізоньки.
– Не всі знають, що про наявність запаху в молоці кози можна дізнатись, понюхавши її… голову, – розповідає Світлана Юріївна. – Справа в тому, що між вухами знаходяться залози, які виділяють особливий секрет. Якщо запах різкий – це позначиться на молоці. Ще він залежить від жирового складу. При цьому не можна стверджувати, що жирніше молоко має сильніший запах. Він зумовлений ще й генетикою, а також залежить від якості догляду за козою. Якщо тварина утримується у сухому приміщенні, в чистоті, має постійний доступ до свіжої води, то навіть і не йдеться про «брудний козячий запах».
Який вік кози найоптимальніший? Однозначної відповіді на це запитання немає. Хтось віддасть перевагу тварині у першій або другій лактації, розраховуючи на те, що після третього окоту тварина максимально роздоїться. Інші обирають вагітних кізочок, щоб відразу отримати максимум молока. Зовсім маленьке козеня – теж добре, але ж ніхто не знає, як воно буде доїтися. Часткову гарантію дає те, що маля від молочної матері, що передається у спадок. Купувати ялову козу ризиковано, вона може ніколи не осіменитися. У будь-якому разі треба мати на увазі, що живуть кози близько десяти років, за нормального догляду можуть лактувати до восьми разів.
– В ідеалі господар тварини повинен віддати покупцеві ветеринарне свідоцтво, отримане у ветслужбі району, де коза продається, – каже наша співрозмовниця. – Зрозуміло, що старенькі бабці, які продають козенят у селах, навіть не знають, що це таке… А ось на великих заводах чи фірмах обов’язково надають документи, де вказано, хто батько-мати, дід-баба, які надої, жирність молока.
Один із найважливіших факторів – доїння. Кози бувають дуже різні, одна доїться легко, інша – важко, навіть руки втомлюються.
– За один раз коза може віддати і 500 мл, і 1,5 л молока, – веде далі Світлана Юріївна. – Це все індивідуально. Обов’язково треба робити легкий масаж під час доїння, щоб вим’я скоротилося і віддало все молоко. Тривалість цієї процедури різна, одним козам вистачає 4 хвилин, інші потребують 10-хвилинного доїння. Це не суттєво. Краще зверніть увагу на властивості зібраного молока. Перш за все його треба перелити у прозорий стакан та уважно роздивитися: чи немає червоних прожилок, пластівців, які свідчать про мастит та інші запальні процеси? Якщо молоко тягнеться, це теж ознака маститу. А ось кремовий колір є нормою, як і різноманітні запахи, які не вважаються патологією. Також добре козяче молоко не гірчить.
Середні обсяги надоїв – 2,5-3,5 літра. Молоденькі кізочки у першу лактацію дають по 2 літри, а старші – до 4-х. Тварини, які дають більше, є, але знайти їх важко, коштують такі досить дорого, та й умов потребують ідеальних. Набагато краще придбати звичайну помісну козу, яка звикла до будь-яких умов життя та дає стабільні надої. Цікава деталь: чим більший у кози живіт, тим більше вона зможе з’їсти траки, а значить і дати більше молока. Маленьке черевце може свідчити про проблеми із травленням. Щоправда, великий живіт завжди буває у вагітних кіз, тож пильнуйте.

Наталія Федорова

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.