Літня спека дошкуляє: бережіть тварин від застуди, отруєння і теплових ударів

6-3.jpg

10/07/2013

Від високих температур та палючого сонця страждають не тільки люди, а й домашні тварини. Не виключені випадки, коли внаслідок перегріву може виникнути тепловий чи сонячний удар. Особливо чутливі до цього тварини з високою продуктивністю – високоудійні та тільні корови, відгодований молодняк, а також тварини з хронічними захворюваннями. Перегрітися можуть і тяглові коні. Крім перегріву, спека загрожує отруєнням, застудою, підвищеною активністю паразитів.

Тепловий
та сонячний удари

СИМПТОМИ ПЕРЕГРІВУ. Надмірна втомленість або збудженість, пришвидшене дихання, слинотеча.
ВАШІ ДІЇ. Достатньо загнати тварину в затінок, оросити голову та груди водою, напоїти. Але майте на увазі, що давати крижану воду не можна!
СИМПТОМИ УДАРУ. Хитка хода, відсутність реакції на навколишні події, вимушена лежача поза, судоми з закиданням голови свідчать про надто поганий стан тварини, який може призвести до її загибелі.
ЯК УНИКНУТИ? Якщо з якихось причин корова або коза не випасалася, їй треба адаптуватись до нових умов. Бажано кілька днів випасати її з ранку до півдня. В обідню спеку краще загнати у приміщення, затінок дерев або залишити відпочивати біля водойми.
Від спеки страждають також і тварини, які утримуються у загонах та сараях – свині, кролі, нутрії, домашня птиця. Під впливом високих температур та за неякісної вентиляції вони стають в’ялими, втрачають апетит і продуктивність (яйценосність, приріст). Домашній птиці необхідно облаштовувати ділянки на відкритому повітрі з водопоєм і суцільною тінню. Куркам можна поставити ящики зі зволоженим піском або вугільним попелом. Свиням зрошують водою підстилку, але тільки впевнившись у відсутності протягів. Протяги особливо небезпечні під час літньої спеки, тим більше для тварин, що утримуються без можливості обрати собі більш затишне місце для відпочинку. Ні в якому разі не можна обливати свиней водою! Це може призвести до пневмонії та загибелі.

Небезпечне пасовище

Пасовище, що пересохло під пекучими сонячними променями, теж здатне створити чимало проблем. Перегони запиленими дорогами забруднюють дихальні шляхи, подразнюють слизові оболонки очей, що викликає кашель та сльозотечу. Жорстка трава, колючі бур’яни, злаки з ворсистим насінням (ковила, вівсюга, ячмінь) здатні травмувати язик, глотку, стравохід та інші органи травної системи, викликаючи при цьому порушення травлення. Грубий твердий ґрунт, часто з грудками та камінням, може пересушити та серйозно пошкодити ратиці, викликати тріщини, забій. У більшості випадків таких несприятливих умов уникнути важко. І в такому разі потрібно намагатися випасати худобу (ще з весни) на ділянках, які висихають у першу чергу, прокладати безпечні маршрути на пасовища, боротися з бур’янами.

Брудна вода

Не дозволяйте своїм утриманцям пити воду із солонців, калюж, брудних озер. Природні водойми можуть бути джерелом паразитарних та інфекційних захворювань. У спеку давайте тваринам чисту воду і стільки, скільки захочуть, кілька разів на день.

Застудні захворювання

Здавалося б, застудні захворювання – це типова зимова проблема, але ж ні: часто трапляються вони і влітку, під час спеки. Якщо після перегріву тварина раптово потрапляє у водойму зі швидкою течією, або господарі влаштовують «вентиляцію» під час нічного відпочинку, примушуючи тварину знаходитись на протязі, то цілком можливий бронхіт, пневмонія, мастит, кон’юнктивіт.

Паразити

У продажу є препарати, що здатні більш-менш захистити пасовищних тварин від крилатих паразитів – ґедзів, комарів, мух. Але, обираючи такі ліки, обов’язково порадьтеся з ветеринаром, зверніть увагу на те, чи не заборонений конкретний медикамент дійним тваринам чи тваринам перед забоєм.
У будь-якому разі допоможуть народні методи від кровосисних комах: обтирання 0,5–1% розчином оцту, підвішені віники з полину, кірказону, горіхового листя, обкурювання димом. А ось нафтопродукти (такі як соляра, відпрацьовані мастила, креозот) використовувати небезпечно, це може викликати шкірні опіки, негативно вплинути на якість молока.
Тепла погода сприяє розмноженню таких паразитів, як воші та блохи. На жаль, через постійний контакт з напівдикими тваринами кількість паразитів легко відновлюється навіть після ретельних обробок. І якщо пасовищних тварин короста та вошивість влітку особливо не турбує, то кури, свині, собаки та коти потребують регулярних обробок проти нашкірних паразитів.

Зіпсовані корми

У літній період дуже швидко псуються корми. Вони прокисають, пліснявіють, вражаються личинками комах, що призводить до отруєння та діареї. Є певна група кормових добавок – підкислювачі, які здатні затримати розвиток патогенів у кормах і воді. Але краще організувати годівлю та водопій таким чином, щоб надлишки не псувалися, давати саме стільки їжі, скільки тварина здатна з’їсти за один раз.

Василь Усатенко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.