Здорові індичата

7-1.jpg

10/07/2013

Дуже прошу більше писати про індиків. Як доглядати пташенят, як уникати хвороб.

Ольга Галатюк, Рівненська обл.


12-річним досвідом вирощування індиків з читачами «Рідного села» поділилася жителька селища Кириківка з Сумщині, птахівник-аматор Дар’я Замотайло.

Де купувати

Брати індичат належить тільки у господарствах, які спеціалізуються з вирощування цих птахів. Потім до них можна звернутися, якщо виникли питання. Мені пощастило: жінка, яка продавала мені малечу, – ветлікар. Покладатися на народне «бабуся радить…» не можна, консультації мають бути виключно професійними.
Крихітних індичат віком 1-2 доби перевозимо у картон-ній коробці з грілкою. Вдома обережно виймаємо, ласкаво з ними розмовляємо та помічаємо йодом: одному мітку на крильце, іншому – на спинку і т.д. Далі буде простіше дізнатися, кому вже давали ліки, кого годували. Для цього ведемо спеціальний зошит, індичата там під кодовими іменами «крильце», «хвостик» тощо. Далі треба піднести малечу до поїлки та занурити туди їхні дзьобики: самі вони цього ще не вміють. І нехай потім відпочивають поряд з електрогрілкою до наступного годування. На природі індичка теж дозволяє дитинчатам трішки погуляти, пошукати їжу, а далі кличе до себе грітися.
Щодо порід. Зараз багато різних кросів, але мені найбільше подобається крос БЮТ-8, це англійська порода. БИГ-6 купували, але вони дуже багато їдять, навіть за умови значного набору ваги (у 6 місяців – 23 кг) утримувати цих індиків нерентабельно. До речі, індиків часто називають «бройлерами», і це не помилка: у перекладі з англійської бройлер означає «птиця, що дуже швидко набирає вагу». Сказати так можна і про курчат, і про індиків.
М’язової тканини в індичок – до 75% від загальної маси тіла (у кур-бройлерів – до 60%). За період вирощування жива маса самців збільшується у 400 разів, а самок – у 200. Вага одно-двохдобових індичат приблизно 60-70 грамів.

Чим годувати

Комбікормів зараз дуже багато. Головне, щоб корм був спеціалізований для індичат, бо вони потребують великої кількості білку, навіть більше, ніж курчата-бройлери. Якщо є можливість купити корм для курчат-бройлерів – беріть, але не забудьте додати на кожні                 10 кг комбікорму 1 кг рибного борошна. Замість нього можна додавати сир (3 г на добу кожному індичаті) або варене яйце у тій самій кількості.
Зелень (зелена цибуля, люцерна, кропива, конюшина, спориш, амарант) дається з другої доби. Згодом пташенятам, що підростають, додаємо кульбабу, листя винограду, деревій.
Натерту картоплю та кормовий буряк вводимо з 2,5 місяців, змішуючи із зерновим кормом (але не більше 50 г на одну птицю протягом дня). Після 90 днів дозволяються яблука, груші, капуста, сливи, дині, кавуни. А ось кабачки та гарбуз можуть викликати пронос. Варені каші – табу, адже шлунок птиці призначений для пертравлення твердої їжі, недарма ж вони збирають дрібне ріння (рос. крупный песок, гравий) на дорозі. В окремій кормушці мають бути биті мушлі, подрібнена червона цегла. Але не бите скло! Щоб індичата могли «митися» та звільнятися від пухоїдів, знадобиться коробка з попелом, піском та тютюновим пилом.
Люди часто думають, що всю птицю треба годувати зеленню. Але індики – не кури чи качки. Це не трав’яні птахи. Звичайно, зелень має бути у раціоні, вона позитивно впливає на травлення, обмін речовин, покращує апетит у спеку, містить корисний вітамін А, проте давати відрами подрібнені кабачки та траву індичатам, як це роблять деякі господарі, в жодному разі не можна.
У перші три місяці раджу все ж таки промислові комбікорми, оскільки в них містяться усі необхідні компоненти для організму, що активно росте. До того ж у їхньому складі є кокцидіостатики (препарати, які затримують розвиток паразитів). Адже існує ще одна страшна хвороба птахів – кокцидіоз.
Про утримування індиків, профілактику і лікування читайте у наступному номері.

Домашній комбікорм

4-місячним пташенятам можна згодовувати домашній комбікорм з пшениці, кукурудзи, макухи соняшника, гороху, рибного та м’ясо-кісткового борошна, крейди, дікальція фосфату, вітамінного преміксу. Є рецепти і для новонароджених індичат.
З першого до 30 дня життя раціон становитиме: 1,5 кг пшениці; 2,1 кг кукурудзи; 0,6 кг гороху; 3 кг макухи соняшника; 0,5 кг сухого молока; 1 кг кормових дріжджів; 1 кг рибного борошна; 100 г 1%-го вітамінного преміксу; 200 г крейди.
Від 31 до 90 дня дози дещо інші: 1,6 кг пшениці; 2,2 кг кукурудзи; 1 кг гороху; 2,8 кг макухи соняшника; 1 кг кормових дріжджів; 1 кг рибного борошна; 100 г 1%-го вітамінного преміксу; 300 г крейди.
З 91 до 120 дня: 1,5 кг пшениці; 4 кг кукурудзи; 0,6 кг гороху; 2 кг макухи соняшника; 0,6 кг кормових дріжджів; 1 кг рибного борошна; 0,4 кг м’ясо-кісткового борошна; 100 г 1%-го вітамінного преміксу; 200 г крейди.
З 120 до 180 дня: 2 кг пшениці; 3 кг кукурудзи;      2 кг гороху; 2 кг макухи соняшника; 0,6 кг кормових дріжджів; 100 г 1%-го вітамінного преміксу; 300 г крейди.
Вода має бути доступною постійно, поїлки миються двічі-тричі на день. Крім води, індичатам можна давати трав’яні відвари – з кропиви, деревію, кульбаби, шипшини. Дуже корисний напар хвої. Жменя гілочок заливається 1 літром окропу, закутується та стоїть так ніч. Зранку вже можна поїти. Добрим стимулятором росту є молочна сироватка. З профілактичною метою раз на 10 днів дається світло-рожева «марганцівка». 

Записала
Наталія Федорова

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.