Що робити як огірок цвіте та не родить?

9-3.jpg

10/07/2013

«Посіяла огірки, але доброго врожаю, мабуть, так і не дочекаюсь – самі пустоцвіти», – почути такі слова від городників – не рідкість. У чому причина та що робити?

– Причин появи пустоцвітів кілька, – розповідає кандидат сільгоспнаук, доцент кафедри селекції і насінництва Дніпропетровського агроуніверситету Олена Лазарева. – Перша: використане свіже насіння, зібране минулого року. У такому разі на центральному пагоні виростає багато пустоцвітів, і тільки потім на бокових з’являються перші жіночі квіточки. Допоможе прищипування: за 3-4 листком видаляється точка росту, що провокує появу нових пагонів і жіночих квіток. Але це все стосується лише сортів. А в гібридів переважно жіночий тип цвітіння, тому пустоцвіти трапляються рідко. Також врятувати ситуацію зі свіжим насінням можна, прогріваючи його на батареї чи у термостаті, – це провокує утворення жіночих квіток на сортах.
Друга причина – загущеність посівів. Рекомендована така схема для огірків: між рядами – 70 см, між рослинами – 20-25 см. Якщо рослини тісняться на відстані 10 см, цього дуже мало. На квадратному метрі має бути десь 7 рослин, на гектарі – 70 тисяч.
Третя поширена причина – затінок. Якщо хоча б частину дня тінь падає на посіви огірка, то обов’язково буде багато пустоцвітів.
Надлишкове азотне харчування провокує жирування рослин. Простіше кажучи, листя росте одне за одним, а огірків знову ж таки немає, лише квіти. Також причиною пустоцвітів може стати холодна вода для поливу і навіть холодні ночі. Вода має бути не нижчою за 25 градусів.
Проблема пустоцвітіння не виникне, якщо саджати гібриди: наприклад, огірки російської селекції Журавльонок, Соловей, Ласточка, Голубчик. Вони формують врожай до 700 центнерів з гектара, мають хороший огірок з великими горбочками та темними шипами, який придатний до соління. Гібриди містять ген стійкості до пероноспорозу (або несправжньої борошнистої роси). Серед сортів вирізняється Фенікс-плюс, який не дає гіркоти.
Щоб збільшити врожай, можна використовувати перехресне запилення. Біля посівів огірка розміщуйте квітучі зонтичні овочеві культури: коріандр, кріп, петрушку, які приваблюють бджіл. Чим більше комах – тим більше жіночих квіток будуть запилені.
Ще одна корисна порада пов’язана з кулісними посівами. Огірки дуже люблять затишок, тож їх краще розміщувати між високорослими культурами, наприклад, кукурудзою. У промисловості роблять так: пара сівалок кукурудзи, пара – огірків. Підійде й кріп пізньої сівби, який теж виростає досить високим. Цей мікроклімат захищає огірки від спеки та вітру. Обов’язковим у спеку є також мульчування (укриття верхнього шару) соломою, сіном, травою, січкою, яке зберігає вологу та сприяє тривалому плодоносінню.
Досвідчені господарі знають, що огірок краще виросте та збережеться, якщо поставити на грядці стовпчики, а між ними натягнути проволоку або шпагат – зробити шпалеру. Рослина витиметься вгору, а отже провітрюватиметься, квіти не забруднюватимуться та краще запилятимуться бджолами. Та й збирати врожай легше. Замість шпагату можна використовувати спеціальну сітку або просто посадити кукурудзу, по якій огірки «пов-зтимуть» угору.

Наталія Федорова

За порадами до Олени Миколаївни Лазаревої можна звертатись за телефоном:
050-268-18-95

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.