При створенні яблуневого саду враховуємо можливі витрати, недоліки та переваги

10.jpg

26/06/2013

Невисокий, зі швидкою віддачею та багатий на врожай – так виглядає сучасний промисловий сад. А от домашній, за традицією, високорослий, плодоносити починає пізно. Чому ж карлики або напівкарлики (середньорослі дерева), так неквапливо входять у наші сади? Чому селяни не поспішають закладати нові посадки, щоб мати додатковий прибуток?


Виявляється, про них не всі господарі навіть чули. На інших вплинуло те, що садівники-першопрохідці, не знаючи певних біологічних особливостей таких дерев, зазнавали невдач, – от і склалася думка, що ці маленькі дерева доволі примхливі. А насправді такі плодові мають чимало переваг, але, дійсно, потребують певних умов вирощування та підвищеної уваги з боку господарів.
Чому дерева слаборослі та такі плодовиті? Між підщепою та прищепою карлика існує висока ступінь несумісності. Дерево «розуміє», що довго в такій ситуації не проживе, тому на розвиток крони та кореневої системи не витрачає сили, а кидає всю свою енергію на продовження роду. В підщепі накопичуються вуглеводи, і це сприяє ранньому і рясному утворенню плодових бруньок. Надземна частина, внаслідок її маленького росту і регулярної обрізки, має порівняно короткі гілки і пагони, які перебувають в умовах інтенсивного освітлення. Крона, розташована на невеликій відстані від землі, використовує більше тепла, відбитого поверхнею ґрунту.

Переваги

Урожайність карликів – їх найпривабливіша риса. Вже наступного року після посадки можна зібрати 5 т з гектара, а на 4-5 році – 20-40 т і до 50т.
Раннє плодоношення. Це дуже важливий показник і для промислового, і приватного садівництва, адже плодові дерева на ділянці ми висаджуємо не для краси, а для врожаю. Звичайне плодове дерево вступає в плодоношення через 5-6 років після посадки. Близько 5-6 років воно нарощує врожайність і тільки на 12-14 році життя має повноцінну віддачу. У карликових яблунь і груш ситуація трохи інша. Перше плодоношення у них настає на 1-2 році після посадки, а товарний урожай вони можуть давати вже на 3-4 рік.
За карликами зручніше доглядати. Обприскувати, обрізувати чи збирати врожай садівник може, стоячи на землі, оскільки висота таких дерев 1,5-2,5 м.
Площа живлення карликових дерев. У високорослого дерева ця площа може досягати 40-48 кв. м, у деяких сортів — і більше. А в карлика — всього 6-8 і навіть 4 кв. метри. Таким чином на площі, яка відводиться під високоросле плодове дерево, можна вирощувати 6-10 низькорослих. У перерахунку на гектар виходить 250-500 традиційних або 2500-3000 слаборослих.
Деякі фахівці радять розміщувати карликові дерева як ущільнювачі в сильнорослих насадженнях або для ремонту саду. Коли сильнорослі дерева вступлять у пору повного плодоношення та їхні крони зімкнуться (приблизно на двадцятому році життя), у карликових дерев плодоношення  саме почне спадати і їх можна буде видалити із саду. У таких змішаних посадках врожайність не зменшується.

Особливості догляду

Полив. Вважається, що низькорослі сади потребують встановлення зрошувальних систем, оскільки їхня коренева система знаходиться близько до поверхні ґрунту і швидко пересушується.
– Це не зовсім так, – каже старший науковий співробітник лабораторії з технології вирощування плодових культур Інституту садівництва НААН Віктор Жук. – На Півдні, де опадів мало, зрошування обов’язкове, але не тільки для карликів, а майже для всіх культур. І в зрошуваних умовах південних районів карлики розвиваються краще, ніж сильнорослі чи середньорослі дерева. А от у зоні з помірними опадами можна обійтися без зрошувальних систем. Принаймні, у невеликих садах. Звичайно, у тривалу засуху доведеться скористатися шлангом.
Ще фахівець радить застосувати гідрогель. Наприклад, максімарін, який накопичує вологу, а потім поступово віддає її рослині. Найкраще додати його в ґрунт ще при посадці. Термін дії таких препаратів – до 10 років.
Перші витрати більші. При створенні низькорослого саду доведеться купувати більше посадкового матеріалу, а в зв’язку з тим, що карликові і середньорослі дерева живуть менше, насадження необхідно раніше оновлювати. Проте в цьому є своя перевага – адже можна висаджувати щоразу новіші сучасніші сорти.
Контейнери. Часто саджанці карликових дерев продаються у контейнерах. Це дуже зручно, адже при посадці не травмується коренева система і висаджувати рослини можна навіть влітку. Але коштують такі саджанці дорожче. Тому для промислових садів їх використовують рідко. Тож заощадливому господарю доведеться дочекатися осені.
Потрібні опори. Через поверхневу кореневу систему маленькі дерева від сильного вітру та надмірного зволоження навіть при невеликому навантаженні плодами можуть нахилятися у бік, під вагою урожаю у них часто ламаються гілки. Без опор їм не встояти. Середньорослі дерева опори не потребують.
Щорічне обрізування – обов’язкова умова для інтенсивного карликового саду. Необхідною є не лише ранньовесняна обрізка, а й літнє формування крони – прищипування, відгинання та видалення пагонів. Останнє сприятиме додатковому утворенню плодових бруньок.
Морозостійкість. За словами спеціаліста з Інституту садівництва НААН Віктора Жука, українські саджанці, вирощені у хороших розплідниках, добре переносять наші морози. А от імпортні саджанці, трапляється, часто вимерзають.

Який сад вибрати?

Якщо ви прихильник сильнорослих дерев, звісно, саджайте їх. А ми зауважимо, яким саме яблуням – середньорослим або карликам – віддати перевагу?
– Кожен господар вирішує це питання сам, залежно від ґрунтових та кліматичних умов регіону, в якому знаходиться господарство, мети, яку він ставить перед собою, та наявних обігових чи кредитних коштів, які він планує задіяти, – каже головний спеціаліст відділу розвитку садівництва, виноградарства та виноробства департаменту землеробства Мінагрополітики Василь Юрченко. – Карликові насадження раніше вступають у плодоношення і більш інтенсивно плодоносять, тобто, є можливість швидше повернути вкладені кошти. Проте і рівень капіталовкладень, і працевитрат вищий: потрібно більше саджанців, підпори, зрошення, інтенсивніший догляд. Створення одного гектара такого саду обійдеться приблизно у 120 тис. грн, плюс вартість зрошування, а це ще приблизно 20 тис. гривень. Середньорослий сад на такій самій площі коштуватиме 90 тис. грн, і зрошування йому не завжди потрібне.
Отже, якщо ви живете у регіоні з достатнім зволоженням, є сенс саджати середньорослі дерева і не морочитися з карликами, які в засушливе літо не матимуть достатньо вологи, а взимку, за відсутності снігового покриву, можуть вимерзнути. На Півдні України, де зрошування в будь-якому випадку потрібне, а зими досить м’ягкі, краще саджати «малечу». В середній частині країни бувалі садівники радять саджати обидва типи – як то кажуть, не класти усі яйця в один кошик. Адже з погодними умовами все одно не вгадаєш.

Приблизний кошторис насаджень
на 1 га, тис. грн
Передпосадкова підготовка    21
Садіння (в т.ч. 1834 саджанці
по 20 грн – 36780 грн)    73
Догляд 1 року вегетації
(в т.ч. облаштування шпалери – 41, встановлення індивідуальної опори – 13)    73
Догляд 2 року вегетації    30
Догляд 3 року вегетації    22
Проектно-вишукувальні роботи    15
Всього    234

Інна Погорєлова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.