Премудрості поливу

9-1.jpg

26/06/2013

Найкраще рослини розвиваються при помірній вологості ґрунту. Як недостатній, так і надлишковий полив шкідливі для них. Перш ніж узятися за шланг або лійку, упевніться в тому, що рослинам це потрібно.


Дуже вимогливі до підвищеної вологості баклажан, кабачок, капуста всіх видів, огірок, патисон, перець, редис, редька, салат, кріп, шпинат. Причиною тому – слаборозвинена коренева система і великий листовий апарат. Поливати їх слід невеликими нормами (35-40 л/кв. м), але часто – через 4-6 днів.
Цибуля і часник, хоч і вимогливі до вологи, але витрачають її економно. Поливати ці рослини треба через 6-7 днів нормами в 40-50 л/кв. м.
Горох, картопля, морква, пастернак, петрушка, помідори, ревінь, буряк столовий, селера, спаржа, квасоля, хрін, щавель задовольняються помірною вологістю. У них добре розвинена коренева система, порівняно великі листки, здатні поглинати вологу з ґрунту й економно її витрачати. Поливати їх можна через 10-15 днів з розрахунку 70-80 л/кв. м.
Кавун, диня, кукурудза, гарбуз – посухостійкі овочеві культури. Вони видобувають вологу з нижніх шарів ґрунту і не тринькають її. Поливати їх можна через 15-18 днів великими дозами – 80-90 л/кв. м.
Зазначимо, що в різні фази розвитку рослини не однаково вимогливі до вологи. Підвищену вимогливість вони проявляють при проростанні насіння, в перші дні після висаджування розсади, в період інтенсивного росту і формування врожаю.
Не можна поливати рослини малими дозами! Вода випаровується з поверхні ґрунту, не досягаючи коренів, утворюється ґрунтова кірка, погіршується повітрообмін, і рослини страждають не тільки від посухи, а й відчувають кисневе голодування. Крім того, можливе засолення ґрунту.
Якщо ж земля надто суха, її слід злегка зволожити і вже потім поливати повною нормою. Після підсихання її обов’язково треба розпушити (зруйнувати ґрунтову кірку).
При нестачі води і для її економного витрачання металевим прутом на відстані 10-15 см від рослин в ґрунті роблять отвори діаметром 20-30 мм, глибиною 30-50 см і заливають у них воду. Такий прийом покращує повітрообмін. Вода потрапляє до коріння.
На початку вегетації рослини поливають невеликими нормами (20-30 л/кв. м), а з розвитком норми збільшують до 40-50 л/кв. м.
Зазначимо, що опади до 10 мм в літній період не впливають на строки поливу, вони тільки дещо знижують температуру повітря і освіжають рослини. Лише опади 20-30 мм замінюють полив.

Які овочі і як поливати

Білокачанна капуста.
Рання. У центральних районах поливають 2-3 рази за сезон, у південних –  6-7, а в районах Полісся і Прикарпаття – 1-2 рази, залежно від погодних умов. Норма поливу:  20-30 л/кв. м  у першій половині вегетації і 30-40 л/кв. м – у другій.
Середньостигла. У південних районах – 7-8, у центральних – 3-4, в Поліссі та Прикарпатті – 2-3 рази.
Пізньостигла. У південних районах – 8-12, в Лісостепу – 5-7, в Поліссі та Прикарпатті – 2-4 рази. Поливна норма на початку вегетації 30-40, а в період інтенсивного росту рослин і формування врожаю – 40-50 л/кв. м  За 20 днів до збирання врожаю поливи припиняють, щоб не допустити розтріскування качанів.
Столові коренеплоди (морква, вівсяний корінь, пастернак, петрушка, редиска, редька літня і редька зимова, ріпа і бруква, буряк столовий, селера, цикорій). У південних районах – 4-6, у Лісостепу – 2-3, в Поліссі та західних районах – 1-2 рази, залежно від погодних умов. У першій половині вегетації нормою 30-40 л/кв. м , у другій половині вегетації – 40-50 л/кв. м , а в південних районах – до 60 л/кв. м.
Бульбові (батат, картопля, топінамбур, чуфа). У південних районах – 5-6, у Лісостепу – 2-3 рази з нормою поливу   40-50 л/кв. м  та інтервалом між поливами 7-10 діб. Якщо ґрунт вологий, а бадилля сильно розростається, то рослини треба добре підгорнути.
Ріпчаста цибуля і часник. У південних районах – 5-7, у Лісостепу – 2-5, у Поліссі – 1-2 рази, залежно від погодних умов. За 20-25 днів до збирання врожаю поливи припиняють, що сприяє хорошому визріванню цибулин і їхньому зберіганню.
Гарбузові (кабачок, крукнек, лагенарія, люффа, огірок, патисон, трихозант, гарбуз). У південних районах – 8-10, в Лісостепу – 4-6, у Поліссі та в західних районах – 2-4 рази нормою поливу 25-35 л/кв. м.
Баштанні (кавун, диня) мають досить розвинену кореневу систему, яка проникає вглиб до 3-4 м і розростається вшир до 3-5 м. В умовах півдня кавун поливають до 2 разів, а диню – 4-6 разів. При більш частих поливах збільшується ураження рослин грибними захворюваннями і знижується якість плодів, а саме – цукристість. У Лісостепу та Поліссі баштанні вирощують без поливу.
Пасльонові (баклажан, перець гіркий і солодкий, помідори, фізаліс) у південних районах поливають 6-9, в Лісостепу – 4-6, у Поліссі й Прикарпатті – 1-2 рази більшими нормами                        40-50 л/кв. м. При появі плодів на 1-2 китицях поливають регулярно. Тривалі перерви в поливах призводять до деформування і розтріскування плодів помідорів.
Цукрова кукурудза. У південних районах – 3-4 рази (норма 30-40 л/кв. м), в Лісостепу – 1-2 рази (норма 20-30 л/кв. м).
Бобові (арахіс, бамія, вігна, горох, овочеві боби, соя, квасоля, сочевиця, нут). У південних районах – 2-4, у Лісостепу – 1-2 рази невеликими нормами: на важких ґрунтах – 20-30 л/кв. м, а на легких – 30-40 л/кв. м.
Зеленні (аніс, гірчиця листова, кервель, коріандр, крес-салат, лобода садова, огіркова трава, пекінська капуста, салат різних видів, мангольд, кріп, фенхель, шпинат). У південних районах – 2-3 рази, в інших районах ці культури можна вирощувати без поливів або поливати 1-2 рази.
Багаторічні овочеві (артишок, цибуля-батун, цибуля-шніт, любисток, ревінь, спаржа, хрін, щавель, естрагон). У південних районах – 3-5, у Лісостепу – 2-3 рази.

Мартін Єршов

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.