Картопляна міль - ненажерливий шкідник найбільше полюбляє картоплю

8-1.jpg

26/06/2013

Цей ненажерливий шкідник не проти поласувати томатами, баклажанами, перцем. Та найбільше він полюбляє картоплю. Бульби, які були пошкоджені гусінню картопляної молі, погано зберігаються, сильніше уражуються хворобами, втрачають товарний вигляд і якість.
Походить шкідник з Південної Америки, однак сьогодні він розповсюджений на всіх континентах. Перші випадки на території України були зафіксовані у 1980 році в Криму. Зараз його присутність реєструється в Херсонській, Одеській, Донецькій і Запорізькій областях, АР Крим. Щорічно площа зараження збільшується під впливом сприятливих погодних умов весни—літа. Картопляна міль може бути завезена з інших країн з імпортними томатами і баклажанами. У фазах яйця, гусені і лялечки може розповсюджуватись з насіннєвою і продовольчою картоплею.
У природних умовах гусінь і лялечки в коконах зимують під рослинними залишками у поверхневому шарі ґрунту. У картоплесховищах за температури 15 градусів і вище розвиток шкідника продовжується на бульбах і в зимовий період. Навесні, у разі висаджування бульб з відкладеними на них яйцями або з гусінню чи лялечками, шкідник знову потрапляє в поле.
Повний життєвий цикл розвитку триває 22-30 днів влітку та 2-4 місяці взимку. Виліт метеликів відбувається ранньою весною (в кінці квітня – у травні) і до кінця жовтня-листопада.

Що ж робити?

1. Не можна ввозити плоди томатів, баклажанів та інших пасльонових культур із зон розповсюдження картопляної молі.
2. Потрібно знезаражувати бульби картоплі перед висаджуванням. Систематично обстежувати посадки. Знищувати пасльонові бур’яни, підгортати кущі, щоб не допускати оголення бульб.
3. Збирати врожай до засихання бадилля та негайно вивозити його з поля, знищувати рослинні рештки і застосовувати глибоку оранку ґрунту.
3. При виявленні льоту метеликів та ушкоджених рослин їх слід обприскувати інсектицидами. У бульбах гусінь вигризає ходи, починаючи від вічок і вздовж поверхневого шару м’якоті. Шкірка над ходами підсихає і зморщується. У вхідного отвору в бульбі можна помітити скупчення екскрементів, обплутаних павутинкою.

О.В. Литвиненко,
відділ фітосанітарних процедур
фітолабораторії в Сумській обл.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.