Тюльпани - єдина полум’яна пристрасть

11-1.jpg

12/06/2013

Потяг до квітів у мене з юності, особливо до тюльпанів. Я тоді багато чого не знав, робив помилки і, за великим рахунком, у мене мало що виходило. Потім відслужив в армії. А коли одружився, ми з жінкою нарешті придбали ділянку для будівництва власного житла.

Майже весь вільний час присвячували будівельним роботам, у городі вирощували тільки необхідні овочі. Але як тільки оселилися в новому домі, ділянка довкола нього почала заповнюватися квітами. Дружина розводила троянди, а я знову взявся за тюльпани. Починав із простих червоних ранніх, які рясніють у наших краях. Потім почав збирати колекцію. Підписався на спеціалізовані журнали. З них і дізнався, що пістрявість пелюсток – не диво природної селекції, а вірусна хвороба. І все одно тривалий час відмовлявся вірити в це, аж поки не переконався на власному досвіді. І сьогодні всіх, хто вирощує тюльпани, навіть у невеликій кількості, переконливо прошу поставитися до цієї проблеми з повною відповідальністю. Мене багато хто не розуміє, коли в них на очах висмикую з клумби строкату квітку. Готові накинутися мало не з кулаками, а дарма.
Те, що на тюльпанових плантаціях з’являються строкаті екземпляри, квітникарі помітили ще в XVI столітті. Спочатку вважали, що так себе проявляє новий сорт і активно культивували ці квіточки, поки не звернули увагу на те, що вони дрібнішають, зацвітають пізніше інших і зрештою гинуть, встигаючи передати свою строкатість усім квіткам навколо себе.
Вірус розповсюджується дуже швидко. Сприяють цьому і вітер, і комахи, які переносять пилок, навіть ніж, яким зрізають квіти, є переносником хвороби. Що ж робити в цій ситуації?
По-перше, потрібно розрізнити: смужки – це хвороба чи сорт? Для цього по центру строкатої пелюстки проведіть умовну лінію, яка буде віссю симетрії. Якщо по обидві сторони цієї лінії всі плями на квітці симетричні, то це сорт, а якщо строкаті смужки, в основному дрібні, будуть розташовані безладно, то вірус.
Якщо ви знаєте, якого кольору у вас тюльпани, і раптом вони запістрявіли, негайно видаляйте такі екземпляри. Якщо тюльпани посаджені не густо, то заражену цибулину потрібно викопати і в кращому випадку відправити у вогнище або викинути куди подалі, де немає квітів. Якщо тюльпани ростуть гніздом, яке сильно загущене і там з’явилася строката квітка, то, як правило, все гніздо вже заражене. Але можна вчинити так: позначити хвору квітку і, викопавши всі цибулини, ту, з якої росте строкатий тюльпан, знищіть, а решту розсадіть. Якщо квіти з цього куща в наступному році стануть строкатими, то доведеться знищити і їх.
Зазвичай пилок дозріває на третій-четвертий день цвітіння. Саме в цей момент з’являється загроза зараження вірусом. Якщо на клумбі побачили пістряві пелюстки, то зріжте інші квіти, особливо цінних сортів. Таким чином ви врятуєте від зараження цибулину. Але зріжте так, щоб залишити на рослині якомога більше листя. Помилковим вважається думка, що листя після цвітіння потрібно відразу висмикувати з землі, щоб цибулинам дісталося більше поживних речовин. Після цвітіння цибулини продовжують дозрівати, і харчування вони отримують через фотосинтез, який відбувається в листі.

Коли викопувати тюльпани

Якщо ви хочете розвести тюльпани як можна швидше, то цибулини потрібно викопувати щорічно. Робити це потрібно після того, як 2/3 рослини висохне. Можна і пізніше, але тоді місце розташування буде важко знайти через те, що висохлі стебла легко відпадають. Після просушування цибулини з гнізда потрібно акуратно вивільнити, не розламуючи їх.
Посадку можна виконати відразу після поділу гнізда. А можна восени, але не пізніше, ніж за три тижні до передбачуваних заморозків. Можна й навесні, але в такому разі їх потрібно зберігати при температурі не вищій за 7-9 градусів тепла, інакше не зацвітуть. Якщо ви знаєте, що цибулини будуть висаджені не скоро, то потурбуйтеся про температуру зберігання. При 28 градусах тюльпани на наступний рік зацвітуть дрібними квітками, але буде великий розплід, при 20 градусах квітки будуть великими, але розплід слабкий.
Якщо у вас лише кілька кущиків тюльпанів, які ви не хочете розмножувати, можете викопувати цибулини раз на 3-4 роки і то тільки для того, щоб позбавити від загущеності, чи пересадити на нове місце.
Глибина посадки цибулин – 10-15 см, але можна і глибше. Чим глибше посаджена цибулина, тим менше вона потребує поливу. Для паростка тюльпана пробити шар ґрунту і в 50 см нескладно, але потрібно врахувати, що вам потім буде важко дістатися до цих цибулин при викопуванні, тому що тюльпани мають властивість іти вглиб.

Костянтин Чумак,
м. Ізмаїл

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.