Спрага шкодить урожаю: перша реакція дерев на недолік вологи

0_4777f_b0088dd7_XL.jpg

12/06/2013

Найбільш вимогливі до вологи слива та яблуня, а також ягідні культури. До того ж плодоносні й особливо старі дерева більш чутливі до нестачі вологи, ніж молоді.

Слива без поливу часто втрачає смакові якості: зникає властивий деяким сортам аромат, різко знижується цукристість, кількість вітамінів. Після сильних посух у сливи істотно знижується морозостійкість деревини і квіткових бруньок.
Практикують два види поливів: вологозаряджувальний і вегетаційний. Перший проводиться пізньої осені, до замерзання ґрунту. Мета його – створити в ґрунті великий запас води для захисту кореневої системи від висихання і вимерзання в безсніжні та морозні зими, а також для забезпечення нормального життя рослин у ранньовесняний період. Якщо осінь дощова, то вологозаряджувальний полив можна не робити.
Вегетаційний полив проводять у весняно-літній період. Легкі піщані ґрунти вимагають більш частих поливів, але з меншою нормою витрати води, важкі глинисті ґрунти треба поливати рідше, але рясніше. В залежності від властивості ґрунту та кількості атмосферних опадів рекомендується поливати ґрунт під плодовими деревами протягом літнього періоду 3-5 разів.
ПЕРШИЙ ПОЛИВ. Навесні, за 15-20 днів до цвітіння (1-15 квітня).
ДРУГИЙ. Після цвітіння, в період росту зав’язей і пагонів (травень).
ТРЕТІЙ. До кінця червневого осипання зав’язей.
ЧЕТВЕРТИЙ. У липні, в період посиленого росту пагонів, плодів і закладки квіткових бруньок (за 15-20 днів до збору врожаю ранніх плодів).
П’ЯТИЙ. На початку вересня. У цей час знижується температура повітря, у рослин починається інтенсивний ріст коренів, відбувається визрівання тканин пагонів. Такий ранньоосінній полив буде для рослин корисним, якщо в першій половині літа ріст пагонів зупинився через незбалансованість харчування, погану освітленість і навантаження врожаєм. Він також може підвищити морозостійкість дерев.
Якщо ж у період закінчення росту пагонів вологість ґрунту в саду була недостатньою, то ранньоосінній полив робити не слід, щоб уникнути зайвого приросту 2-ї хвилі росту пагонів, які до настання стійких низьких температур найчастіше не визрівають, а взимку сильно підмерзають.
Ягідні кущі – аґрус, малину, смородину – необхідно забезпечити вологою перед цвітінням, у період масового цвітіння, в кінці цвітіння, в період росту ягід, у момент дозрівання врожаю, відразу після збору ягід, а також провести підзимовий вологозаряджувальний полив.
Суницю в похмуру погоду треба поливати один раз на 5-7 днів, у спекотну – через 2-3 дні.
Взагалі, в питаннях поливу треба дотримуватися правила: в першу половину літа вологу в ґрунті накопичувати і зберігати, в другу – навпаки, боротися із зайвою, створюючи оптимальний режим вологості в ґрунті.
Полив краще за все проводити у вечірні години (при мульчуванні – у ранкові) водою, підігрітою на сонці. Її температура повинна бути не нижчою від температури ґрунту. Вода повинна просочувати ґрунт на глибину залягання основної маси коренів: до 1 м в насадженнях на карликовій і слаборослій підщепі, до 1,5 м – на середній і високорослій.
Якщо немає можливості полити добре, що не поливайте взагалі. Через поверхневий полив утворюється кірка, яка не пропускає повітря до коріння рослин, крім того, активізується ріст поверхневих (росяних) коренів, які влітку гинуть при посусі, а взимку від морозу.
Молоді дерева поливають у лунки, відповідно до діаметра крони, а плодоносні – по всій території саду, так як їхнє коріння вже освоїло всю територію. Плодоносний сад, особливо засіяний травою, краще поливати дощуванням.

Перевірка рівня вологи

У будь-якому місці по периметру крони дерева (тобто практично в міжряддя) викопайте ямку глибиною 30-50 см і шириною 20 см. Візьміть у жменю землю і щільно стисніть у долоні.
Низька вологість (25%). Ком розсипається. Терміново необхідний полив.
Задовільна вологість (25-50%). Ком трохи кришиться, розсипається після того, як кілька разів його підкинути. Треба готуватися до поливу.
Відносна вологість (50-75%). Ком можна скачати в кулю, при натисканні він злегка прилипає до рук, розсипається тільки після п’ятьох кидків на землю. Вологи достатньо для розвитку рослин. Поливати не потрібно, тому що надлишок вологи навесні затримує ріст коренів, а восени знижує зимостійкість деревини.
Відмінна вологість (75-100%). Ком скочується в кулю, сильно прилипає до рук, а при стискуванні з нього вичавлюються краплі води. Поливати шкідливо для рослин. У деяких випадках потрібне водовідведення.

Мартін Єршов

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.