У закарпатському селі Заріччя вирощують найпершу в Україні ранню капусту

4.jpg

22/05/2013

Куди не глянь – усюди капуста, як суцільне зелене море. Понад 90% зарічан (а їх майже 4 тисячі) так заробляють на життя. Саме вони постачають на ринки всієї країни найперші хрумкі качанчики, які так приємно ласувати у салатах.


– Мене точно знайшли у капусті, – жартує 42-річний житель Заріччя Василь Карпенко. – Односельці активно почали вирощувати цю городину після війни, а коли я народився, то це вже було майже основним промислом моєї родини, сусідів. Чому саме капуста? Рання дає змогу посадити й зібрати протягом літа ще один врожай – перця, баклажанів, помідорів. Тож земля використовується з максимальною віддачею. А потім, восени, знову турботи про капусту, вже зимову.
Василь Васильович – колишній вчитель фізкультури, біолог за освітою. Та сьогодні, крім ведення власного господарства, він консультує голландські фірми, які цікавляться хворобами, агротехнікою і пристосуванням нових гібридів капусти до умов Закарпаття. Адже, наприклад, у Криму ця культура поводиться зовсім по-іншому.

Не морквинку, а селеру

Через географічну близькість до Європи зарічани вважають себе «майже європейцями». Із задоволенням їздять на шопінг до Угорщини (туди 90 км), купують лише імпортне насіння та хімікати. Мода на екзотичні продукти – теж звідти. Віднедавна у Заріччі вирощують різноманітні види і сорти петрушки, селери, м’яти, цибулі; пряні рослини. Розмірковують так: побачивши якусь цікавинку хоч раз у супермаркеті, людям хочеться її з’їсти, – так і формується попит.

Саджанці три рази змінюють «домівку»

Зараз у Заріччі гаряча пора – триває збір ранньої капусти. Мине місяць, і тут уже рости-муть перці, бурячки та баклажани. Відпочивати від городніх турбот майже ніколи. Перше висівання капусти проводять у третій декаді листопада, потім на Новий рік і після Різдва. Через три тижні – пікірування у кубики з перегноєм або касети з торфом для вирощування розсади. Що буде далі, залежить від погоди: наприклад, цього року перші саджанці з’явились у лютому, і вже наприкінці місяця їх висадили у ґрунт.
Взагалі ж, саджанець проходить три етапи: спочатку розвивається у великих стаціонарних теплицях ангарного типу, що підігріваються. Підлога в них спеціально вистелена 30-40-сантиметровим шаром гною, змішаним із соломою. Протягом року цей шар ніхто не прибирає, восени він перетворюється на органічну речовину, з якої робляться кубики для вирощування нової розсади. Другий етап теж у теплицях, але вже без підігріву. Третій – у ґрунті, захищеному плівкою, що натягнута на спеціальні дуги. Як мине загроза морозів, плівку знімають.

Гектар – дуже багато

Хвороб у капусти – без кінця-краю, а шкідників – ще більше. В основному це трипси, равлики, слимаки, хрестоцвіті блішки, совки, гусінь. Обробляють імпортними препаратами. За лабораторними аналізами усі показники в нормі: недарма кажуть, що закарпатська капуста екологічна.
З одного гектара землі збирають 40-50 тонн ранньої капусти та 60-80 тонн пізньої. Щоправда, гектарами тут ніхто не саджає: усі ділянки максимум по 30-50 соток.
– Для фермерів це малі території, а для нас самий раз, – каже Василь Васильович. – Одного разу приїжджав голландець, то все розпитував, чого ми лише одну корову тримаємо. Їм здається, що коли чогось мало, то це невигідно, ціле стадо – інша справа. Просто на Закарпатті люди дуже працелюбні, вони й з 10 соток здатні отримати великий урожай.
Родина Карпенків усе робить самотужки. Інколи допомагають родичі, найманих працівників немає.
– Справа в тому, – розповідає голова родини, – що за 50 грн у день ніхто працювати не хоче, а давати 100 грн для нас забагато. Чи будуть діти продовжувати сімейну традицію? Не знаю. Я не хотів би цього, бо дуже тяжкий той хліб. Взагалі, серед родичів я сьогодні один аграрій, інші медики та вчителі. Син теж навчається на медичному факультеті в Ужгороді.

Рідна капустина проти імпортної

Усе в Заріччі добре, крім одного: ціни на капусту. Люди скаржаться, що цього року вона нереально низька – 5-6 грн за кілограм. Враховуючи, що цей врожай був посіяний ще до Нового року, постійно підігрівався у теплиці, а потім висаджувався у ґрунт за складних погодних умов, овоч має коштувати не менше 20 гривень.
А погода цієї весни таки була несприятлива: одна голландська фірма підрахувала, що освітленість городів виявилася удвічі меншою, ніж торік. Через це капуста пішла у стрілку, частина врожаю загинула. Люди працювали, не піднімаючи голови, а супермаркети тим часом наповнилися закордонною продукцією. Проте саме з закарпатської капустинки виходять найсмачніші салати і голубці.

Наталія Федорова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.