З яким майном беруть у кооператив?

koop.jpg

24/04/2013

Судячи з читацьких звернень до редакції, питань щодо кооперативу чим далі, тим більше. На деякі з них ми попросили відповісти Президента Національної Асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Романа Корінця.

Чи можуть вступати до кооперативу люди, що мають тільки орендовану землю, приміром, під городами?

Існують три складові власності: володіння, користування та розпорядження. Наприклад, я можу чимось володіти, користуватися, але далеко не завжди розпоряджатися. Орендованою ділянкою розпоряджатися не можна. Тобто, відповідь – ні, вступити до кооперативу з такою ділянкою ви не можете.

Яке майно вносять у кооператив, і чи є це обов’язковим?

Внески можуть бути різними. Це встановлюється статутом конкретного кооперативу. Ми рекомендуємо встановлювати мінімальний пайовий внесок. Якщо одна людина принесе 10 грн, а інша – 10 тис. грн, то хто переживатиме за свої гроші дужче? Звичайно, друга. Коли є певна мінімальна межа, сприятлива для всіх, члени однаково переймаються справами кооперативу.
Внесок до кооперативу може бути як грошовим, так і у вигляді певних речей (приміром, техніки), що мають встановлену вартість. Головне, щоб ці паї були кооперативові потрібні: тримати їх на балансі задарма немає сенсу. Інколи навіть земля зайва. Якщо організація, наприклад, займається збиранням молока, то їй знадобиться лише маленька ділянка, щоб поставити танкер та відкрити приймальний пункт. Величезні площі тут ні до чого.
Дуже часто люди помилково вважають, що, вступивши до кооперативу, вони постійно будуть отримувати якісь гроші – причому на порожньому місці. Насправді, мета цих об’єднань зовсім в іншому.
Якщо кооператив виробничий, то його мета – створити робочі місця, дати людям заробітну плату. Пайові виплати, які здійснюються наприкінці року, бувають дуже рідко. Обслуговуючі кооперативи повинні сприяти малому бізнесу. Припустімо, є середні фермери, яким для обробітку землі набагато вигідніше купити трактор, віялку та сівалку гуртом, бо ця техніка потрібна рідко, накладні витрати великі. А якщо 10-30 чоловік складуться грошима, вийде дешевше. У кінці року члени такого кооперативу поділять між собою прибутки від продажу вирощеного.

Куди можна звертатися за порадами щодо створення кооперативу?

До дорадчих служб. Їх в Україні 71, їхні координати є у сільраді чи райраді. Також можна звертатися до Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України (тел. 044-501-78-72, 044-501-78-23, cooperativeunion@ukr.net, www.coop-union.org.ua).

— Порівняно з іншими державами, у нас кооперація розвинена погано, — каже Роман Корінець. — Змінювати свідомість народу важко, люди бояться, інформування на низькому рівні. Коли я проводив тренінги і запитував у сільських голів, хто читав закон про сільгоспкооперацію, жоден не підняв руки.

Наталія Федорова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.