Мелітопольські вчені вивели сорти, які поєднали в собі найкращі якості вишні та черешні

10-2.jpg

24/04/2013

Вишня здавна є традиційною культурою в Україні, але садків вишневих коло хати, про які колись писав Тарас Шевченко, дедалі менше. Зазвичай їх насаджують садівники-аматори. При цьому перевагу віддають старим перевіреним сортам – Чорнокорці, Шпанці, Жуковській, Любській, а плоди використовують лише для переробки.


Проте селекція не стоїть на місці. Завдяки роботі, проведеній в Інституті зрошуваного садівництва імені М.Ф. Сидоренка НААН (нині це Мелітопольська дослідна станція садівництва імені М.Ф. Сидоренка ІС НААН), у 2005-2006 роках Державний реєстр сортів поповнився новими сортами вишні і вишнево-черешневих гібридів – дюків, які в народі ще називають черевишнями.
Переваг у новинок чимало: великі плоди – від 5,5 до 8,5 г, висока врожайність – 25-45 кг з дерева, стійкість до низьких зимових температур, літньої посухи, до ураження грибковими хворобами, квіток – до весняних заморозків. За смаковими якостями всі вони отримали високі оцінки і тому можуть використовуватися не лише для переробки (на джеми, соки), заморожування з кісточкою та без, а й як десерт. А чи треба казати, наскільки корисний такий десерт? Вишні є профілактикою недокрів’я, гіпертонії, зміцнюють капілярні судини.
Сьогодні лідерство з промислового виробництва вишень утримує Західна Європа, хоча наша держава могла би скласти їй гідну конкуренцію, адже кліматичні умови України сприятливі для вирощування цих дерев. Та незважаючи на це, промислового виробництва майже немає. Сади, які були закладені у 1970-1980-х роках, вичерпали свій ресурс. Багато дерев знищив моніліоз (грибкова хвороба кісточкових, під час якої квітки, листя, зав’язь і пагони пошкоджуються грибами і виглядають, ніби обпалені вогнем).
Настав час змінити таку ситуацію. За словами молодшого наукового співробітника відділу селекції та сортовивчення Ганни Шкіндер-Барміної, з появою нових сортів небезпека втратити через хвороби вишневий сад зменшилася. Разом із тим, є сприятливі економічні умови. Якщо конкуренція, приміром, на яблуневому ринку дуже висока, то ринок вишні в нашій країні практично не зайнятий. Продукція, яку везуть з-за кордону, має досить високу ціну, й українці купують її лише тому, що немає альтернативи.
Відкриває український вишневий сезон надранній сорт Ранній десерт. На початку третьої декади червня достигають плоди сортів Ожиданіє, Любительська, Встрєча, Шалунья. До групи із середнім терміном достигання (кінець червня) входять Примітна, Гріот мелітопольський, Відродження, Згода, Змінщиця, Спутниця, Взгляд. До середньопізніх сортів можна віднести сорти Нотка та Солідарність. У першій половині липня можна збирати плоди сортів Ігрушка та Воспомінаніє.
Усі сорти рекомендовані у зоні Степу, а Взгляд, Воспомінаніє, Мелітопольська десертна, Ранній десерт та Спутниця – ще й Лісостепу.
Обираючи сорти для садіння, не варто забувати про те, що вишня – перехреснозапилювальна культура. На присадибних ділянках запилювачами можуть бути сорти вишні та черешні, що ростуть у сусідніх господарствах. А при закладанні промислових насаджень вишні врахування сортів-запилювачів є обов’язковим.

Встрєча
Дерево слаборосле, висотою до 2,5 м. Крона округла, поникла, щільна. Сорт стійкий до кокомікозу та середньостійкий до моніліозу; зимостійкість висока, добра стійкість квіток до пізньовесняних заморозків. Середня врожайність у однорічному віці – 25 кг з дерева. Сорт частково самоплідний.
Плоди середньою масою – 8,6 г, максимальною – 15 г. М’якоть червона, ніжна, соковита. Смак кисло-солодкий.

Підготувала
Марина Шепотило

На фото (зверху вниз):


Гріот мелітопольський
Сорт стійкий до моніліозу та слабо уражується кокомікозом, зимостійкість висока. Дерево сильноросле, до 4–5 м висотою. Плодоносити починає на 4-й рік після садіння (ідеться про отримання понад 1 кг з дерева). Середня врожайність – 25–30 кг з 10-річного дерева. Сорт самобезплідний. Плоди – великі, середньою масою 6,9 г. М’якоть ніжна, соковита, темно-червона, кисло-солодка, освіжаюча.

Спутниця
Дерево середньоросле, з піднесеною кроною середньої гущини. Посухостійкість висока, зимостійкість середня. Сорт чутливий до моніліозу. У плодоношення вступає на 3–4-й рік після садіння в сад. Середня врожайність – 30 кг з дерева або 125 ц/га. Сорт самобезплідний.
Плоди масою 5,5–7,0 г, темно-червоні, універсального призначення.

Ігрушка
Сорт посухостійкий, зимостійкість середня. Дерево сильноросле, з округлою, розлогою кроною. У плодоношення вступає на 3-й рік після садіння в сад. Середня врожайність з 10-річних дерев – 45 кг, максимальна – 72 кг. Сорт самобезплідний.
Плоди середньою масою 8,5 г. М’якоть червона, ніжна, соковита, кисло-солодка.

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.