Помідори в траншеї: захист рослин від низьких і високих температур

9-1.jpg

24/04/2013

Уже понад п’ятнадцять років я вирощую деякі культури в траншеях, а помідори і перець – тільки в них. Опишу цей метод на прикладі вирощування помідорів.


Восени (можна і ранньої весни) викопую траншею завглибшки півтора-два штики лопати (15-25 см) і завширшки близько 20 см (по ширині совкової лопати). Довжина довільна, а напрямок у мене зі сходу на захід, хоча можна вибрати й інше. Ґрунт ще з осені заправляю органічним добривом (компостом). У такому стані траншея залишається на зиму. Ранньої весни в ній висіваю насіння або, коли настає час, висаджую розсаду. Рослини виростають здоровими і обганяють у рості та плодоношенні посіяні або посаджені звичайним способом. Чому?
• Навесні ґрунт у траншеї прогрівається краще, ніж на відкритій місцевості. Рослини захищені від холодного вітру.
• Траншею можна накрити плівкою, добре присипавши її краї ґрунтом і в такий спосіб створюючи парниковий ефект. Можна встановити дуги і накрити їх плівкою, або каркаси, обтягнуті плівкою, або старі засклені рами.
• Заморозки кінця квітня і на початку травня прихоплюють тільки верхівки рослин, якщо вони вже визирають із траншеї, що трапляється зрідка.
• Спрощені полив і підживлення, особливо за дефіциту води. Поливаю у канавки, що роблю на дні траншеї.
• Після кожного поливу траншею або мульчую (торфом, компостом, травою або соломою), або засипаю невеликим шаром ґрунту. Це створює сприятливі умови для активного розвитку кореневої системи. У звичайних умовах для розвитку додаткових коренів рекомендується підгортати рослини. Виходять гребені, що погіршують умови поливу. На мій погляд, кращого підгортання, ніж поступова засипка траншеї, не варто й вигадувати – до кінця вегетації траншея засипається майже повністю.
Якщо розсада вийшла довгуватою, рекомендується посадка «у нахил» або, як ще кажуть, «лежачи». Для цього роблять борозенки завглибшки 12-15 см, наливають у них воду, і коли вона всмокчеться, рослини укладають так, щоб верхівка однієї рослини знаходилася на відстані 30-35 см від верхівки сусідньої у ряду (відстань між майбутніми стеблами рослин) . Корінь і стебло вполовину його довжини засипають землею. Щоб стебло не піднялося, його перед засипанням слід пришпилити рогулькою. Зарита в землю частина стебла утворить додаткові корені, що покращить живлення рослини. Крім того, це вбереже її від високих, а в останні роки позамежних літніх температур.
Подібну технологію – садити помідори глибоко, ховаючи коріння від перегріву, – пропонують і вчені США (Корнельський університет, м. Ітака). Разом із тим вони рекомендують покривати ґрунт навколо помідорів світлою мульчею, що відбиває сонячні промені. А якщо посадки замульчувати, то поливати рослини вранці можна й холодною водою. Бо, всупереч поширеній думці про корисність вечірніх поливів теплою водою, саме ранковий полив холодною замульчованих рослин запобігає ураженню помідорів грибковими хворобами.
За глибокії посадки (як і звичайним способом, так і «лежачи») у розсади необхідно видаляти листя на тій частині стебла, яка засипається землею. Листя треба відщипувати, а не обрізати. За общипуваннія утворюється ранка, з якої ростиме коріння, а якщо обрізати, то залишається шматочок держака, який загниває і стає воротами для інфекції. Скільки листків общипувати? Крім сім’ядольних, рекомендується ще 4-5.
Крім захисту від холоду посадкою у траншеї, холодостійкість теплолюбних рослин (огірка, перцю, помідорів) можна підвищити шляхом добового замочування насіння в 0,02% розчинах борної кислоти і марганцевокислого калію (по 0,2 г на 1 л води). Розчини готують окремо: по 0,2 г кожної речовини розчиняють в 0,5 г води (борну кислоту – в гарячій воді), а після охолодження розчини змішують і одержують 1 л препарату.

Мартін Єршов,
м. Миколаїв

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.