Як отримати з однієї грядки два врожаї

8-2.jpg

24/04/2013

Якщо площі невеликі, картопляні посадки ущільнюють. Найчастіше кормовим буряком, квасолею, цибулею, гарбузами, по периметру висаджують боби. Але якби нас запитали, якій культурі віддаємо перевагу ми, то нашу відповідь почули би без зволікання: «Капусту!»


Вирощуючи картоплю і капусту в спільних посадках багато років, ми навіть не підозрювали, що цей метод розроблений російським селекціонером Юхимом Грачовим ще в 70-х роках ХІХ століття. Цей самобутній учений вивів і поліпшив понад 100 сортів картоплі. Його капустини – щільні, відмінної якості, до 70 см в діаметрі! – вражали уяву. Грачов отримував свої дивовижні врожаї саме в змішаних посадках. Згідно з його технологією, спочатку висаджують ранню картоплю за схемою 60х60 см. Через кожні 4 ряди залишають відстані між рядами 70х80 см. Коли з’являться і підростуть сходи картоплі, висаджують в широкі міжряддя розсаду пізньостиглої та середньостиглої капусти. Середньостиглі сорти капусти розміщують у ряду через 50 см, а пізні – через 70 см.

Особливості агротехніки

Ми плануємо посадки картоплі з осені. Бульби відбираємо з найбільш урожайних кущів, озеленюємо їх протягом двох тижнів, розкладаємо в ящики за сортами і відправляємо в льох до весни. Навесні прогріваємо, пророщуємо на світлі у вологому торфі або тирсі. Завжди відвідуємо виставки насіннєвої картоплі, обмінюємося зразками з такими ж, як ми, захопленими членами вінницького міського клубу «Садівник». Оновлюємо власний насіннєвий фонд новинками щороку, адже вибір величезний, пошук кращих сортів триває. На перше місце ставимо смак, розсипчастість, урожайність, стійкість до захворювань.
Випробувавши понад 20 сортів, можемо виділити ті, які на наших супіщаних ґрунтах і в умовах недостатнього поливу виявили себе краще за інших. Це сорти різних строків дозрівання (від ранніх до середньопізніх): Нєзабудка, Беллароза, Бетина, Здабиток, Санте, Фантазія, Повінь, Партнер, Билина, Кобза, Довіра, Слов’янка, Надійна.
Навесні, щойно ґрунт прогріється на глибині 10 см до 8-10 градусів, починаємо садіння пророщеної ранньої картоплі. Схема посадки – рядками 30х30х70 см, тобто два ряди садимо на відстані 30 см, а між ними залишаємо 70 см. У кого дозволяє площа, відстані можна збільшити: 40х40х75-80 см. У рядках висаджуємо бульби через 30-35 см на глибину 5-6 см. Під бульби і на них підсипаємо перегній (компост), перемішаний із попелом, лушпинням цибулі, подрібненою яєчною шкаралупою. На 4-5-й день після посадки бажано провести розпушування для усунення кірки і бур’янів. Перше і друге підгортання проводимо вологою землею. Перед цим корисно підгодувати рослини попелом, рідкими органічними добривами.
Після другого підгортання починаємо висаджувати розсаду капусти у центрі широкого міжряддя. Розміщуємо через одну борозну на відстані 45-50 см між рослинами. Садимо капусту середньостиглу і пізню: білокачанну, кольрабі, цвітну. Перед посадкою в лунки вносимо перегній, золу, рясно поливаємо.

Дружня підтримка

Розсада капусти, висаджена між рядами картоплі, добре приживається. У перші тижні зростання капусти картопля служить їй нянькою: листя захищає від жаркого сонця, коріння капусти швидко освоює простір у пухкому ґрунті. Капуста не залишається в боргу: всі поливи та підживлення йдуть тільки на користь картоплі.
Важкий період у житті капусти настає, коли бадилля картоплі затінює її повністю. Капуста навіть починає витягуватися. Але це не надовго. Бадилля картоплі, коли вона починає в’янути, ми розкладаємо уздовж рядів, капусту ще раз поливаємо, підгодовуємо, підгортаємо пухким вологим ґрунтом, щоб не завалювалася під важкими головками. Рослини дуже швидко міцніють, головки виростають тугими і здоровими, оскільки метелики-білявки пролітають повз, збиті з пантелику незвичним запахом картоплі.
В уважного читача відразу виникне запитання: «Як же обробляти картоплю отрутою від колорадських жуків?». Але навіщо ж отрутою, якщо є ефективний біопрепарат актофіт, період очікування якого всього 48 годин.
Після викопування картоплі знову висіваємо сидерати. Їх можна восени не прикопувати, вони слугуватимуть м’якою ковдрою мульчі, розпушать ґрунт. Навесні посадки картоплі і капусти міняємо місцями, витримуючи хоча б таку сівозміну.
Після збору картоплі за капустою продовжуємо доглядати: їй ще рости і рости, до самих морозів.

Ольга Бурмістрова,
м. Вінниця

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.