На яку пенсію можуть розраховувати власники однооcібних і фермерських господарств

3-1.jpg

24/04/2013

Ні для кого не секрет, що у сільській місцевості тотальне безробіття. Переважно селяни живуть з того, що вирощують на городі та подвір’ї. Таким господарствам навіть надали офіційного статусу – «одноосібне селянське».


Є й закон, в якому прописані всі права та обов’язки власників таких господарств. Але в ньому жодних соціальних гарантій. Власникам ОСГ не нараховується трудовий стаж, вони не можуть стати на облік до центру зайнятості (якщо, припустімо, справи у господарстві пішли кепсько або здоров’я не дозволятиме займатися землеробством), та й із пенсією у майбутньому можуть виникнути проблеми. Адже за українським законодавством, отримати пенсію може лише той, хто має не менше 15 років страхового стажу, тобто саме стільки років робив внески до Пенсійного фонду.
За даними Пенсійного фонду України, пенсійне забезпечення осіб, які працюють у сільському господарстві, здійснюється на загальних підставах. Розмір пенсії обчислюється відповідно до статей 27 та 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і залежить від офіційної заробітної плати.
Про пенсійне забезпечення громадян, які ведуть лише одноосібне селянське господарство, окремо йдеться у ст. 9 Закону України «Про особисте селянське господарство». За нею, «одноосібники» беруть участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні на добровільних засадах.
За словами Миколи Шамбіра, директора департаменту пенсійного забезпечення та соціального захисту інвалідів Міністерства соціальної політики України, ті, хто добровільно сплачує внески до Пенсійного фонду, мають можливість набути необхідний страховий стаж. Це дає, по-перше, право на пенсію, а по-друге, можливість збільшити її розмір. Якщо рішення прийнято, в орган Пенсійного фонду України за місцем проживання треба подати заяву та копії ідентифікаційного номера, трудової книжки (якщо вона є) і паспорта (або іншого документа, що підтверджує особу).
– З громадянином, що подав заяву на добровільне страхування, укладається договір терміном не менше 1 року, – пояснює фахівець. – Мінімальна сума щомісячного єдиного внеску становить 33,2% від мінімальної заробітної плати. Тобто сьогодні за мінімальної зарплати в 1174 гривні сума щомісячного внеску становить приблизно 390 гривень.
Щодо власників фермерських господарств, то вони щомісяця сплачують єдиний внесок і подають звіти в управління Пенсійного фонду один раз на рік.
– Але якщо фермер не має 15 років трудового стажу і не робив добровільних внесків до Пенсійного фонду, пенсію отримувати не буде, – пояснює Микола Іванович. – Така особа має лише право на державну соціальну допомогу. Але й ця допомога призначається лише через три роки після настання пенсійного віку. Тобто, якщо людина йде на пенсію у 60, то соціальну допомогу отримає лише у 63 роки. Розмір цієї допомоги законом встановлено:  вона не може бути меншою за прожитковий мінімум. Однак є ще одне «але»: соціальна допомога надається лише в тому разі, коли за обрахування сукупного доходу сім’ї на кожного її члена припадає сума, менша за прожитковий мінімум.
Фахівець також зауважує, що поки питання пенсійного забезпечення власників одноосібних господарств стоїть не так гостро, бо зараз пенсійного віку досягли ті, хто працював ще за радянських часів у колгоспах і заробив собі необхідні 15 років стажу. Але в майбутньому це питання може постати дуже гостро. Адже зараз добровільні внески роблять одиниці. На думку Миколи Шамбіра, доцільно вже сьогодні на законодавчому рівні розглянути питання щодо більш широкого залучення власників одноосібних господарств до добровільного страхування.

Переваги добровільних внесків

• зарахування до страхового стажу періоду роботи в одноосібному господарстві;
• врахування сплачених внесків при нарахуванні пенсії;
• самостійне регулювання розміру пенсії – людина сама обирає розмір сплачуваних внесків, який не може бути нижче мінімального страхового внеску (розмір пенсії залежить від розміру внесків);
• соціальна захищеність особи (гарантія пенсії, вищої за соціальну допомогу).

Марина Шепотило

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.