Готуйте нову грядку: щаслива випадковість

8-2.jpg

10/04/2013

Кажуть, салат вітлуф вийшов у брюссельських селекціонерів неочікувано, коли вони працювали з кореневим цикорієм. І сьогодні ми завдячуємо цій щасливій випадковості.


Вітлуф – різновид салату, цикорій листяний з оригінальним смаком. Він утворює впродовж сезону розетку листя і товарний коренеплід, а взимку в темряві з нього виганяють качанчики. В принципі, заради них вітлуф і вирощують.
Овоч надзвичайно корисний для діабетиків, гіпертоніків, людей із хворим серцем, особливо тих, хто страждає на аритмію. Та це не означає, що його треба вживати тільки хворим: для здорових людей він – справжня запорука подальшого здоров’я.
На Півночі України сівбу цикорію починають наприкінці травня, в центральних районах – у першій половині травня, а на Півдні – в першій половині квітня.
Якщо ви вирощуєте моркву, вас не спіткають труднощі з вирощуванням коренеплодів вітлуфу. Вимоги до освітлення, складу ґрунтів, вологи в обох культур схожі. Звичайно, вітлуф ростиме краще на багатих органікою ґрунтах нейтральної кислотності, середніх за механічним складом, розпушених на глибину не менше штика лопати. Ще він надає перевагу калію і не любить забагато азоту (тоді зацвітає рано і дає дрібні коренеплоди).
Ділянку, як і для решти овочів, слід готувати з осені: під глибоке перекопування внести 350-400 г суперфосфату, 250-300 г 40-процентної калійної солі на кожні 10 квадратних метрів площі. Весною залишається тільки заборонувати ділянку граблями або розпушити глибоко, якщо ґрунт заплив, і внести 100-150 г аміачної селітри.
На 10 квадратних метрів витрачається 3-5 г насіння. Його висівають на глибину 1-1,5 сантиметрів в борозенки з міжряддями 40 сантиметрів. Якщо в ґрунті достатньо вологи, сходи з’являються через 7-10 днів. Далі знадобиться кілька розпушувань міжрядь, проривка при загущеному посіві, видалення бур’янів і тих рослин, що рано почали стеблування. Перше розпушування ґрунту слід робити на глибину 6-8 см, друге – 10-12 і останнє – 14-16 см. Проріджувати посіви можна після появи 1-2 справжніх листочків на відстань 5-8 см, а через два-три тижні настає час другого проріджування – на 15 см. У першу чергу слід видаляти ті рослини, в яких розетки притиснулися до ґрунту: це саме вони першими стеблуватимуться, а це вам зовсім ні до чого. До речі, коли вітлуф сидить занадто рідко, коренеплоди можуть вирости великими і розгалуженими, що для наступної вигонки не дуже добре.
Чи треба підгодовувати рослини «мінералкою»? Дуже рідко – якщо ділянку слабо заправили з осені. В основному достатньо поливів настоями з трав, особливо – кропиви. Самі ж поливи необхідні в разі сухого літа (раз на десять днів) нормою 200-250 л на 10 квадратних метрів.
Викопувати коренеплоди слід восени, десь наприкінці вересня, на початку жовтня і бажано в суху погоду. Якщо не передбачаються дощі, то викопані рослини треба залишити на грядці, розклавши так, щоб листя одного ряду закривали коренеплоди іншого: протягом 5-10 днів з листя ще переходитимуть поживні речовини в коренеплоди.
Потім настає важливий етап: обрізування листя. Його треба зрізати так, аби не пошкодити верхівкової бруньки. Ті коренеплоди, з яких виганятимете качанчики, треба добре обтрусити від землі, розсортувати за розміром. Дуже дрібні одразу вибракувати (можна їх помити та згодувати худобі). Залиште ті, які у верхній частині мають діаметр 3-5 см і 1-3 см. Найкращий розмір для вигонки – 3-5 см в діаметрі і завдовжки 20-25 см. Зберігати відібрані коренеплоди треба в підвалі, пересипавши піском, як моркву. Через 2-3 тижні можна вже починати вигонку качанчиків.

Лариса Овчаренко

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.