Добриво, що росте на городі

8-1.jpg

10/04/2013

Тільки уявіть собі: величезне поле, на якому щось буйно квітне. Певно, господар чекає на врожай… Аж ось він сам усе скошує, ще й закопує залишки! Божевільний? Ні, добрий господарник. Задля збереження власної землі, її збагачення та пригнічення бур’янів він використовує сидеральні культури.


– Замість 10-12 тонн органічних добрив на гектар останнім часом вносять максимум 1 тонну. Зупинити втрату родючості можна завдяки зеленим добривам, – каже провідний науковий співробітник Інституту сільського господарства степової зони НААН України, кандидат сільгоспнаук Федір Льоринець. – Звичайно, урожай озимої пшениці на чорному пару на 4-5 ц/г вищий, ніж на сидеральному, але треба брати до уваги, що в першому випадку ми втрачаємо 2 тонни гумусу, а в другому навпаки – отримуємо близько 20 тонн якісної органіки.
Сидеральна культура повинна мати короткий термін вегетації, нарощувати велику кількість зеленої маси та бути економічно вигідною в сенсі насінництва.
У лабораторії сівозмін Ерастівської дослідної станції Інституту сільського господарства степової зони з 2002 по 2005 рік проводились дослідження з виявлення ефективних сидеральних якостей різних бобових та хрестоцвітих культур: гороху, вики ярої, буркуну білого, еспарцету, гірчиці білої, ріпаку ярого та озимого, гречки, редьки олійної. Найбільш ефективними і доцільними для широкого впровадження виявилися посіви редьки олійної в чистому вигляді                                   (268 ц/га зеленої маси) та в суміші з викою ярою (282 ц/га). Тоді як біла гірчиця, наприклад, дає лише 191 ц з гектара.
Чим більше зеленої маси буде закладено в ґрунт, тим помітнішою виявиться її дія. З посівів редьки олійної отримано 54,8 ц/га органічної маси, що еквівалентно внесенню 29 т/га гною. Максимальний урожай сидеральної маси формувався на суміші редьки олійної з викою, але використання насіння вики значно підвищує собівартість зеленої маси. Тож фахівці дійшли висновку: найоптимальнішою сидеральною культурою можна вважати редьку олійну.
Це скоростигла культура, максимальний урожай – до                    400 ц/га – нарощує за 50–60 днів, холодостійка (витримує температуру до мінус 3). Добре росте на нейтральних і слабокислих ґрунтах.
Висівати редьку олійну можна в різні строки з березня до вересня суцільним рядковим способом з нормою висіву 25 кг/га на глибину 2-3 см. Обов’язкове коткування ґрунту до і після сівби. За висівання в липні та серпні редька нарощує більше листків, ще й більшого розміру, а також формує значно товстіший корінь, ніж за раннього весняно-літнього вирощування.
Північний Степ України є зоною недостатнього зволоження, тому заготівля зеленого добрива припадає на першу половину червня, в період масового цвітіння. Рослини на цей час уже накопичили достатньої кількості біомаси, до посіву озимої пшениці залишилось майже три місяці – тобто, ще є час для поповнення вологою.
Закладання в ґрунт проводиться дискуванням важкими боронами у два сліди, на глибину 10–12 см. Якщо врожай високий (понад 200 ц/га), краще спочатку подрібнити рослинну масу силосозбиральним комбайном та розсіяти по полю, а потім дискувати. Опісля – обов’язкове коткування. Коли відростатимуть бур’яни, знадобиться культивація з боронуванням.
Сидерати дуже важливі і як проміжні культури. Вони затінюють ґрунт, пригнічують бур’яни (навіть амброзію), виступають як фітосанітари, перешкоджають водній та вітровій ерозії, поліпшують структуру ґрунту.
Сівба проводиться одночасно зі збиранням зернових або з мінімальним розривом у часі. Закладання треба проводити у фазі масового цвітіння.

Наталія Федорова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.