Чи встигну посіяти ярий ріпак?

602_ripak.jpg

10/04/2013

Із такою пізньою весною бачу, що ще встигну посіяти ярий ріпак. Розкажіть, будь-ласка, про його агротехніку.

Віталій Терентійович, Херсонська обл.

– Між озимим та ярим ріпаком суттєва різниця, – пояснює провідний науковий співробітник Інституту сільського господарства степової зони НААН України, кандидат сільгоспнаук Федір Льоринець. – Ярий більш чутливий до шкідників, потребує ретельного хімічного захисту. В цілому, затрат на ярий більше, а врожай – менший. Хоча в озимого теж є «мінуси»: наприклад, ніколи не знаєш напевно, чи зійдуть сходи.

Сівба

Весною ріпак висівають у першій-другій декаді квітня, врожай збираються у кінці липня. На один га знадобиться до       2 млн насінин.
Дуже важливо, щоб насіння було високоякісним, зі схожістю не менше 85% (а краще – 92-96%). Це дається взнаки на пакуванні. Сіють ріпак звичайними сівалками. Ширина міжрядь –   15 см. Якщо сіють для отримання насіння, то на ширину 30-45 см, бо це дозволяє робити міжрядний обробіток. Глибина сівби – 2-3 см. Якщо ґрунт важкий за механічним складом, то ближче до поверхні – 1,5-2 см. Насінина обов’язково має потрапляти на тверду поверхню. Після сівби добре пройтися полем катками, вирівняти та ущільнити ґрунт.

Захист

Бажано, щоб насіння вже було протруєне від хвороб та шкідників. Можна це зробити і власноруч інсектицидом круїзер. Його використовують на ранніх етапах від хрестоцвітих бліх та інших шкідників. Після появи сходів застосовується органічні сполуки хлору та фосфору, інші інсектициди, наприклад, нурел-д, моспілан. Останній не шкодить бджолам, тому ідеально підходить для стадії бутонізації. Ці засоби ефективні проти ріпакових квіткоїда та хоботника, озимих совок, капустяного комарика.

Бур’яни

Для боротьби з багаторічними бур’янами (осоти, пирій) використовується гербіцид раундап або його аналоги. Це речовина суцільної дії, яка знищує коріння бур’янів до 80-90 см. Для боротьби з дводольними бур’янами підходить гербіцид галера, зі злаковими – селект, тарзан, фюзилад форте, фюзилад супер, зелек супер.

Добрива

Для формування вегетативної маси та насіння рапс витрачає багато поживних речовин – десь у 1,5-2 рази більше, ніж зернові культури. Тому потребує внесення добрив. Добре, якщо під попередника ріпаку вносився гній у кількості 40 т/га. В іншому разі потрібні мінеральні добрива: 120-150 кг/га азоту, 90-120 кг/га фосфору, 150-180 кг/га калію (в діючій речовині). Вони вносяться під основний обробіток, після лущення стерні, потім проводиться оранка. При висіванні в рядки вноситься 10-15 кг фосфору або фосфору з калієм. Добриво КАС-32 містить азот у трьох формах: нітратній, аміачній та амідній; має пролонговану дію, забезпечує рослину азотом на всіх етапах розвитку. Також ріпаку потрібні сірка та бор. Бор сприяє зав’язуванню квіток, кращому запиленню, формуванню зерна.

Обробіток ґрунту

Найкраще, коли ріпак висівають після чорного пару, тоді сходи гарантовані. Якщо такої можливості немає – сіють після ячменю або пшениці. Дуже важливо старанно обробити ґрунт, щоб він був у дрібно-грудкуватому стані. Для цього робиться лущення у два сліди на глибину 4-6 см. Потім – оранка на глибину 20-22 см, обов’язково з катками, щоб розбити ґрунт. Якщо земля дуже суха, давно не було дощів, то оранка буде неякісною – тоді застосовується поверхневий обробіток. Добре, якщо є можливість після цього глибоко розпушити ґрунт за допомогою стойки ПРН-31000 (її можна ставити на будь-який плуг ПЛН-535, ПЛН-335 замість корпусів та до 35 см розпушувати землю). Ріпак має стрижневе коріння, тому для його нормального розвитку та накопичення вологи потрібен такий обробіток.

– Часто кажуть, що ріпак нібито не можна сіяти, бо він виснажує ґрунт, – веде далі Федір Анатолійович. – Це неправда. Якщо порахувати, скільки поживних речовин він бере із землі, та порівняти з іншими культурами, то виходять майже однакові цифри. Хіба що трішки більше ріпак забирає калію – але ж наші чорноземи містять достатньо цього елементу. Краще говорити про те, що 75% поживних речовин, що були витягнуті з ґрунту, в ньому ж, завдяки ріпаку, і залишаться. Уявляєте, яка це добродійна нива для наступних рослин? До того ж кореневі відтинки ріпаку містять фосфор та органічні кислоти, які вбивають патогенну мікрофлору. Підсумовуючи, скажу, що сіяти ріпак – можна, навіть треба, він коштує так само, як соняшник, а користь в агрономічному сенсі значно більша.
 
Наталія Федорова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.