Чому в теляти немає смоктального рефлексу

04/07/2012

До ветеринарів часто звертаються з цією проблемою: теля народилося, а смоктального рефлексу немає, проте є розлади кишково-шлункового тракту. Такі тваринки погано піддаються лікуванню, розвиваються із запізненням, не дають приросту, а потім і продукції.
Аналіз статистичних даних за останні роки свідчить, що 50% випадків загибелі молодняку становлять телята віком 5-10 днів. У 80 випадках зі ста до летального результату призводять кишково-шлункові патології новонароджених, з яких 60 відсотків приходяться на диспепсію. Принаймні таку ситуацію ми спостерігаємо у фермерських та індивідуальних господарствах, які обслуговує наша Немирівська дільниця ветмедицини.
Особливо прогресують хвороби у зимово-стійловий період, про що варто попередити господарів заздалегідь.
Найчастіше диспепсія виникає у перші години і день життя телят, інколи на другий-третій дні. Як правило, це хвороба не новонародженого, а його матері. Основною причиною є неповноцінна годівля тварин, особливо в останній період вагітності, гостра нестача в організмі легкозасвоюваних вуглеводів, що викликає порушення обміну речовин, цукрово-протеїнового співвідношення. Дуже доречна підгодівля вагітних телиць морквою, а в зимовий період ще й хвоєю у подрібненому вигляді (1-2 кг на одну голову), додавання до раціону вітамінних препаратів, солі в годівницю.
Часто сприятливі умови для розвитку недуги створюють самі господарі: вони порушують оптимальні терміни запуску тільних корів, використовують для їхньої годівлі неякісні, пошкоджені грибками жом, силос, сінаж, до яких не застосовувалася технологія зберігання.
Аж ніяк не на користь здоров’ю телят, коли пологи у корів приймає недостатньо обізнана людина, ще й у непристосованому приміщенні – коли немає дезінфекції пологових шляхів, та й навіть рук. П’ятдесят років минуло відтоді, як я був студентом, але й досі пам’ятаю настанову нашої професорки Т.В. Зверевої на лекціях з акушерства: під час пологів бактерії розповсюджуються зі швидкістю реактивного літака.
Тож ще раз наголошую: хочете мати здоровий приплід, проводьте для телиці щоденний моціон, забезпечте повноцінне харчування, дотримуйтеся гігієни пологів. Новонароджених тваринок випоюйте не пізніше ніж за годину після народження. Все це у комплексі дасть появу здорового теляти.
Володимир Зубач,
ветлікар Немирівської дільниці
Яворівського району Львівської обл.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.