Де українському селянинові взяти кошти на розвиток свого господарства

1_for-site.jpg

13/03/2013

Комерційні банки пропонують кредити під захмарні відсотки,  ще й вимагають до того ж заставляти під них чи не все майно. А заробити, навіть на трактор чи будівництво невеличкого приміщення для утримання тварин, – для багатьох непосильний тягар.
В Україні існує чимало організацій, які надають консультаційну допомогу, тобто вчать, як правильно організувати бізнес, розповідають про досвід аграріїв інших країн, та ще жодна така організація не просвітила, як розвивати справу без грошей. Тож наша газета відшукала проекти, за якими сільгоспвиробники можуть отримати матеріальну підтримку під сприятливі відсотки чи й взагалі безповоротну допомогу.


Український державний фонд підтримки фермерських господарств


Чи не єдина організація, яка надає фермерам безвідсоткові кредити на суму до       250 тис. грн.
– Щоб надати кредит, фонд має отримати гарантії (заставне майно) для повернення грошей, – говорить заступник генерального директора з фінансово-економічних пи-тань фонду Іван Дзьомбак. – Документи подаються до регіональних представництв фонду, що є в кожному обласному центрі. На сьогодні пріоритет надається тим аграріям, які хочуть розвивати тваринництво.

Канадсько-український проект підвищення конкурентоспроможності молочного сектору України


Реалізується Сільськогосподарською консультативною службою у Дніпропетровській області та дорадчою сільськогосподарською службою на Львівщині за підтримки Канадського агентства міжнародного розвитку.
– Головна мета цього проекту – допомога в будівництві ферм сімейного типу (від 10 до 30 корів), – розповідає голова Сільськогосподарської консультаційної служби Максим Максимов. – Перші чотири такі ферми вже побудовані. У червні мають закінчити будівництво ще трьох. Учасники цього проекту отримували 140 тис. грн під 3% річних. Восени почнеться  другий етап проекту, тож бажаючі зможуть подавати свої заявки.
Стати учасником  проекту можуть як селяни-одноосібники, так і власники фермерських господарств. Вони повинні мати досвід із утримання худоби, матеріально-технічну базу (тобто достатню кількість землі - 1,5 га на одну худобу), техніку для обробки цієї землі та бути членом молочарського кооперативу.
– Якщо селянин підходить за усіма параметрами, він надає потрібні документи до дорадчої служби. Там разом із замовником складається бізнес-план, який проходить екологічну та фінансову експертизу, розроб-ляється проект майбутньої ферми (вони, як правило, типові, але враховуються побажання господарів). І вже потім в одному з комерційних банків можна отримати свої 140 тис. грн під 3%. У бізнес-плані зазначається, на який термін дається кредит. Переважно - на чотири роки.

Міжнародна благодійна організація «Добробут громад»


Отримати допомогу від нашої організації може сільська громада, громадська організація або сільськогосподарський кооператив, – розповідає президент МБО «Добробут громад» Віктор Терес. – Для цього вони повинні затвердити відповідне рішення і написати нам листа, в якому вказується мета проекту, сума коштів, які необхідні для його реалізації, та перелік запропонованих заходів.
За словами Віктора Тереса, мінімальний бюджет проекту становить 250 тис. доларів США. З них «Добробут громад» покриває не більше 20%. Інші кошти на реалізацію проекту громада має шукати самотужки. Як правило, залучаються кошти  районних й обласних бюджетів, спонсорів, самих селян.
– Крім цього, ми допомагаємо об’єднанням дрібних виробників придбати необхідне обладнання, а також отримати доступ до фінансових ресурсів, скажімо, до спеціальних програм мікрокредитування, – каже Віктор Терес. – Безкоштовно надаємо високопродуктивних чистопородних тварин, сортові рослини, але ключовим принципом такого дарування є передача нащадка тварини або насіннєвого (посадкового) матеріалу іншій родині.
До речі, вже понад                                      15 500 сільських родин отримали допомогу від МБО «Добробут громад». Загалом же організація надала підтримку 74 обслуговуючим кооперативам, з яких сьогодні діють 56, а це майже 10% від усіх  кооперативів, що працюють в Україні.

Проект «Агро-Львів»


Працює у Львівській області. Допомагає малим і середнім господарствам, кооперативам і громадам, які виробляють чи переробляють плодово-овочеву та молочну продукцію, збільшити її вартість.
– Є низка критеріїв, за якими відбирається господарство. Для фермерського – це наявність не менш як чотирьох корів, не менше 5 га під плодовими насадженнями, не менше 10 га під овочевими культурами або картоплею, не менше                  1 га під ягідниками, – пояснює керівник відділу фінансів та моніторингу проекту Григорій Федак. – Перевагу надаємо молодим фермерам – до 45 років. Взяти участь у нашому проекті можуть і кооперативи. Наприклад, отримати кошти для закупівлі комбікормів, створення молокоприймальних пунктів чи громадських пасовищ.
Щодо сум грантів, то заявник може подавати на отримання від 1000  до 350 000 данських крон (у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на день розгляду заявки, на сьогодні це приблизно від 1400 до 489 000 грн). Крім цього, один заявник може подавати кілька заявок на отримання гранта, але загальна сума виданих коштів для нього не може перевищувати максимальну суму.
– Власне, фермер коштів не отримує – їх ми перераховуємо відразу постачальникові ресурсів, – розповідає Григорій Федак. – Укладається тристороння угода: між проектом, грантоотримувачем і постачальником ресурсів.
Грант не покриває усієї необхідної суми, адже він надається на умовах співфінансування. Наприклад, малі молочні господарства (до 20 корів) від проекту можуть отримати 40%, середні (21–100 корів) – 30%. Молочним переробникам, у тому числі господарствам, які розпочинають переробку, проект покриває 40% витрат. У плодово-овочевих господарствах пріоритетом для фінансування є обладнання для післязбиральної обробки, сортування, пакування, переробки. На такі потреби проект виділяє 40%.
За три роки роботи до проекту залучено 57 виробників і переробників сільськогосподарської продукції.

Український проект розвитку плодоовочівництва


Реалізується у двох регіонах України – в Криму (через Асоціацію фермерів та землевласників Криму) і в Запорізькій області (через інформаційно-консультативний центр «Агро-Таврія»). Фінансується проект канадським урядом. Основна мета – забезпечити збільшення доходів у невеликих господарствах фермерів і селян-одноосібників.
– Стати учасником цього проекту можуть аграрії, які займаються тепличним бізнесом, вирощуванням ягід, винограду, лікарських трав, – пояснює віце-президент Асоціації фермерів та землевласників Криму Микола Гаврилюк. – Головне завдання проекту – навчити аграріїв передовим технологіям та як найвигідніше реалізувати свою продукцію. Проект об’єднує селян, що вирощують одну й ту саму культуру, для формування товарних партій, які зацікавили б оптовиків.
За словами Миколи Гаврилюка, крім інформаційної підтримки, проект через співпрацю з організацією «Агро Капітал Менеджмент» надає й матеріальну допомогу.
– До березня цього року учасники Українського проекту розвитку плодоовочівництва могли отримати кредит для придбання сільгосптехніки, будівництва теплиці, закупівлі насіння чи саджанців під 3-5% річних, причому без будь-яких комісій, заставного майна і довідок про офіційні доходи, – розповідає Микола Гаврилюк. – Наразі ведуться переговори щодо другого етапу цього проекту в Україні.
На сьогодні організація «Агро Капітал Менеджмент» кредитує під 20-22% річних. Кредити надають на 1-2 роки. Але Микола Гаврилюк стверджує, що для багатьох аграріїв і це вихід із ситуації. Адже комерційні банки, по-перше, правлять значно більші відсотки, по-друге, беруть чималі комісії і, по-третє, вимагають заставляти майно та збирати купу документів, у тому числі й довідки про доходи, які більшості селян ніде взяти.
Нарешті слід зазначити, що в кожній області є власні регіональні програми підтримки аграрного сектору. Скажімо, на Чернігівщині – через Фонд підтримки індивідуального будівництва на селі можна отримати кредит під 3% річних на купівлю сільськогосподарської техніки або худоби. На Волині обласна влада забезпечує безкоштовними доїльними апаратами родинні ферми – господарства, які налічують три і більше корів.

Питайте та шукайте!

підготувала  Марина Шепотило

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.