Рослини-накопичувачі

nakopuch.jpg

Маю невеликий город. Багато років закладаю траву на компост і переконався в тому, як це корисно. Та ось нещодавно виникло питання: а може, не треба все скидати докупи? Адже певним культурам потрібні одні мікроелементи, які містяться в зеленій масі, іншим – ще якісь особливі. Чи можна почути пораду з цього приводу?
Олександр Муженко, Харківська обл.
Ви праві, різні культури для свого розвитку вимагають різне співвідношення мікроелементів. Приміром, огірки, помідори і квасоля потребують мало азоту, а от калію – побільше. Тож якщо в компостну купу закласти зелену масу, що складається з рослин-накопичувачів калію, то цей мікроелемент, потрапивши у ґрунт після компостування, перейде до вищеназваних культур.
В Англії вважають за краще використовувати рідке добриво з живокосту (рос. окопник). За вмістом калію воно перевершує гній, і лише трохи поступається за вмістом фосфору (співвідношення азоту, фосфору і калію у настої – 3:1:7).
Для приготування рідкого добрива з живокосту, яке корисне для всіх культур, беруть 0,8-1,0 кг зрізаних свіжими і подрібнених рослин, заливають 10 л води і настоюють чотири тижні. Калійне голодування культур швидко припиняється одразу після обприскування. Крім живокосту, багаті на калій гречка, конюшина, лобода, овес, пижмо, жито, серадели, тютюн (листя і стебла).
Необхідно підгодувати залізом? У кульбабі в 2-3 рази його більше, ніж у багатьох інших рослинах. А щириця накопичує його стільки, що вважається чемпіоном за вмістом цього мікроелемента серед культурних рослин. Хорошим джерелом заліза є лобода і марь.
Багато фосфору містить зелена маса гірчиці, гречки, буркуну, кінського щавлю, люцерни, рапсу, серадели. Кальцію багато в листі дині, гречки, лободи, мари, кульбаби, серадели.
Сірка (її дефіцит позначається на розвитку кукурудзи, сої, пшениці, соняшника) міститься в зеленій масі гірчиці та ріпаку. В родовику (рос. кровохлебка) багато магнію (дефіцит магнію настає через внесення надлишку калійних добрив, відтак страждають овочеві культури з поверхневою кореневою системою). Віка містить кобальт (його дефіцит призводить до слабкого розвитку гороху і квасолі), а польовий хвощ за запасами цього мікроелемента не поступається виці. Осот багатий на мідь (цього елемента потребують зернові, картопля, яблуня та груша, зелені овочі).
Слід наголосити на особливій цінності кропиви дводомної, яку обов’язково потрібно закладати до компостних ям. Крім того, що в ній багато заліза, у стеблах азот і вуглець містяться в такому ж співвідношенні, як у гної. А найголовніше те, що в тканинах кропиви є амоній і вугільна кислота, які сприяють швидкій ферментації купи.
Мартин Єршов

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.