Єврооселі для лелек

evrooseli.jpg

Раніше енергетики скидали гнізда, а тепер будують штучні. Та хіба можна без цього птаха уявити українське село?
Приводом до появи цієї статті стала історія про лелеку-героя, яку розповів мені водій спеціалізованої машини «Тернопільобленерго», житель с. Романівка Василь Гріщенко.
Прилітаючи навесні, лелеки щоразу мостять собі новий шар гнізда. З роками їхні домівки стають занадто масивними і важкими. Іноді важать півтонни. Як результат, замикання та збої в електромережі, до того ж це нерідко призводило до загибелі птахів. При перших спробах вильоту з такого гнізда молоді птахи часто падають на дроти. Місцеві енергетики, щоб зупинити збої електромережі, скидали лелечі гнізда зі стовпів. Одного разу помітили, що вірний своєму житлу бузько знову відбудовує гніздо. Вирішили встановити металеве подовження стовпа, аби перешкодити птахові. А настирний лелека відчайдушно бився об металеву конструкцію, доки не впав долу замертво.
Енергетики Тернопільського сільського РЕМу знайшли компромісне рішення – будують для лелек штучні гнізда. Першу «євро оселю» для лелек у Тернопільському районі нещодавно звели у селі Романівка. У будівництві конструкції Василь Гріщенко використав ідею головного інженера «Волиньобленерго» Віктора Князя, який ще 1999 року запатентував раціоналізаторську пропозицію «Підставка під гніздо на опорах ПЛ-04 кВт», що унеможливлює прямий контакт гнізда з електричним дротом. До того ж на лінії електропередач накладають ізоляційні трубки, які захищають дроти від лелечого посліду. Штучне гніздо працівники бригади №2 Тернопільського сільського РЕМу виготовили на спеціальній опорі. На неї перенесли рештки старого гнізда, яке раніше розміщувалося безпосередньо на стовпі. Лелеки, коли повернулися цього року в Романівку, самі добудували своє помешкання.
– За спостереженнями наших колег з Волинської, Рівненської, Львівської областей, де вже давно практикують встановлення штучних домівок для лелек, птахи завжди повертаються до своїх гнізд, обладнаних платформами, доглядають лелеченят, живуть у звичному ритмі й не зважають на зміни, які відбулися за зиму. Не фіксували жодного випадку, коли б ці птахи через встановлення штучних гнізд покинули свою оселю, – розповідає дільничний майстер Тернопільського сільського РЕМу Степан Гриців. Місцеві енергетики й надалі планують жити з лелеками в мирі, допомагаючи будувати безпечні гнізда.
Ідею виготовлення гнізд для лелек та їхніх родин Західна Україна перейняла в Польщі. В сусідній країні 40 вiдсоткiв бiлих лелек звивали гнізда на опорах лiнiй електропередач. Природоохоронцi знайшли спiльну мову з енергетичними компанiями, якi за власнi кошти облаштовують штучнi гнiзда.
На фото:
Такі штучні гнізда облаштовують енергетики: i компанiї кошти економлять, i птахи не гинуть.
На фото:
Працівники бригади №2 Тернопільського сільського РЕМ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.