Підкаже статут

zemlya_koop.jpg

13/02/2013

У статті 166 Громадянського Кодексу України написано, що при виході з сільськогосподарського виробничого кооперативу особі повертається вартість його паю або майно (пропорційно розміру паю). Також повинні бути здійснені виплати, встановлені статутом кооперативу.

– Першочергове значення у визначенні вартості паю належить саме статуту, – пояснює президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець. – У ньому прописаний конкретний порядок виплат. До речі, статути різних кооперативів можуть суттєво відрізнятися один від одного, хоча загальні правила, звичайно, залишаються незмінними. Відповідно до ЗУ «Про кооперацію», виплату паю дозволяється розтягувати на два роки, щоб зненацька не порушити роботу кооперативу. Припустимо, у вас є трактор і ви хочете його забрати. Якщо в кооперативі запланована якась термінова робота саме на вашій техніці, а ви її забираєте, то це призведе до колапсу. Те саме станеться, якщо член кооперативу володіє дуже великою частиною фінансових статків: вилучення їх з обороту суттєво зашкодить роботі об’єднання. Тому не варто розраховувати на миттєве повернення свого майна або грошей.
Щоб уникнути проблем, треба перед вступом до кооперативу оцінити вартість свого паю. Цим займаються відповідні фірми, де працюють професійні оцінщики. Або ж можна скласти окремий договір з головою кооперативу, де буде вказано, що ваш пай коштує саме стільки, й обидві сторони (вступник до кооперативу та його голова) з цим погодились.
Простіше за все виходити з кооперативу тим, хто вкладав у нього землю. Вона не зношується, у неї є певні межі. Тому при виході людина просто отримує ту саму ділянку землі. А ось майно має амортизацію, тому його вартість змінюється. Якщо ви вкладали в кооператив гроші, то, в принципі, вам мають повернути ту ж суму, але й тут можливі деякі труднощі.
– Якщо кооператив став банкротом та в нього немає грошей на повернення вашого паю, з цим доведеться змиритися, – каже Роман Ярославович. – Звичайно, можна звертатися до суду, намагатися щось довести, але, якщо у кооперативу немає навіть майна, яке можна продати, щоб повернути паєві внески, то користі від того мало.
Інколи члени сільськогосподарських кооперативів, бажаючи вийти з них, просять замінити свій пай грошима: наприклад, замість трактора або сіялки взяти гроші. Таке рішення цілком можливе за умови, що статут організації це дозволяє. Якщо ж такі заміни у статуті заборонені, нічого не вдієш – доведеться забирати свій трактор.
Отже, якщо ви вирішили вийти з кооперативу, перш за все потрібно ознайомитись з його статутом. Якщо там нічого не сказано про порядок виходу членів, тоді треба діяти за існуючим законодавством України. Процес виходу з обслуговуючого або виробничого кооперативу нічим не відрізняється. Хіба що норми виробничого кооперативу прописані чіткіше: ця інформація є в Громадянському кодексі України, в Господарчому кодексі України, а також у ЗУ «Про кооперацію». А ось про обслуговуючі кооперативи йдеться лише у ЗУ «Про сільськогосподарську кооперацію».
Якщо кооператив прибутковий, то, крім вартості свого паю, ви отримаєте виплати на нього. Важливо й те, що вартість паю може збільшуватися або зменшуватися, залежно від того, наскільки успішним є кооператив.

Наталія Федорова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.