Чесний збір молока

1.jpg

16/01/2013

Кооператив «Ратай», що діє у Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській і Чернівецькій областях, визнано найкращим

Таку оцінку кооператив отримав на Всеукраїнському конкурсі 2012 року. Міністр агрополітики Микола Присяжнюк вручив об’єднанню Почесну грамоту за багаторічну сумлінну працю і вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу.

«Ратай» і справді має чималу історію, адже заснований ще у 1993 році. Сьогодні він об’єднує 183 члени з чотирьох областей України, серед яких 175 фізичних осіб та 8 юридичних. Сума наданих упродовж 2012 року послуг становить понад півмільйона гривень. А надані вони за 15 видами діяльності: обробіток землі, виробництво комбікормів, заготівля молока, вирощування сільгосппродукції тощо.
Спочатку кооператив об’єднав сім фермерських господарств Заліщицького та Борщівського районів. Очолив його тоді Іван Томич, голова фермерського господарства «Данастра», а сьогодні – президент Союзу сільськогосподарських кооперативів України. Об’єдналися нові ґазди задля забезпечення своїх господарств насінням гречки, кукурудзи та овочевих культур, на яких вони спеціалізувалися.
Ігор Марусяк став керманичем «Ратая» тоді, коли в ньому було вже 23 господарі, – у 2003 році. Сфера послуг значно розширилася. Придбали три колісних трактори, ґрунтообробну й посівну техніку. Та згодом гостро постала проблема: де збувати вирощене? Але так, щоб транспортні витрати не надто обтяжували і щоб урожай зберігався до кращих цінових часів. Тож «Ратай» придбав складські приміщення колишнього міжгосподарського комбікормового заводу в с. Дзвиняч і на цій базі створив цехи з переробки сільськогосподарської продукції: гороху, ячменю, гречки, пшениці, кукурудзи. Тож вирощене набуло додаткової ціни. Ще один цех виробляє комбікорми для великої рогатої худоби і свиней. Для членів кооперативу вони на 15% дешевші, ніж на ринку.
А у 2009 році кооператив «Ратай» отримав від Уряду молоковоз і почав надавати послуги із заготівлі та реалізації молока. Збирали його навіть там, де роками не заготовляли, – у селах Касперівці, Дунів, Вигода, Винятинці, Лисичники. І знов поповнення: з населених пунктів, де живуть виробники молока, до об’єднання вступили 96 чоловік, бо оцінили його переваги. Щомісяця за реалізацію молока на Городенківський сирзавод через кооператив в сімейні бюджети селян надходить 100-120 тис. гривень.
– В Угриньківцях 22 господарі здають молоко, у Хартонівцях – 15. Розраховуються з ними вчасно, – розповідає голова сільради Любов Гарвасюк. – Для заготівельних потреб ми віддали приміщення колишньої пошти і колишньої кінобудки. Кооператив офіційно прийняв на роботу операторів-лаборантів молокоприймальних пунктів в наших селах і працівниць молокоприймальних пунктів у сусідніх Ворвудинцях та Солоному. А загалом у минулому році на території сіл Заліщицького району «Ратай» створив 11 робочих місць.
Задоволений співпрацею з «Ратаєм» і сільський голова Бедриківців Іван Костинюк. Не перший рік кооператив допомагає селянам із обробітком землі, збиранням урожаю, його переробкою та дає практичні рекомендації щодо землеробства.
– Купуємо в «Ратая» комбікорми для великої рогатої худоби і свиней, крупи різного ґатунку для своїх працівників, – проказує керівник ФГ з села Дзвиняч Павло Дрозд. – Я знаю, що Ігор Марусяк давно домагався від міської влади відкриття фірмового магазину, та все чомусь не виходить.
Та найбільшу проблему окреслює завідувач філії кооперативу з с. Лисичники Михайло Бень.
– Ми дуже залежимо від Городенківського молокозаводу, – каже він. – З Урядом переробники молока домовилися, що будуть приймати сировину по 2 гривні 20 копійок, а самі й не думають піднімати її вище за гривню вісімдесят копійок. Кажуть, у них молока вистачає.
– Докорінно може змінити ситуацію лише відродження заводу в Заліщицькому районі, – вважає голова «Ратая», кандидат сільгоспнаук Ігор Марусяк. – Він працював у 1980-ті роки, потім його майно розікрали. Якщо підприємство поновити, то свіже молоко, кефір, сметану, вершкове масло та сир матимуть і дитсадки, і школи, і лікарні. Ми свою частину роботи виконаємо чесно.

Ярослав Бачинський

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.