Як стати власником землі

12/12/2012

Паю не маю, бо в колгоспі не працював. Проте хотів би приватизувати земельну ділянку під сад. Оскільки на продаж землі сільськогосподарського призначення діє мораторій, хочу з’ясувати, чи є інша можливість здійснити моє бажання?

Богдан Петрушенко, Київська обл.

Законодавство передбачає таку можливість. За Земельним Кодексом України (ст. 121), громадяни України мають право на приватизацію земельних ділянок на безоплатній основі з земель державної або комунальної власності. У залежності від конкретних цілей максимальні розміри земельних ділянок є такими:
а) для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано кілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
б) для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
в) для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
ґ) для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
д) для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
За кожним видом використання особа може приватизувати земельну ділянку лише один раз (ч. 4 ст. 116 ЗКУ). Іншими словами, якщо особа приватизувала земельну ділянку для ведення садівництва, то вона не може приватизувати для цих потреб ще одну. Проте та ж сама особа може приватизувати земельну ділянку для інших цілей, для якими приватизація ще не здійснювалася.
Разом з тим, треба знати, то вищенаведені розміри приватизації земельних ділянок є максимальними. Приватизувати можна ділянку і меншого розміру, але, якщо це сталося (приміром, для ведення садівництва оформлено 0,06 га, а не 0,12 га), особа не може «доприватизувати», оскільки право одноразової приватизації вже використано.

Петро Залізняк,
експерт Центру політико-правових реформ
Інформацію надано у рамках проекту «Барометр земельної реформи»

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.