Крутний момент

prweb.com_.jpg

Газета з’ясувала, чи доцільно купувати вітрогенератор для забезпечення потреб невеликого господарства

Освітлення, побутова техніка, приготування кормів для худоби,облаштування теплиці – все це потребує споживання тих самих кіловатів, які, накопичуючись, виливаються у чималі рахунки за спожиту електроенергію. Надто ж, коли йдеться про фермерське господарство, де відбуваються енергоємні процеси, заощадити на яких не вдасться, – зрошування, автоматичне доїння худоби тощо. Про встановлення вітрогенератора замислювався чи не кожен господар, однак, зазвичай, такі наміри залишаються намірами – часто через брак конкретної достовірної інформації.

Інвестиції у майбутнє
Звернемо увагу на цифри. Часом причиною небажання встановлювати вітрогенератор є нерозуміння принципу його роботи і неточна інформація. Потенційного покупця часто відштовхує, наприклад, інформація про те, що реальна потужність вітряка зазвичай є меншою від заявленої. І господар іноді робить висновок про те, що шкурка вичинки не варта. А дарма, адже законів фізики ніхто не відміняв – вітроагрегат, що б там не було, а розрахований на самоокупність.
Слід розуміти, що продуктивність агрегату значною мірою залежить від місця його розташування. Одна справа розмістити його біля лісу, інша – десь на узвишші над рікою. Приміром, один із вітрогенераторів поблизу Києва встановили, як виявилося, на вдалому місці – дніпровській кручі. Нині він стабільно виробляє майже вдвічі більше електроенергії від запланованої потужності. Проте якщо сила вітру в конкретному місці заслабка, то і кіловатів отримаєте менше.
Агрегати, які випускаються в Україні, розраховані якраз на середньостатистичні умови. Саме тому, коли обираєте вітрогенератор, цікавтеся не лише заявленими цифрами, але й реальним виходом. Скажімо, агрегат із номінальною потужністю 0,8 квт/год і вартістю близько 2-3 тис. у. о. протягом місяця накручує до 250 кіловатт. Вітряк потужністю 1,6 квт – відповідно вдвічі більше.
Ще одне суттєве питання – наявність та вартість сервісного обслуговування. Адже вітроагрегат – річ недешева і потребує ретельного догляду. Відразу ж порадимо купувати вітроагрегати в офіційних дилерів чи виробників. Необхідно, щоб усе обладнання було змонтоване належним чином, згідно з усіма приписами. В такому разі вітрогенератор безперебійно працюватиме протягом принаймні 20 років. Купуючи агрегат, покупець зазвичай тут же підписує з продавцем договір про сервісне обслуговування. Планові огляди проводяться в середньому двічі на рік, а коштуватимуть такі послуги близько кількасот гривень щороку.
Чи можливе продовження роботи вітроагрегату понад 20-річний термін? Звичайно. Детально обстеживши агрегат, фахівці винесуть свій вердикт, і після заміни зношених елементів вітряк запрацює знову.
Врахуймо й те, що вітрогенератор, як і будь-який пристрій, може бути пошкоджений внаслідок непередбачуваного стихійного лиха – буревію, удару блискавки тощо. Нині можна убезпечитися від цього. Страхування вітроагрегатів проводиться вже понад два роки – страхові компанії потихеньку вводять до переліку своїх послуг страхування об’єктів альтернативної енергетики.
Епоха дешевої енергії, здається, минає остаточно. Нині навіть забезпечення життєво необхідних потреб господарства влітає у серйозну копійчину. Фермерське господарство, яке хоче досягти успіху, просто не має права надалі заплющувати очі на використання сучасних технологій. Надто ж, коли мовиться про повну чи хоча б часткову енергонезалежність господарства, а також можливість після вкладення кількох десятків тисяч гривень послуговуватись абсолютно безкоштовною енергією протягом довгих років.

Вітер з Поділля
У серпні минулого року в селі Северинівка Жмеринського району Вінницької області реалізовано незвичайний проект. Завдяки співпраці місцевої громади та Подільської агенції регіонального розвитку, в Северинівці встановили обладнання для отримання енергії нетрадиційними способами, і в тому числі – вітрогенератор. Автори проекту мали на меті довести, що сільська громада може бути енергетично самостійною. Нині вітрогенератор забезпечує 70% потреб в енергії нового сільського спортивного центру, досить значного за розмірами.
Ми поцікавилися думкою безпосреднього учасника проекту, виконавчого директора Подільскої асоціації регіонального розвитку Олега Левченка. Він вважає, що впровадження об’єктів альтернативної енергетики повинно здійснюватися комплексно, зокрема, в Северинівці разом із вітряком встановлені піролізний котел (на деревній щепі), теплонасос та сонячний колектор, а також система розумного витрачання енергії. Хоча всі нововведення працюють справно, пан Олег констатував відсутність ентузіазму в місцевих жителів з приводу подальшого впровадження відновлюваної енергетики. Подолати цей консерватизм, на його думку, змусить подальше зростання вартості кіловат/годин. Хто б сумнівався...

ДУМКА ЕКСПЕРТА
Член правління Української вітроенергетичної асоціації Микола Савчук: «Не слід зважати лише на самоокупність»

– Почнемо з того, що людина передусім повинна сама визначитися щодо необхідності придбання вітряка. Якщо вона сплачує, наприклад, 33 копійки за кіловат/годину та не будує далекосяжних виробничих планів, то, можливо, їй вигідніше залишити усе, як є. Однак, якщо людина зважає на перспективи, передбачаючи і здорожчання електроенергії, і розширення енергетичних потреб свого господарства, тоді вітрогенератор – саме для неї.
Існує ще один критерій вибору – віддалене розташування об’єкта споживання потребуватиме значних фінасових витрат (встановлення трансформатора, прокладання кабелю тощо). Знайомий бізнесмен із Луцька оповідав, що йому за прокладання кілометра кабелю «заломили» 190 тисяч гривень. Враховуючи, що необхідно було тягнути понад чотири кілометри, сума наблизилася до мільйона! Тоді ж як встановлення найпотужнішого вітрогенератора з сонячними модулями обійшлося б у п’ять разів дешевше.
Необхідно нарешті розвіяти стереотип про те, що вітрогенератор обов’язково повинен чимшвидше окупити свою вартість. У нас чомусь нікому і на гадку не спаде висувати аналогічні вимоги до дизельного генератора чи, наприклад, автомобіля. Вітрогенератор в умовах України компенсує свою вартість протягом 5 – 7 років. Окрім цього, такий агрегат забезпечує зручність та екологічність. Стосовно останнього, то хотілося б, щоб вітрогенератор був у кожному господарстві – це значно зменшило б навантаження на навколишнє середовище... Щодо зручності, то вітрогенератор особливо важливий у тому випадку, коли відсутність живлення може порушити технологічні процеси, завдавши збитків.

Ігор ПАВЛЮК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.