Заведіть бджіл-одинаків

bee.jpg

Мої дерева за всіма ознаками мали б уже плодоносити. Квітнуть, а зав’язі немає. Знайомий каже, що їм не вистачає запилення. Згоден, але я точних назв сортів не знаю, тому підібрати сорт-запилювач складно. Чи є якийсь спосіб, щоб допомогти моєму саду?
Вероніка Бесараб, Житомирська обл.
Ваша правда, отримати добрий урожай не тільки садових культур, але й городини можна тільки при перехресному запилені, тому що переважна більшість рослин безплідні. Але у вашому випадку, можливо, справа зовсім не у сорті-запилювачі, а у недостатньої кількості комах, що переносять пилок.
Головними запилювачами рослин вважають медоносних бджіл, але не кожна людина захоче тримати на своїй ділянці пасіку, тому готовий поділитися з вами власним 15-річним досвідом розведення бджіл-одинаків – осмій. С їх появою на моїй ділянці кількість зав’язі плодово-ягідних насаджень значно збільшилась.
Переваг у осмій безліч. Вони збирають пилок навіть з тих рослин, квіток яких майже не видно, скажімо, як у обліпихи. Ефективно запилюють вишню, грушу, сливу, яблуню, суницю, малину, смородину, баштанні, а також ранньоквітучі культури, такі як кизил та абрикос. За ефективністю осмії навіть перевершують медоносних бджіл: маючи черевну щітку, вони переносять пилок на велику відстань, не втрачаючи його при перельоті. Якщо погода трохи зіпсувалася, медоносні бджоли ховаються, а осмії працюють і в похмуру погоду, і навіть коли мрячить дощик. До того ж ці великі бджілки із рудим опушенням дуже миролюбні. За 15 років існування моєї «пасіки» не було жодного випадку, щоб осмія вжалила. Та й чим? Жала ж у неї немає.
Весняний сезон ці трудівники починають, коли ще холодно і медоносні бджоли ще тільки готуються до вильоту. Відбувається це десь за тиждень до цвітіння саду.
На моїй ділянці колонія осмій живе в очеретяних трубках. Наприкінці зими я зрізаю великий визрілий очерет, очищаю його від листя і нарізаю трубки. Форма зрізу – прямий або косий – не має значення. Обов'язкова умова: трубочка має бути без тріщин, довжиною 20-25 см, але не менше 10. Краще обрізати очеретину так, щоб отримати отвори з двох боків з однією перегородкою – природним міжвузлям. Трубочки зв'язую в пучок по 50-60 штук. Виходить кубло для 100-120 бджіл. Такі пучки я розвішую в горизонтальному положенні у безвітряному, добре освітленому місці, що прогрівається сонцем та захищене від опадів, як правило, з південного боку будівлі – під влаштувати ранньою весною, то до кінця цвітіння саду воно повністю заселиться. Якщо влітку, то заселятиметься досить повільно, оскільки осмій о цій порі мало. Це пов'язано з тим, що до ваших «вуликів» потраплять особини, які вивелися з яєць, відкладених ще минулого літа. А живуть ці комахи два-три тижні.
Не виключено, що восени очеретяні трубочки почнуть розкльовувати птахи, особливо люблять поласувати личинками синички. Щоб захистити трубочки, я розміщую пучок усередині картонної труби. Можна застосувати і поліетиленову (кілька ПЕТ-пляшок), і пластмасову, але не металеву – інакше взимку бджілки замерзнуть. Або ще простіше – обмотати пучок кількома шарами паперу. Вельми важлива деталь: пучки трубочок повинні бути повністю заховані в трубі, інакше трудівниць від синичок не вберегти.
Ранньою весною бджілки прогризають ґрунт-корок і виконують пробні вильоти. До початку медозбору в них багато роботи: познайомитися з місцевістю, ретельно очистити трубочки від ґрунту. Щоб допомогти бджілці, я беру гніздо і, тримаючи його вертикально, злегка постукую. Ґрунт висипається. Гніздо ж повертаю на місце точно в такому положенні, в якому воно було.
Очистивши трубочку, бджола починає облаштовувати гніздо: робити основу з ґрунту, носити суміш пилку й нектару – кормовий запас для майбутньої личинки, а потім і бджілки. Складається він в основному з пилку. Потужний талант запилювати проявляється у тому, що кожна бджола відвідує до 5000 квіток у день. Потім починається освоєння нової трубочки.
Тож якщо ваша «пасіка» почне працювати, то чекайте на добрий урожай.
Мартин Єршов

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.