Стиглий ґрунт пахне грибами

Весна, кажуть, цього року пізня. Як тепер визначитися з часом початку землеробських робіт?
Борис Абрамов, Луганськ
Кинути насіння в землю вчасно і справдя важливо, бо запізнення, скажімо, на 10 днів може призвести до затримки в дозріванні на цілий місяць та знизити врожай. І, навпаки, насіння, посіяне зарано (в холодну землю), проростатиме занадто довго. До того ж редис, приміром піде у цвіт, буряк – у стовбур, цибуля – у стрілку, картопля «ощениться» (тобто, в холодному ґрунті на бульбах замість проростків утворяться бульби-дітки і надземні сходи не з'являться).
Початком весни, – не календарної, а у природі – є мати-й-мачуха, що розквітла. Це означає: оживає земля. Але вона поки що холодна і сира, наповнена талими водами. Проте саме з цього часу хлібороб повинен бути напоготові. За православним календарем копати, садити до Благовіщення – гріх. А щоб не пропустити час, треба вміти визначати готовність ґрунту до обробітку та посівів або, як кажуть, його стиглість.
Вона буває фізична й біологічна. Фізична настає раніше. Народний спосіб її визначити досить простий. Копають лопатою ямку, беруть з неї жменю землі на глибині 10-12 см, стискають у ком і з висоти 1,5 м випускають з рук. Нестиглий ґрунт сплющується, а стиглий розпадається на дрібні грудочки, а отже, час приступати до роботи.
Ґрунт у біологічній стиглості стає пухким і розсипчастим та має, завдяки пробудженню корисних мікроорганізмів, особливий запах, який нагадує грибний.
Є ще й такий перевірений часом селянський спосіб: узяти з глибини 7-8 см жменю ґрунту і прикласти до щоки. Якщо земля прогріта, тепла, то і щоці приємно – час саджати.
Мартин Єршов

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.