Самоврядування по-норвезькі

28/11/2012

Голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Микола Фурсенко відвідав Норвегію, де ознайомився з успішними підходами до розвитку місцевої влади.

За словами Миколи Івановича, органи регіонального та місцевого самоврядування Норвегії мають довгу історію, тож Україні є чого повчитися.
На відміну від інших скандинавських країн, місцеве самоврядування в Норвегії не прописане в Конституції, тобто, не підлягає конституційному захисту. Але через значну самостійність муніципалітетів велика увага приділяється контролю за їхньою діяльністю. Муніципальна рада має вирішальне слово з усіх питань. Вона обирає спеціальний наглядовий комітет для контролю за діяльністю муніципалітетів і особливо за їхніми бухгалтерськими системами.
Норвезькі комуни несуть відповідальність за організацію початкової освіти, соціальні послуги, політику зайнятості, місцеве планування, муніципальні дороги та водопостачання.
До обов’язків окружної влади входить середня освіта, деякі технічні служби, регіональний транспорт, розвиток малого і середнього бізнесу, регіональна культура та спорт. Таким чином, муніципалітети й округи надають жителям Норвегії дві третини всіх соціальних послуг.
Кожний з цих рівнів фінансується через місцеве оподаткування, зокрема і місцевих підприємців, а також частково за рахунок надходжень із центральних органів влади та інших державних інститутів.
– Держава зберігає за собою прерогативу контролю за органами місцевого самоврядування, який здійснює комунальний департамент, наділений правом скасовувати рішення цих органів, якщо були допущені помилки при ухваленні рішень, – додав Микола Фурсенко.
Таким чином, головним питанням взаємодії центру та влади на місцях є суворий контроль, але норвезьке суспільство навчилося підтримувати баланс між реалізацією державної політики та автономією місцевої влади.

Наталя Ключник

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.