Спочатку була… шишка

5-1.jpg

28/11/2012

Одного разу, як прогулювалась напрочуд тихими й запашними угіддями волинського лісу, стала свідком цікавої картини: із сосен час від часу "метеликами" злітали шишки, падали долу, а звідти потрапляли у руки лісника.

Була щиро здивована: і навіщо йому ці плоди? Відповідь на мої питання охоче дав головний лісничий ДП «Любешівагроліс» Володимир Ковальчук.
Виявляється, лісівники Любешівського району Волинської області, яких тут налічується 140 чоловік, окрім того, що заготовляють і реалізують деревину, плідно трудяться над тим, щоби було з чого вирощувати молоді сіянці сосни звичайної, ялини, дуба червоного.
– Якщо у рік вирубуємо до 30-40 га лісу, то поновлюємо фонд дерев на вдвічі більших ділянках – до 80 га, – зауважив Володимир Ковальчук.
Для цього у відповідний для кожного дерева сезон збирають шишки або жолуді на площі 100 га, яка є власністю ДП «Любешівагролісу». До речі, все робиться вручну – з допомогою гачків та драбин. Плід необхідно зірвати з сосни на висоті 3-7 метрів. А під час збирання шишок з повалених дерев дуже важливо не спізнитися, адже вони швидко висихають і втрачають насіння.
Сушать хвойні плоди в домашніх умовах, на звичайних мурованих печах. Опісля сушіння середні зразки насіння передають на аналіз до Рівненської державної лісонасіннєвої інспекції, там же отримують посвідчення про кондиційність насіння. Так, цього року любешівському сосновому та дубовому насінню присвоєно якість першого класу.
Щоб у 2013 році провести лісовідновлення території, що належить «Любешівагролісу», потрібно заготовити 476 кг шишок (у 100 кг шишок – 1 кг насіння, в 1 кг насіння – близько 100 тис. насінин). Цікаво, що сосна плодоносить не кожного року, а лише кожні 3-5 років. Разом із тим треба потурбуватися і про новорічні ялинки. Деревця до свят вирощують на шести гектарах і щороку проводять поновлення насаджень.
Унікальність ДП «Любешів-агроліс» полягає у тому, що воно чи не єдине у Волинській області зберегло консервний цех. А сезон врожаїв триває майже весь рік. Із середини серпня до перших заморозків збирають гриби, журавлину, брусницю. Заготовляють мед. «Шишковий сезон» – з початком зими і до весни. Навесні запасаються березовим соком, сіють огірки, помідори, кабачки. З настанням тепла пророщують насіння, висаджують нові саджанці дерев. На площі 10 га є сад, де ростуть і плодоносять яблуні й вишні голландської та української селекції. Влітку збирають чорниці, тоді ж стартує сезон збирання грибів лисичок. Урожаї з лісових галявин транспортують у консервний цех, а готову продукцію потім відправляють до закладів дитячого харчування. Між іншим, місцеві супермаркети також замовляють чимало продукції. Крім того, якісно переробити у консервному цеху на сік овочі та фрукти, вирощені в домашніх умовах, мають можливість і жителі Любешівського району.
Як повідомив головний економіст ДП «Любешівагроліс» Андрій Оласюк, цього року заготовлено 88 тонн березового соку, 2300 умовних банок помідорів, 1100 банок кабачків, 1000 – огірків, 500 – щавлю. І хоч консервний цех не дає великих прибутків, оскільки основний капітал підприємство має від заготівлі деревини, проте виготовлена продукція завжди високої якості, і її не соромно пропонувати на будь-якому ринку, навіть європейському.

Ірина Юрко

Гроші зі сміття

А ще тут дбають про чистоту лісу. Зокрема, нещодавно перед волинськими лісівниками досить гостро стояла проблема засміченості лісу тирсою, яку тонами вивозили з приватних пилорам і в такий спосіб фактично вбивали «легені планети». Вихід знайшли у порозумінні з поляками. Закупили в них дороге обладнання вартістю понад 60 тис. євро й запустили лінію з виробництва тирсобрикетів.
Спочатку всю продукцію реалізовували в Польщі, тепер є чимало замовлень і від місцевих споживачів – постачають у школи, які обладнані енергозберігаючими котлами. Волинськими тирсобрикетами опалюють будинки в Німеччині, Італії, Бельгії, Голландії. Таке паливо дуже вигідне, бо екологічно чисте, порівняно з торфобрикетами чи вугіллям. Та й калорійність удвічі більша.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.