Виростіть свою мочалку

9-2.jpg

28/11/2012

Люфа, яку ще називають гарбуз мочалковий, губка рослинна, – і досі рідкісний гість на наших грядках.
Цікаво, що ця однорічна тропічна ліана родини гарбузових налічує 10 видів, проте у природі не зустрічається. Виведена, вочевидь, в Індії як овочева рослина. Стебла люфи можуть бути завдовжки від 2 до 15 метрів. Листя округле, 15-25 см завширшки. Квітки – роздільно-статеві: жіночі одиничні, а чоловічі зібрані в короткі суцвіття.
До речі, люфа має здатність обвивати будь-які опори і прикрашати недоступні іншим рослинам куточки. Нею можна «задрапувати» цегляну стіну чи старий паркан.
Плоди люфи схожі на гладенькі або ребристі огірки. Молоді вживаються у смаженому, тушкованому, відварному та консервованому вигляді. В нашій родині найулюбленіша страва – люфа, фарширована м’ясом. Її солодкувато-гіркий смак добре поєднується з ніжним смаком свинини, що робить страву дуже своєрідною.
Зрілі плоди неїстівні – всередині волокнисті, тверді, сітчасті. З них саме й роблять екологічно чисті та зручні мочалки, які не викликають алергії, не закисають, як поролонова губка, не травмують шкіру, як губка з синтетичної сітки.
Люфу для виготовлення мочалок вирощують у Китаї, Японії, Індонезії, на Філіппінах, у Гонконзі, Бразилії та в країнах Карибського регіону. Вважається, що найкращі вироби виходять у японців.
Я вирощую люфу на шпалері заввишки 1,5-2,5 м, а також біля паркану. Насіння починає проростати при температурі вище 14 градусів через 8-10 днів. Сію його одразу в відкритий ґрунт у ямки, розміщені на відстані 1 м одна від одної, на глибину 4-5 см.
У кожну ямку кладу по 2-3 насінини. Агротехніка вирощування така сама, як і в огірків. Переконався, що обов’язковою умовою хорошого росту є своєчасне підв’язування, позаяк люфа полюбляє рости вгору. Впродовж літа ґрунт регулярно спушую, за потреби поливаю, борюся з бур’янами. Цвіте люфа з липня до серпня. На одному кущі утворює більш як 10 плодів.
Якщо вам потрібна саме мочалка, не обривайте молоді плоди, оскільки тоді з’являтимуться нові, які не встигнуть визріти. Дозрілі плоди знімаю з плодоніжкою наприкінці вересня й укладаю (а краще підвішувати, щоб вони не торкались один до одного) в сухому приміщенні.
Спробуйте виростити люфу й ви. Насінням поділюся.

Руслан ДУХОВ

Щоб отримати нову мочалку, потрібно зі зрілого плоду зняти шкірку, видалити насіння, промити в проточній воді. Потім прокип’ятити, підвісити на сонці та висушити.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.