Зберегти українські черноземи

4-1.jpg

14/11/2012

Міністр агрополітики узяв
під особистий контроль проблему розкрадання родючих ґрунтів

Від інформації про самовільне зняття родючого шару землі заради його продажу, яка надходить з різних регіонів країни, мурашки тілом: наші співвітчизники торгують найсвятішим – національним надбанням, рідною землею. Лише за останні півроку Державна інспекція сільського господарства України нарахувала шкоди на 2,4 млн гривень. Та хіба можна виміряти це грошима?

Приголомшує, що купити чорнозем можна просто на узбіччі дороги або за оголошенням в Інтернеті. За словами фахівців, насправді ця торгівля нічим не відрізняються від продажу героїну чи послуг кілера, бо теж протизаконна. У гонитві за швидкою наживою, спритні комерсанти діють гірше за фашистів. Бо якщо окупанти для відправки до Германії знімали 15-20 сантиметрів родючого ґрунту, то українські громадяни – аж до глини, на глибину до 2,5 метрів. Потім на таких ділянках навіть бур’ян не росте.
Приміром, еколог з Харківщини Олег Перегон розповів «РС», що в їхньому регіоні масштаби крадіжок родючого ґрунту щороку зростають. Причому крадуть у селян просто з-під носу – ніхто нікого не боїться.
– Лише на території Харківського району екологам відомі 6 ділянок, з яких вивезено понад 10 гектарів родючого шару землі. «Похазяйнували» мисливці за чорноземом як на приватних паях, так і на землях держрезерву. Обирали, як правило, віддалені від населених пунктів ділянки.
За словами захисника природи, ці землі ще довго залишатимуться непридатними для рослинництва, бо, щоб вони відродилися, потрібні тисячі років. Навіть худобу випасати на них не можна, бо екскаватори залишили після себе глибокі яри, через які корови просто не зможуть пройти – ноги переламають. Постраждали й ділянки обабіч розорених, оскільки піддалися ерозії – з них ґрунт просто вивітрюється чи змивається. Проте й у тому місці, куди привезуть чорнозем, від нього не буде користі: чорнозем на великій глибині менш родючий.
Дев’ять місяців тому, в структурі Мінагрополітики з’явилася Держсільгоспінспекція, яка разом із правоохоронними органами почала відстежувати діяльність таких мисливців.
– Протягом квітня-вересня 2012 року управління конт-ролю за використанням та охороною земель, які діють у складі Держсільгоспінспекцій по всій Україні, здійснили 16,9 тис. перевірок щодо дотримання вимог земельного законодавства. Близько 300 перевірок стосувалися саме зняття родючого шару землі, – говорить заступник директора департаменту контролю за використанням та охороною земель Держсільгосп-інспекції Олександр Нечипоренко.
За його словами, найчастіше знімають родючий шар ґрунту в Київській області. Виявлено 184 таких випадки, 33 справи передані до прокуратури.
– Українське законодавство забороняє знімати верхній шар землі без спеціальних дозволів, – пояснює Олександр Нечипоренко. – Такі дозволи видають лише у випадку, якщо на землях сільгосппризначення за генпланом збираються щось побудувати. Та щоб такий дозвіл отримати, потрібно зібрати не одну теку документів, надати проект будівництва. Видають дозволи територіальні органи Держсільгоспінспекції. Вони ж і слідкують за виконанням проекту.
Міністр агрополітики Микола Присяжнюк узяв під особистий контроль проблему розкрадання родючого шару землі та дав доручення Держсільгоспінспекції, залучаючи працівників правоохоронних органів, посилити роботу з викриття та припинення такої діяльності.

Марина Шепотило

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.