Нове обличчя ХлИминди

5-3.jpg

14/11/2012

Унікальність цього куточка на Вінниччині створила сама природа. Дністер робить тут виразний поворот. Від пронизливих вітрів місцину захищають високі схили, вкриті лісами урочища «Мохната». За легендою, першим тут оселився рибалка Хлиминд зі своєю родиною. Йому дуже сподобалися ці місця, багаті на рибу та лісову дичину. 3відси й перша назва села Хлиминда.
Що це місце – одне з найдревніших поселень на Ямпільщині, стверджують розташовані тут цвинтарі з козацькими кам’яними хрестами, пам’ятки сакральної християнської архітектури – залишки оборонного печерного монастиря, скельний храм, келії для ченців та послушників. Тобто, село Оксанівка – батьківщина унікальних історичних та культурних пам’яток.
Назва Оксанівки з’явилася відразу після Великої Вітчизняної війни на честь місцевої героїні Оксани Дудніцької, розстріляної фашистами на березі Дністра.
Ще не так давно в селі проживало більше 400 мешканців, діяв підрозділ місцевого колгоспу ім. Леніна, працювала молочнотоварна ферма, вівчарня, розвивалося садівництво та виноградарство. Діти відвідували дитячий садок, а в початковій школі навчалося до 50 дітей. В останні два десятиліття життя в селі занепало. Зараз тут проживає всього 85 чоловік. Молодь покидає село і більше не повертається. Залишилося лише 5 школярів, яких щоденно доставляють за 8 км на навчання до школи в іншому селі. Порожні будівлі подекуди утворили мало не вулиці. Розбиті дороги потребують негайного капітального ремонту та реконструкції. Село з тисячолітньою історією поповнило список неперспективних. Середній вік мешканців Оксанівки – 52 роки.
До останнього часу тут не бачили жодних перспектив збереження села. Та ось Гальжбіївська сільська рада, до складу якої входить Оксанівка, на чолі з ініціативним головою Миколою Собком розробила проект «Нове обличчя старої Хлиминди». За ним Оксанівка має перетворитися на центр зеленого туризму. Для проведення етнографічних досліджень у червні прибули в село студенти Вінницького державного педуніверситету. А яку гостинність проявили люди! Оселили практикантів у своїх домівках, оточили турботою й опікою. А що вже легенд, переказів та історій розповіли!
І ожила громада, коли відчула, що є надія на відродження і майбутнє рідного села. Розпочалося впорядкування центрального майдану. Меценат Анатолій Сидоренко придбав для сільського клубу музичну апаратуру, пообіцяв виділити кошти на заміну вікон та дверей. Далі в планах – оформлення в’їзду в село, створення туристичної стежки зі стоянкою для автомобілів, відкриття сільського туристичного центру. Нові сподівання на майбутнє з’явились у жителів села і з утворенням Єврорегіону «Дністер», що відкриває чималі перспективи щодо соціального захисту, а також можливості вирішувати багато економічних питань, втілювати проекти в рамках європейських програм допомоги тощо. Інтерес до скельного монастиря вже проявив ігумен Лядовського чоловічого монастиря.
Реалізація проекту, початкова вартість якого 73 тис. грн, сподіваються селяни, дасть їхній громаді та й Оксанівці майбутнє.

Іван БАЛАНЮК
Надіслано на конкурс ЗМІ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.