Не горніть до дерева опале листя

14/11/2012

Доволі часто в спеціалізованих виданнях зустрічаю поради про обов’язкове укривання пристовбурної зони дерев в саду опалим листям та залишками овочевих рослин, такими, наприклад, як помідорне бадилля чи капуста. З цією ж метою рекомендують використовувати зірвані бур’яни. З усією відповідальністю заявляю, що такі поради не лише не йдуть на користь вашому саду, але й суттєво шкодять рослинам.
Так, опалим листям, за відсутності інших матеріалів, можна вкривати прикореневу зону молодих дерев та кущів, однак годиться для цього листя лише неплодових дерев. В іншому разі ви збережете та примножите кількість збудників захворювань і шкідливих комах. Нізащо не можна використовувати і залишки городини, оскільки від них також слід очікувати шкідників. Найкращою для вкривання пристовбурної зони дерев є солома. Вона забезпечить чудову аерацію, а навесні перетвориться на добриво. Проте не посічена солома і бур’яни не годяться – там залюбки облаштують собі кубла миші.
Для укриття суниці та ягідних кущів оптимальний варіант – повністю перепрілий перегній. Він захистить рослини від морозу, а згодом і підживить.
До того ж укривання як таке не варто перетворювати на культ. Такого захисту потребують не всі рослини. Скажімо, вишні та яблуні витримують до 35 градусів морозу. Тому краще обгорнути корені лише молодих рослин. Інша річ – персики, абрикоси, виноград та, меншою мірою, волоський горіх. Їхня рання весняна вегетація може наштовхнутися на сильні пізні заморозки.
Не забувайте і про сніг, який є найкращою зимовою ковдрою для рослин. Якщо снігу багато – можете особливо не перейматися морозами, не забуваючи при цьому обтрушувати сніг з гілок.
Ще одна важлива процедура, яка допоможе перезимувати вашим плодовим підопічним – побілка стовбурів. Логіка тут наступна: чергування сонячної погоди та сильних морозів призводить до пошкодження кори дерева. Завдяки білому кольору стовбури отримуватимуть менше тепла.
І наостанок, виходячи із власного багаторічного досвіду садівництва, зазначу: підготовка дерев до зими відбувається протягом усього сезону. Сильне і здорове дерево, за яким належним чином доглядають, вчасно і правильно підживлюючи та обприскуючи, вистоїть за будь-яких погодних умов.

Володимир ВОВЧУК,
вчений агроном

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.