Живність, яка знаходить корми самостійно

9-2.jpg

14/11/2012

Море, як відомо, це не лише місце для літнього відпочинку, але й важливий господарський об’єкт. Протяжність морського узбережжя нашої держави понад 1300 кілометрів. Принаймні 500 км з них придатні для успішного вирощування їстівних молюсків – мідій, устриць, рапанів.

Такі дані наводять науковці Південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії (ПівденНІРО). А чом би й ні? В приморських районах України розташовані сотні сіл, там проживає чимало активних людей, котрі не проти розпочати власний бізнес.
З чого починати? За словами спеціаліста з технічних засобів марікультури ПівденНІРО Віктора Крючкова та вченого секретаря інституту Олександра Солодовнікова, вибір ділянки повинні здійснити фахівці науково-дослідницьких інститутів, які мають відповідну акредитацію, – ПівденНІРО, який знаходиться в Керчі, або Інститут біології південних морів (ІнБЮМ) – у Севастополі. Вони підготують необхідну документацію для відводу акваторії, допоможуть у розробці техніко-економічного обґрунтування, бізнес-планів, навчать абетці господарювання на аквафермах. Організовувати ж вирощування мідій і устриць у басейнах нерентабельно, оскільки пов’язано з великими енерговитратами на прокачування води та вирішенням екологічних питань.
Фахівці радять передусім освоїти вирощування мідій, потім переходити на устриць. Також можна організувати супутній промисел, приміром, молюсків рапана (за допомогою пасток) чи бичків. Інститутом розроблені біотехнології вирощування мікроводоростей (спіруліни й інших), відтворення й вирощування морських риб – піленгаса, лобаня, камбали-калкана, глоси тощо. А от виробництво креветок – не українська справа, бо вона пов’язана з високими витратами на облаштування оптимальних для цих ракоподібних умов вирощування.
У зв’язку з погіршенням екологічної ситуації у прибережних акваторіях актуальним стає створення штучних рифів і морських ферм з вирощування будь-яких аборигенних (місцевих) морських організмів й особливо «санітарів» моря – мідій. У ПівденНІРО розроблено багатофункціональне обладнання для вирощування мешканців моря в полікультурі. Його може використовувати будь-яке підприємство, що знаходиться в прибережній смузі і прагне навести лад на прилеглих морських акваторіях. Таке обладнання, якщо не стане джерелом виробництва харчової продукції, то стовідсотково – місцем для платного відвідування аквалангістами, рибалками.
Вирощування мідій позбавляє необхідності закуповувати молодь і корми – усе це забезпечується морем. Молодь устриць закуповується чи розводиться у береговому розпліднику, а от відгодовується також самостійно – тим, що є у морі.
Усі етапи та нюанси створення акваферми такі ж, як і організації сільськогосподарського підприємства. На невеликій ділянці можна обійтися і без техніки, але тоді врожаї теж будуть незначними. Вирощування молюсків краще починати з малих обсягів, а нарощувати виробництво вже після набуття досвіду і капіталу.
Звичайно ж, важливою частиною проекту є пошук ринків збуту. Частка вирощених живих мідій та устриць уже знайшла свого споживача в українських магазинах, та в основному вони імпортуються.

Ігор Павлюк

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.