Родючий падолист

10-3.jpg

14/11/2012

Кажуть, що спалювання осіннього листя шкодить здоров’ю. У компост теж не радять закладати, бо він може стати носієм всіляких рослинних хвороб. І що ж із тим листям робити?

Ігор Максименко, Харківська обл.

Володимир ВОВЧУК, вчений агроном:
Дійсно, до опалого восени листя треба ставитися із пересторогою, адже в ньому знаходить притулок сила-силенна різноманітних шкідників і мікроорганізмів, тому раніше його переважно спалювали. Однак мені більше до вподоби компостування, бо в листі міститься 1% азоту, 0,5% фосфору, 0,2% калію, цинк, магній, кобальт, тобто, весь необхідний для рослин набір мікроелементів. Не раджу закладати на компост лише листя дерев, які містять багато дубильних речовин, – дуба, горіха тощо.
Пропоную найпростіший спосіб. На штик лопати викопайте ложе 3-4 метри завдовжки та 1,5-2 метри вшир. На дно поскидайте дрібне гілля та тирсу. Це необхідно для дренажу майбутнього компосту. В іншому разі вода застоюватиметься і замість необхідних нам гнилісних бактерій розвиватимуться бродильно-сквашувальні. Зверху накладаємо листя – так, щоб у втрамбованому стані його глибина сягала 30-40 см. Накриваємо соломою. Якщо ви закладете рослинні рештки на компост у листопаді, то у вересні наступного року матимете поживне безкоштовне добриво (влітку час від часу купу поливають водою). А можна отримати подвійну користь: і листя закомпостувати, і водночас грядки від нахабних бур’янів (таких, як пирій, берізка) звільнити. Для цього визначаємо ділянку, скажімо, 5 на 5 метрів, і без викопування ложа робимо все, про що йшлося вище. Менш ніж за рік ви отримаєте готове добриво, і земля буде очищена від зайвих рослин.

Лариса Овчаренко, біолог:
– Усе так і є: спалювати не можна, компостувати небезпечно. При спалюванні в повітря виділяються дуже шкідливі речовини, всі ті, що листя накопичили, увібрали в себе протягом сезону. Коли ми його спалюємо, то повертаємо назад у повітря не просто шкідливі речовини, а вже їхні сполуки, які утворюються під час спалювання. Це досить складна хімія. Просто повіримо спеціалістам.
З іншого боку, листя за сезон набрали велику кількість корисних речовин, конче потрібних ґрунту, аби підтримувати його родючість. І щоб вони перейшли у землю, листя краще закомпостувати. Воно розкладеться і перетворилося на так звану «листяну землю». Якщо вас тривожить питання щодо хвороб, які можуть бути перенесені з листям (парша, коккомікоз тощо), пропоную озброїтися біопрепаратами, приміром, фітоспорином, який знезаразить рослинні рештки. Він продається в пластинах, розчиняється у воді (користуйтеся інструкцією). У розчині містяться живі бактерії, які «з’їдають» тих, що шкодять, і ваш компост буде чистим.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.