Історія чистого лісу

4-1.jpg

24/10/2012

«Якщо вже жити ближче до природи, то до природи чистої», – вирішила сім'я, яка переселилася з міста в село, і взяла на себе місію екологічного порятунку

До селища Тернова Чугуївського району на Харківщині сім'я Ганни Геращенко переїхала з обласного центру кілька років тому. Набридла метушня великого міста, гамір, смог. Захотілося чистого повітря, зоряного неба, хвойного лісу... Саме він і став зав'язкою цієї дивовижної історії.

Ліс, на узліссі якого стоїть будинок Геращенків, і сьогодні не ідеально чистий, а кілька років тому нагадував сміттєвий полігон.
– Відразу після переїзду мене вразила така картина, – розповідає Ганна. – Діти розстеляють покривала для пікніка з бутербродами посеред купи сміття. Уламки якісь, недоїдки, биті пляшки. А малеча серед усього цього спокійно грається. Жахливе видовище.
Побачене настільки розхвилювало Ганну, мати трьох дітей, що вона відразу заходилася телефонувати знайомим: «Караул, у нас тут сміття!».
– Поліетилен є? – поцікавився підприємливий приятель, який займався вторсировиною.
Кожне «родовище» використаних пакетів принесло збиральникам по сто гривень. Непоганий спосіб заробітку. На цьому можна було би й зупинитися, однак у селищі не знайшлося жодного дитячого майданчика, і тому на виручені гроші Ганна Геращенко вирішила догодити сільській дітворі хоча б самими гойдалками. Але щоб встановити майданчик, потрібно було (не повірите!) прибрати сміття. Тож знову: «Караул!».
Зібрала школярів, запитала:
– Майданчик хочете?
– Та-а-ак!
– Буде. Але потрібно підготувати для нього місце.
Так в історії селища Тернова трапився перший громадський суботник. Майданчик поставили: пісочниця, гірка, гойдалка. Хоча мами і тата дивилися на міську жінку з підозрою:
– Тобі що з того?
– Та просто, і нам і вам, моїм дітям і вашим...
Не розуміли. Шукали, де ж тут підступ.
– А я так вважаю: якщо нічого не віддавати, то нічого й не отримаєш, – проказує Ганна.
Що ж вона одержує? Дітвору, яка постійно бавиться, грається, метушиться в її будинку. Свої, сусідські...
– Ніколи не порахуєш, скільки точно тут гостей, – «скаржиться» мама Ганни, щохвилини пропонуючи малечі або водички, або чаю, а то й супчика гаряченького.
За два роки облаштували три дитячі майданчики. Скептики-односельці «відтанули». У Ганчиних проектів з’явилася підтримка. Першого разу, коли вийшли з дітлахами в ліс, зібрали дев’ять кілограмів пластмасових пляшок. Самих лише пляшок! Здали їх, отримали аж 27 гривень! І на всі гроші купили морозива. Непогана мотивація для молодших школярів. Наступного разу на прибирання прийшло набагато більше дітей.
За весь цей час Ганна разом із маленькими і великими волонтерами зібрала шість тонн скла та 250 кілограмів пластикових пляшок. Усі кошти, які вдалося заробити, пішли на майданчики, дитячі свята, майстер-класи народних умільців.
А от щоб отримувати прибуток, потрібно не тільки зібрати сміття, а перебрати його, пакувати. І Ганна Геращенко замислила небачене для села ноу-хау: сортувальні контейнери. Скаржиться, щоправда, мовляв, справа йде мляво. Одна ємкість для пластика може наповнюватися протягом кількох місяців. Багато жителів не те що лінуються розділяти відходи, а за старою звичкою... несуть сміттєві пакети до лісу.
Щоби пожвавити процес, Ганна вирішила покликати в гості друзів – англійців з Лондона. Тринадцятеро людей з громадської організації «Молодіжний проект майбутнього» сіли в старенький автобус і через тиждень прибули в Тернову. Коли всі разом пішли прибирати ліс, у місцевих хлопців очі загорілися: «Оце то так, живі англійці!», і потяглися услід за ними: «Як буде «дерево» англійською? А «пляшка»? Прибирання лісу поєднували з вивченням мови.
– Я розумію, що сміття – проблема не тільки нашого селища, – каже Ганна Геращенко. – Це проблема сільських поселень у цілому. За вивіз треба платити, а люди не хочуть, бо копійки рахують. Тоді спробуймо поєднати все це. Зібрали, посортували, здали, купили контейнери. Знову здали, вже сортований, – найняли сміттєвоз вивозити залишки. Далі здали – поставили гойдалки, відремонтували клуб, школу, дитячий садок…
Ганна Гін
Надіслано на конкурс ЗМІ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.