Чи можна застрахувати худобу?

24/10/2012

Чи можна селянину застрахувати свою худобу? Якщо так, то від чого страхують і скільки це коштує?

Валентин Чернівецький, Одеська обл.

Страхування тварин в Україні не надто популярна річ, як правило, до цієї послуги звертаються на вимогу комерційних банків, якщо господар бере кредит під заставу тварин. Здебільшого це стосується великих підприємств і ферм. Але, за словами експертів з агрострахування, зараз і дрібний виробник має можливість застрахувати домашніх тварин. Навіть від таких страшних хвороб як лейкоз, туберкульоз, бруцельоз. Для селянина страхування може стати справжнім порятунком. Якщо в годувальниці виявлять лейкоз, доведеться віддати її на забій, а ціна хворої корови на 50% нижче, ніж здорової, тож за виручені гроші нової худоби не купиш. А якщо домашня Бурьонка застрахована, страховик покриє різницю.
За словами експерта з агрострахування Людмили Шулик, дрібний виробник може застрахувати корів, коней, кіз та овець. Свиней і птахів, мабуть, не вдасться, бо компаніям це нецікаво, адже хвороби серед цих тварин поширюються дуже швидко.
– Існують ще й вікові обмеження для тварин, – говорить фахівець. – Якщо це велика рогата худобу, то їй має бути не менше одного і не більше 15 років. Вівцям та козам – від шести місяців до п’яти років. Крім того, тварини мають бути ідентифіковані, з ветеринарною карткою й утримуватися в належних умовах. Страховий агент обов’язково перевіряє це.
За словами Людмили, домашніх тварин, як правило, страхують у комплексі з нерухомим майном (будинком, сараєм). Хоча, за бажанням клієнта, можна застрахувати від певних ризиків худобу окремо. Перелік ризиків кожен господар обирає на власний розсуд. Фахівець зазначає, що найголовніший ризик – хвороби, 70% страхового платежу сплачується саме за нього. У договорі має бути вказаний перелік недуг, від яких господар хоче застрахувати худобу. За окрему платню (від 50 до 150 гривень) до стандартного списку хвороб можна додати так, як лейкоз, туберкульоз.
Деякі компанії покривають навіть витрати на лікування. У договорі прописується певна сума. Якщо ж господар перевищить цей ліміт, то змушений буде доплачувати з власного гаманця.
Крім хвороб, страхові компанії покривають нещасні випадки (отруїлася тварина на полі неїстівними рослинами, зламала ногу і має йти на забій, напала дика тварина), протиправні дії третіх осіб (збила машина, отруїв сусід), стихійні лиха тощо.
Щодо умов страхування, то вони майже в усіх компаніях однакові. Розміри страхової суми (сума, яку вам заплатять із настанням страхового випадку) залежить від ринкової вартості худоби. У кожному регіоні вона своя.
– Якщо ми говоримо про корову, то її вартість 6-10 тисяч гривень, – уточнює Людмила. – Значить, в такому діапазоні і буде розмір страхової суми. А от скільки доведеться заплатити господарю за страховку, залежить від переліку ризиків та терміну її дії. Зазвичай укладають договір на рік, але можна і на півроку.
У середньому страховка коштує 5-10% від страхової суми. Тобто, чим більше страхова сума, тим більше доведеться селянинові заплатити. Так, щоб застрахувати корову вартістю 6 тис. грн, доведеться сплатити від 300 до 600 грн, за коня вартістю 4 тис. грн – від 200 до 400 грн, а за козу вартістю 1000 грн – від 50 до 100 гривень.

Марина Шепотило

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.