Якщо корова проковтнула метал…

9-1.jpg

24/10/2012

Колись придбав старенького «Запорожця». Поїздив на ньому лише кілька днів, як спустило колесо. Винуватцем виявився товстий болт. На моє запитання, як такий тупий предмет міг увійти у дебелу гуму колеса, майстер відповів: «Дуже легко, як ніж у масло». Саме цей вислів я використовую, коли доводиться пояснювати людям, що криється за діагнозом «травматичний ретикуло-перикардит», або, як кажуть у народі, «метал».

Ця неінфекційна хвороба є однією з найбільш поширених і небезпечних. Коли худоба випасається поблизу шосе, будмайданчиків, смітників, а то й безпосередньо у місцях активної людської діяльності, то з травою до шлунка тварини потрапляють сторонні предмети: камінці, металеві деталі – шматки дроту (у тому числі з кольорових металів), болти, гайки, цвяхи тощо. Якщо травмовані язик, горло, стравохід – хвороба розвивається швидко, якщо інші органи – процес розтягується на дні й навіть місяці. Чужорідне тіло, опинившись в одному з передшлунків під силою тяжіння провалюється у другий, де потрапляє у полон перегородок.
Металеві предмети рухаються за особливими законами – у рідині вони переміщуються проти течії, і саме тому опиняються в найбільш вразливих місцях. Передшлунок під назвою «сітка» знаходиться всього у кількох сантиметрах від серця. В залежності від форми стороннього предмету (шматок дроту, цвях, болт), його щільності та ваги, рано чи пізно настає травмування стінки «сітки». Починається її запалення, порушується травлення. Можливе зараження крові, потрапляння предмета до серця, легенів, печінки. Зупинка шлунка, хронічна діарея, запалення бронхів та легенів, мастит, що не піддається лікуванню, втрата апетиту і продуктивності – все це може бути супутніми хворобами травматичного ретикуло-перикардиту.

Викликайте лікаря

Тільки досвідчений ветеринар (та й то не завжди) може встановити цей діагноз, тому що одного основного симптому цієї хвороби не існує, проте стан тварини може погіршитися щомиті.
Окрім симптоматичного лікування, яке на деякий час дасть полегшення, лікар спробує застосувати магнітну пастку, яка утримуватиме металеві частки у безпечному стані, чи магнітний зонд, який допоможе дістати дротинки та цвяшки. Але виключно з чорного металу, бо предмети з кольорових металів, які не намагнічуються (мідь, нікель, алюміній, нержавіючу сталь), таким методом не видалиш.
І нічим уже не зарадити, якщо металеві предмети ввійшли у стінку передшлунків і діафрагми, пошкодили оболонку серця, мігруючи у середині худоби та відійшовши убік від травних шляхів.

Тільки профілактика

Багато разів бачив, як люди, коли знаходять на дорозі цвях чи гвинтик, нахиляються і підіймають його, пояснюючи тим, що це може обернутися серйозною проблемою для автомобіля. Та, як правило, ніхто не кладе цю знахідку до кишені, її просто відкидають подалі від проїжджої частини дороги, саме туди, де часто випасається худоба.
Власникам великої рогатої худоби треба запам’ятати, що там, де хоч на короткий промі-жок часу з’являється тварина, не повинно бути навіть невеликої кількості металевих решток. Бо навіть шматочок довжиною у пів сірника, потрапивши до травного каналу худоби, може викликати значні проблеми.
Ваші дії:
• Навесні, коли на пасовищі ще немає високого травостою, металеві предмети можна знайти і знешкодити.
• Будьте обережні під час заготівлі і зберігання кормів. Встановіть магнітні пастки на інвентарі – на дні відер, годівниць, вилах.

Василь Усатенко,
ветлікар

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.