Чи маю я право на пай?

24/10/2012

Народився і жив у селі Верхня Самара, працював у колгоспі. У 1960 році мене призвали до лав армії, повернувся додому в 1992 році, вступив до колгоспу та пропрацював у ньому до 1997 року, а потім за станом здоров’я вийшов з колгоспу та виїхав у місто Лозова, де проживаю й зараз. Чи маю я право на земельний і майновий паї?

Микола Матвієнко, м. Лозова, Харківська обл.

Паювання земель колишніх сільськогосподарських підприємств (колгоспів, радгоспів) здійснювалося після їх реформування в колективні сільськогосподарські підприємства. Новим підприємствам передавалися в колективну власність землі, складалися та уточнювалися списки осіб, які мали право на земельну частку (пай).
Згідно ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», до осіб, які мають право на пай, віднесені: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, зокрема, створених на базі радгоспів, та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа. Але визначальною умовою для з’ясування питання щодо права на земельну частку (пай) є членство цієї особи у сільськогосподарському підприємстві на момент одержання державного акта на право колективної власності на землю.
Непоодинокими є випадки, коли особа досить тривалий термін працювала у колгоспі (радгоспі), а потім із різних причин звільнилася з нього до реформування підприємства. Таким чином вона припинила своє членство у колгоспі, і тому роки роботи в колгоспі не можна розглядати як підставу для набуття права на пай. І навпаки: особа могла і недовго працювати у сільськогосподарському підприємстві, але право на земельну частку (пай) набула, оскільки на момент одержання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю була членом цього підприємства.
Слід також зазначити, що особи, які працювали у сільськогосподарському підприємстві за трудовим договором, теж не мають права на пай, оскільки вони не були членами цього підприємства. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, а також пенсіонерів з їх числа, є сертифікат на право на земельну частку (пай).

Богдан Бишук,
відповідальний секретар
Київської обласної організації
Союзу юристів України

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.