Десятка кращих

8-1.jpg

10/10/2012

Виноградарство без укриття рослин на зиму можливе на всій території України. Головне – правильно підібрати сорти

Погодні умови взимку поточного року не порівняти з жодним із минулих років. У першій декаді лютого морози вдарили страшні – мінус 37 градусів, і штормовий вітер зривав дахи з будинків. Навіть у Луганську, українському полюсі холоду, температура в той час не опускалася нижче мінус 30°С ...

Уперше за 34 роки життя в Донському ми побачили, як замерзли столітні дерева волоського горіха – вони й досі стоять напівсухі, молоді пагони з’явилися тільки на стовбурах і в нижніх розгалудженнях найстаріших гілок. Земля, як ніколи, промерзла на півтора метри, заледенів водогін, тож деякі будинки залишалися без води майже до травня. Зима була надзвичайно довгою, але, незважаючи на пізнє потепління, весняні й літні температури настільки перевищували багаторічний рівень, що дозрівання плодів і ягід настало на два-три тижні раніше звичайних терміну.
Ми ведемо неукривну культуру винограду – на нашій ділянці півгектара займає альтанка, ще понад 300 м сітчастого паркану, що огороджує розплідник, теж оповиті лозами. Щорічно висаджуємо в колекцію не менше двадцяти нових сортів – на випробовування. Складні кліматичні умови нашого регіону (північний схил Кримських гір) дають можливість впевнено твердити про переваги та недоліки сортів, рекомендувати ті, що пережили всі катаклізми, для всієї території України.
У таких екстремальних умовах, які були взимку, багато сортів винограду повели себе несподівано. Але не Восторг; він недарма займає третину нашої альтанки. Як завжди, щедрий урожай повновагих ягід милував погляд. За своєчасного нормування гроно досягає ваги у півтора кілограми, аромат, краса і смак змушують усіх, хто його скуштував, запам’ятати цю насолоду. Масове збирання почалося у середині липня, оптовики ж і досі, наприкінці вересня, вимагають Восторг – настільки високий на нього ринковий попит. До того ж грона, що залишилися на кущах, анітрохи не втратили своєї якості, набрали ще більше солодкого смаку і краси. Враховуючи, крім усього іншого, стійкість сорту до грибкових захворювань, замінити його просто нічим, особливо за таких екстремальних кліматичних умов, які маємо останнім часом.
Вікторія була готова до збирання на кілька днів раніше, ніж Восторг. Сонце просвічувало крізь довгасті темно-рожеві ягоди, зібрані в ефектні великі грона, чудовий смак і мускатний аромат притягували з нездоланною силою. Але сорт дуже вибагливий до нормування врожаю. Незважаючи на коротку обрізку на два вічка, на кожному сучку виростає по три-чотири пагони, і на кожному пагоні – до чотирьох грон. Прибираємо зайві пагони, залишаємо на кожному лише одне гроно. За оптимальних умов грона достигають рано й одночасно, і знімати їх треба швидко: ніжна шкірка і мускатний аромат приваблюють хмари птахів, бджіл та інших комах, тож затримка на кілька днів може коштувати половини врожаю. До середини вересня достигають грона на пасинках. Вони, звичайно, менші, але так само гарні та смачні. Підвищену стійкість сорту до мільдью та оїдіуму теж не слід забувати.
Мускат янтарний, старий дідусь із сивою бородою, в минулому сезоні теж показав себе богатирем. Мимоволі довелося згадати цей чудовий сорт: по-перше, в усьому світі повертається мода на мускатний виноград, по-друге, тоді, коли багато сучасних великогронних сортів вимерзло повністю, цей подарував чудовий урожай. До 20 липня ягоди налилися, кісточки просвічували крізь янтарну шкірку – і відразу до них позліталися оси і бджоли. Довелося терміново знімати; але, оскільки його в нас не багато, шкода було продавати, тож і з’їли частину самі, і пригостили друзів, а залишки використали для купажу вина – надто вже відчутно цей сорт покращує якість напою.
Тімур завжди поводився якось неоднозначно. Але минулий рік вочевидь був для нього вдалим. Хвороб і шкідників не боїться; урожай повний, великі грона, величезні подовжені ягоди. На ринку він відомий як Дамський пальчик – очей не відірвеш. Легка засмага, мускатний присмак. Та й кущ стійкий, яскраво-зеленого кольору – Тімур прикрашає не тільки прилавок, але й сад.
Кишмиш молдавський вкотре підтвердив свою унікальність серед сортів цього ряду. Урожай високий і, оскільки дозрів на початку серпня в розпал курортного сезону, користувався підвищеним попитом. Великі грона, злегка овальні темно-бузкові ягоди, надзвичайно великі для кишмишу. М’якоть хрустка, смак гармонійний, шкірка ніжна – все при ньому. Та й витримати морози, спеку, безводдя – подвиг.
Подарок Запорожью цього року здивував усіх. Дозрів на початку серпня, грона та ягоди величезні, смак приголомшливий. Ягоди зазвичай зеленуваті, однак несамовита літня спека додала йому ніжної бурштинової засмаги, от товарний вигляд і вийшов ульотний. На ринку – нарозхват і за високою ціною. До середини вересня на ньому дозріли пасинкові грона, розміром менші, але на смак не гірші. Ми ним дуже задоволені.
Про Молдову говорити ніби й не личить – усі її знають, усі мають, усі лають, але всі вирощують. Рано навесні кущі не подавали ознак життя, розпустилися пізніше за всіх. Однак до травня зазеленіли молоді пагони, і на кожному по два-три грона. Довелося нормувати. Дозріла до 20 серпня і наприкінці місяця заполонила всі ринки. Щоб створити видимість різноманіття асортименту, продавці називають її хто Чорним принцем, хто Циганочкою, хто Негритянкою. На запитання: «Може, Молдову брали би краще?», відповідають: «Не можна ж продавати тільки одну Молдову!». Не мерзне, не хворіє, урожай високий та якісний, спокійно висить до морозів. А яке виходить вино!

Володимир і Ніна Волкови,
власники розплідника, с. Донське,
Сімферопольській р-н, АР Крим

Новачки не розчарували

Минулий екстремальний рік не тільки підтвердив переваги «старих» сортів, але й допоміг виокремити нові з-понад сотні, що ростуть на нашій плантації.
Новий подарок дозрів до 20 серпня. Грона великі, ягоди одномірні, овальні, золотисті, з легкою засмагою, з привабливим смаком і ароматом. Усі кущі дали щедрий урожай, добре пережили суворі морози і сильну посуху, практично не хворіють. На ринку його теж помічають одразу і залежуватися не дають.
Ніну як мою тезку замовили відразу ж, щойно з’явилася в прайс-листі на розсилку. Цього року вона підкорила всіх. Величезний урожай після такої зими! Грона великі, крилаті; ягоди великі, круглі, темно-рожеві, з незвичайним вишневим відтінком. М’якоть хрустка, гармонійного смаку. Грона довго висять на лозі, не втрачаючи ні смаку, ні вигляду. Люди, побачивши такий урожай на тлі безплідних пагонів більшості інших нових сортів, були просто ошелешені.
Новоє столєтіє, якби не настала така люта зима, могло залишитися непоміченим. Але влітку на ньому висіли півметрові грона: навіть у таких умовах він виявився дещо схильним до перевантаження. Ягоди великі, золотисті, із засмагою, смачні та привабливі. Теж дозрів до середини серпня. Вимагає своєчасного збирання, бо оси його дуже вподобали, а цих захребетників не обдуриш, завжди обирають найкраще.
Крім перерахованих сортів, непоганий урожай дали мускати Фрумоаса Албе і Русбол.
Залишається додати, що в нас не загинув жоден сорт. Виноград ми вирощуємо кореневласний (тобто, на його власній кореневій системі), і навіть якщо надземна частина вимерзла вся, потужне коріння вигнало з-під землі від двох до п’яти молодих пагонів. Якщо катастрофічна зима не повториться наступного року, влітку можна буде відновити всі, кущі, які нас зацікавили. Зі щепленим виноградом, на жаль, таке зробити неможливо.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.