Молоко подорожчає на гривню

infograf-1.jpg

На карті України наведені закупівельні ціни за кілограм молока в усіх областях. Так, найменше селянам за здане молоко платять у Чернігівській, Волинській і Кіровоградській областях – по 4 гривні. Найбільше – майже 6 гривень, отримують у Закарпатській області. Таку різницю експерти пояснюють тим, що на Закарпатті селяни менше тримають корів чим в інших областях, а отже, і кількість молока теж менша. Та вже в жовтні експерти молочного ринку прогнозують зростання закупівельної ціни на молоко в населення на 1 гривню. Одна з причин та ж – скорочується кількість поголів’я і, відповідно, зменшується кількість молока. За інформацією Державної служби статистики України, за 8 місяців цього року українці здали 7 млн тонн молока. Це менше на 2 відсотки, ніж за аналогічний період торік. Основний приріст у ціні відбувся на початку вересня. Середня ціна на екстраґатунок на кінець вересня становила 9,60 грн, а вищого ґатунку – 8,75 грн. У жовтні очікують продовження росту цін на 10 грн за кг. Але це стосується лише молока екстраґатунку.

– Молоко від населення найчастіше відповідає лише нормам другого ґатунку через погану санітарію при доїнні та зберіганні, – каже Яна Музиченько, аналітик Асоціації виробників молока. – Щоб підвищити ціну «домашнього» молока, потрібне його охолодження та безконтактне доїння корів, тобто апаратом. Якщо відразу після доїння охолодити молоко до 5 градусів, то це призупинить розвиток бактерій і дозволить протягом доби переробити молоко.

Для реалізації цих планів селянам варто об’єднуватися в кооперативи. Навіть якщо людина й купить собі доїльний апарат, їй буде важко самій домогтися підвищення ціни. Разом це буде зробити легше. Інакше виробники й далі підвищуватимуть ціну на свою продукцію в магазині, а закуповуватимуть в селян за ті ж самі гроші. Пояснюючи це подорожчанням електроенергії, витратами на транспортування молока й опалення виробничих приміщень.

– Щоб покращити якість молока, яке здає людина зі свого приватного господарства, її можна заохотити дотацією на придбання устаткування, якого вона сама не може осилити. Якщо господар не в змозі сказати, якої породи його корова, а ветеринара вона ніколи не бачила, то годі сподіватися від такої тварини високих надоїв молока, – пояснює Яна Музиченько, аналітик Асоціації виробників молока.
Прикладом успішного об’єднання та підвищення закупівельної ціни на молоко є кооператив «Степ» у селі Галичани Горохівського району Волинської області. Він існує вже 9 років і налічує понад 50 членів. Селяни об’єдналися задля спільної реалізації молока та заготівлі сіна. Щоденно кооператив заготовляє до 650 літрів молока. І вже не здає його по 4 грн, а від 5-6 грн за літр залежно від сезону.

– Перші роки кооператив практично існував тільки на папері. Справа зрушилася лише тоді, коли дали бюджетні гроші, – розказує Михайло Стецюк, заступник голови об’єднання. – Закупили холодильники, аналізатор молока, доїльні апарати, косарку. Паралельно залужили громадське пасовище, посіяли траву на сіно. Членам кооперативу виділяли на зиму по тюку – це 400 кілограмів. Люди швидко зрозуміли вигоду.

Щодня селяни здають молоко від своїх корів, яке перевіряють на якість. Аналізатор молока відразу показує, розбавлене воно водою чи ні. Людей, які пробували махлювати, відсіяли з кооперативу відразу. Зібране молоко охолоджують, а потім відправляють переробникам. Згідно з Комплексною програмою розвитку агропромислового комплексу області на 2016-2020 роки, кооперативу «Степ» частково відшкодували вартість пакувально-тюкувального агрегата, косилки. Кооператив уже планує розширюватися. Завести племінне стадо й переходити на часткову переробку сировини. Планують відкрити кіоск із продажу молока на ринку в Горохові, а також купити міні-молоковоз і обладнання для переробки молока на сир і сметану. Тоді зможуть постачати продукт у садочки, школи, лікарні. У людей з’явиться мотивація тримати більше корів, а в селі – нові робочі місця

Щоправда, не в кожному селі є згуртованність та достатня кількість господарів, які тримають корів, щоб створювати кооператив. Такі можуть приєднуватися до кооперативів в сусідніх селах. Це може убезпечити селян від заборгування їм виплат за молоко. Наприклад, у Любарському районі Житомирської області селянам молокопереробний завод не виплатив гроші за зібрану сировину за кілька місяців. Суми боргу становили від 5 до 15 тис. грн. Люди почали здавати молоко іншому переробнику, а на боржника подали до суду.

Марина БОНДАРЕНКО

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.